Akıllı cep telefonu kullanıcıları her geçen gün giderek artmaktadır. Android işletim sistemine sahip olan akıllı cep telefonları günümüzde oldukça göz önünde bulunmaktadır. Herkes tarafından beğenilen ve tercih edilen Android akıllı cep telefonları ile ilgili birtakım bilgi eksikliği yaşamanız normal bir durumdur. Peki, sıkça duymuş olduğunuz fakat bugüne kadar hiç araştırmaya fırsat bulamadığınız telefona Root atma işlemi ne anlama gelmektedir?

Dikkat:Root işlemi yaptığınızda cihazınız garanti dışı kalabilir. Bu makale sadece bilgi amaçlıdır. Cihazınızda meydana gelebilecek herhangi bir sorundan ya da garanti dışı kalması durumundan www.teknodestek.com.tr sorumlu tutulamaz.

İlk olarak Root’un kelime anlamına bakmak gerekiyor. Android işletim sistemlerinde karşımıza çıkan Root, kelime olarak yönetici anlamına gelen bir sistemdir. Telefonunuzda Root olduğu zamanlarda telefona ait olan bütün yetkinlikleri sınırsız bir şekilde kullanabilirsiniz.

root1

Android işletim sisteminde bulunan Root’lu telefonlar sahip oldukları çok daha fazla yetkinlikleri sınırsız olarak kullanıcıların yararlanmasını sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı Android akıllı telefona sahip olan kullanıcılar telefonlarının yetkinliklerini sınırsız bir hale getirebilmek için Root olmaktadırlar. Root sayesinde telefonunuzu çok daha iyi bir şekilde yönetmeyi başarabilirsiniz ve telefonunuzun gerçek performansını ortaya çıkarmayı başarabilirsiniz. Aynı zamanda Root ile akıllı cep telefonunuzda bulunan uygulamalar arasında seçim yapabilir, istediğinizi çalıştırıp istemediğinizi çalıştırmayabilirsiniz. Root ile cihazınızın açılış performansını da arttırmayı sağlayacaksınız. Aynı zamanda Root bulunan akıllı cep telefonlarında sistem performansı arttırabilir ve pil ömrünü de güçlendirebilirsiniz.

root2

3G ve Wireless ağlarınızı da Root ile çok kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu sayede DNS ve VPN tanımlarınızı daha rahat bir şekilde yapabileceksiniz. Telefonunuzda bulunan fabrika çıkışına ait uygulamaları ve özellikleri de Root ile kaldırabilirsiniz. Android işletim sisteminizi telefonunuz ile Root edebilirsiniz, kolay bir şekilde kurabilirsiniz ve hemen çalıştırabilirsiniz. İhtiyacınıza göre işlemci, ekran kartı ve RAM gibi özelliklerinizde düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu düzenlemeler sayesinde performansınızda artış gözlemlenecektir. Root ile cihazınıza web sunucu kurulumunu da yapabileceksiniz. Aynı zamanda Android akıllı telefonunuzda yüklü olan oyunlar üzerinde de değişiklikler yapabilirsiniz. Bu durumda oyunlar için hile programlarını da çok daha rahat bir şekilde çalıştırabileceksiniz.

Tüm bu özelliklere bakacak olursak, kısacası Root bir cihazın üzerinde tam yetki kurmanızı sağlayacaktır. Root’un birçok özelliğinden sizde faydalanabilirsiniz.