Instagram'da Etkinlik Durumunuzu Nasıl Kapatabilir ve Gizli Kalabilirsiniz?

Instagram etkinlik durumunu gizleme: Twitter, Facebook Messenger veya WhatsApp gibi uygulamalar üzerinden arkadaşlarla sohbet etmek daha yaygın olsa da, Instagram üzerinden direkt mesaj gönderme özelliği de her geçen gün daha da geliş(tiril)meye devam ediyor. Instgram uygulamasında kullanıcılara getirilen yeni özellik, kullanıcılar online (çevrimiçi) olduklarında, kullanıcı profıli resimlerinde bir ‘yeşil nokta’ gösteriyor. İyi haber şu ki, sizi takip eden kullanıcılara, ne zaman fotoğraflara baktığınızı bilmelerine izin vermek zorunda değilsiniz.

Bu, Instagram’ın, kullanıcıların durumu hakkında arkadaşlarına ipucu verdiği ilk özellik değil. Ocak 2018’de ‘Etkinlik Durumu (Activity Status)’ özelliğini duyurmuştu. Bu özellik, arkadaşlarınıza, online (çevrimiçi) olup olmadığınızı ve ne kadar süredir uygulamada online (çevrimiçi) olduğunuzu (yeşil nokta belirteci olmadan) gösteriyordu. Ve şimdi bu iki özellik Instagram’da eşleştirildi ve birlikte çalışıyor. Aşağıdaki adımları uygulanarak bu iki özelliği kapatabilirsiniz.

Ayrıyeten belirmek gerekirse, ‘yeşil nokta’ belirteci, direkt mesaj olarak birşey göndermek veya paylaşmak istediğinizde, sadece sizin direkt mesajlar listenizde ve arkadaşlarınızın direkt mesajlar listesinde çıkar. Sadece mesaj gönderdiğiniz arkadaşlarınız veya kullanıcılar bu ‘yeşil nokta’ belirtecini görebilecekler. Yabancı insanların (kullanıcıların) da ‘Etkinlik Durumu (Activity Status)’nuzu göreceklerini düşünüyorsanız, bu konuda endişelenmenize gerek yok.

Gizliliğe çok önem veren biz kullanıcılar için ‘Etkinlik Durumu (Activity Status)’ özelliği, bizi en çok ilgilendiren konuların arasında birinci sırada yer almaktadır. Şanslıyız ki, ‘yeşil nokta’ belirteci ile ‘Etkinlik Durumu (Activity Status)’ özelliğini kapatmak çok basit ve kolay.

  • Öncelikle profilinize gidin. ‘Ayarlar (Settings)’ veya ‘Seçenekler (Options)’ menüsüne erişmek için iOS’ta dişli çark (⚙) simgesine, Android’de üç-nokta (⋮) simgesine dokunun.

Instgramda Etkinlik Durumunu Kapatma ve Gizli Kalma 4

  • Açılan menü listesinde ‘Gizlilik ve Güvenlik (Privacy and Security)’ başlığı altında bulunan menülerden ‘Etkinlik Durumu (Activity Status)’ menüsüne dokunun.

Instgramda Etkinlik Durumunu Kapatma ve Gizli Kalma 5

  • Gelen sayfada ‘Etkinlik Durumunu Göster (Show Activity Status)’ seçeneğinin yanındaki kaydırma (switch) butonunu pasif (devre dışı) konuma getirin.

Instgramda Etkinlik Durumunu Kapatma ve Gizli Kalma 6

Gördüğünüz gibi, işlem oldukça kolay ve basit; bundan daha kolay olamazdı. Birçok uygulama, servis ve firma, kullanıcılarına sunduğu uygulamalara yeni özellik eklerken, kullanıcıların kolayca bulabileceği ve ayarlayabileceği şekilde yeni özelliği uygulamalarına eklemeli.