Bu yazımızda, Google Haritalar‘da konum paylaşan birini takip etme konusu ile ilgili yapılması gereken işlemler hakkında bilgi vereceğiz.

Siz ve yakın çevreniz Google Haritalar‘ı (Google Maps) kullanıyorsa, uygulamanın konum paylaşma (location sharing) özelliğini kullanmak çok işinize yarayabilir.

Bu özelliği kullanarak arkadaşlar, iş arkadaşları ve aile üyeleri birbirleriyle konumlarını paylaşabilir ve konumlarını anlık olarak haritada görebilir ve takip edebilir.

Bu, Google Haritalar‘da (Google Maps) birinin konumunu izlemeyi kolaylaştırır, fakat bir şartla! İzlemek istediğiniz kişinin, konumunu paylaşmayı seçmesi gerekir. Dolayısıyla, bilgisi veya rızası olmadan kimseyi izlemek mümkün değildir.

Google Haritalar’da (Google Maps) Birisinin Konumu İzleme

 • iPhone veya Android cihazınızda Google Haritalar (Google Maps) uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ-üst köşesindeki hesap simgenize dokunun. Açılan menü listesinde Konum paylaşımı (Location sharing) menüsüne dokunun.
 • Ekranın alt kısmında, sizinle konumlarını paylaşanların bir listesini göreceksiniz. Birinin anlık (gerçek zamanlı) konumunu görmek için o kişinin ismine dokunun; harita, o kişinin konumunu yakınlaştıracaktır.

Sizinle Konumunu Paylasan Birini Google Haritalarda Nasil Takip Edebilirsiniz 1

Bilgisayarda bir web tarayıcısı ile Google Haritalar’da (Google Maps) birinin konumu takip etmek istiyorsanız, süreç mobil cihazdakilerle aynıdır. Google Haritalar‘ı (Google Maps) bir tarayıcıda açın ve ardından web sayfasının sol-üst köşesindeki ≡ (üç yatay çizgi) simgesine tıklayın. Ardından, kişilerinizi haritada görmek için Konum paylaşımı (Location sharing) menüsüne tıklayın.

Google Haritalar’da (Google Maps) Konum Paylaşma

Google Haritalar‘da (Google Maps) takip etmek istediğiniz kişiyi takip edebilmek için, öncelikle o kişinin konum paylaşımını etkinleştirmesi gerekir. Birini Google Haritalar‘da (Google Maps) izlemek için kendi konumunuzu paylaşmanız gerekmez; ancak diğer kişinin konum paylaşımını açması gerekir.

 • Android veya iPhone cihazınızda Google Haritalar (Google Maps) uygulamasını açın ve ekranın sağ-üst köşesindeki hesap simgenize dokunun. Açılan menü listesinde Konum paylaşımı (Location sharing) menüsüne dokunun.

Sizinle Konumunu Paylasan Birini Google Haritalarda Nasil Takip Edebilirsiniz 2

 • Konumunuzu ilk kez paylaşacaksanız, Bağlı kalın (Stay connected) ekranında Konum paylaş (Share location) menüsüne dokunun; aksi takdirde Yeni paylaşım (New sharing) menüsüne dokunun.
 • Konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişiyi seçin ve ardından, ne kadar süreyle veya konum paylaşımını manuel olarak kapatana kadar paylaşacağınızı seçin.
 • Konum paylaşım süresini seçtikten sonra Paylaş (Share) butonuna dokunun.

Sizinle Konumunu Paylasan Birini Google Haritalarda Nasil Takip Edebilirsiniz 3

Birisinden, Google Haritalar’da (Google Maps) Konum İzleme Onayı İsteme

Başka birinden, sizinle konumunu paylaşmasını istemek için aşağıdaki adımları uygulayın!

 • iPhone veya Android cihazınızda Google Haritalar (Google Maps) uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ-üst köşesindeki hesap simgenize dokunun; ve açılan menü listesinde Konum paylaşımı (Location sharing) menüsüne dokunun.
 • Listedeki bir kişiye dokunun ve ardından İstek (Request) seçeneğine dokunun. Konum izleme isteği kişinin telefonuna gönderilir ve istek gönderdiğiniz kişi, konum takip isteğinizi kabul edebilir veya reddedebilir.

Sizinle Konumunu Paylasan Birini Google Haritalarda Nasil Takip Edebilirsiniz 4

Google Haritalar’da (Google Maps) Birinin Konumunu İzlemeyi İptal Etme

Konumu takip ettiğiniz birinin konumunu Google Haritalar (Google Maps) uygulamanızda artık görmek istemiyorsanız; o kişiden konumunu sizinle konum paylaşımını iptal etmesini isteyebilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak, konumunu anlık olarak izlediğiniz kişiyi, Google Haritalar‘da (Google Maps) gizleyebilirsiniz.

 • iPhone veya Android cihazınızda Google Haritalar (Google Maps) uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ-üst köşesindeki hesap simgenize dokunun; ve açılan menü listesinde Konum paylaşımı (Location sharing) menüsüne dokunun.
 • Ekranın altındaki (konum) paylaşılan kişiler listesinde, anlık konum izlemesini durdurmak istediğiniz kişiyi seçin.
 • Ekranın sağ tarafındaki ⋮ (üç nokta) simgesine dokunun; ve ardından Kişiyi haritadan gizle (Hide contact from map) seçeneğine dokunun.

Sizinle Konumunu Paylasan Birini Google Haritalarda Nasil Takip Edebilirsiniz 5

Bu işlemi bilgisayarda yapmak için Konum paylaşımı (Location sharing) menüsünü açın; ve konum takibini iptal etmek istediğiniz kişiye tıklayın; ve ardından Haritada gizle (Hide on map) seçeneğine tıklayın.

Sizinle Konumunu Paylasan Birini Google Haritalarda Nasil Takip Edebilirsiniz 6

Bu yazımızda, Google Haritalar‘da konum paylaşan birini takip etme; konusu ile ilgili yapılması gereken işlemler hakkında bilgi verdik.

Konu hakkındaki sorularınızı ve yorumlarınızı, aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.