Güney Kore Danawa forumlarında bir MSI temsilcisinin gönderisine göre Intel 11. nesil Rocket Lake masaüstü işlemcileri Mart ayında piyasaya sürülecek. Twitter kullanıcısı @harukaze5719 tarafından tespit edildiği gibi bilgide yeni işlemci Mart ayında geliyor. Paylaşın gönderide Intel Rocket Lake CPU’ların Mart sonunda piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu yeni CPU, AMD’nin Ryzen 5000 işlemcileri için rakipler olabilir.

INTEL ROCKET LAKE ESKİ SÜRÜMLERLE UYUMLU OLACAK

Bu, Rocket Lake’in 10. nesil Comet Lake CPU’nun piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra, Mart ayında yayınlayacağına dair önceki bir söylentiyi destekliyor. Forum gönderisi, düzenlendiğinden beri, Rocket Lake’in muhtemelen daha yeni sürümlerle birlikte eski H410, B460 ve Z490 anakart yonga setleriyle geriye dönük olarak uyumlu olacağını doğruladı. Intel, yeni bir CPU neslini belirtmek için her zaman birkaç yeni yonga seti yayınlar.

Ryzen 5000 ailesinin başarısı, Intel’i Rocket Lake’i hızlandırdı. Yani beklenenden daha erken bir süre piyasaya sürmeye itmiş olabilir. Görünüşe göre 11. nesil Intel Core i9-11900K’ya oyunlarda üst düzey Ryzen 9 5950X’e göre küçük bir avantaj sağlayan sızdırılmış bir kıyaslama ile şimdiden tam bir hesaplaşma olacak şekilde şekilleniyor.

INTEL ROCKET LAKE İLE BİRLİKTE ÇOK SAYIDA İYİLEŞTİRME

Rocket Lake’in PCIe 4.0 desteği, Thunderbolt 4 uyumluluğu ve Xe grafik desteği de dahil olmak üzere Comet Lake üzerinde çok sayıda başka iyileştirme getirdiği de söyleniyor.

PCIe 4.0, 10. nesil anakartlar daha hızlı bağlantıyı desteklese de Comet Lake CPU’larının kendileri desteklemediği için özellikle hoş karşılanan bir özellik olacaktır. Belki de bu, Intel’in en başından itibaren gelecekteki işlemciler için geriye dönük uyumluluk düşündüğünü gösteriyor.

CES 2021’de Intel’in yeni nesil işlemcileri hakkında daha fazla şey duymayı bekliyoruz. Bu koronavirüs salgını sayesinde temelde sanal bir olay olacak.

Bütün yapılan yeniliklerden sonra İntel işlemcilerin eski prestijine kavuşacağını düşünüyoruz. AMD işlemcilerin yadsınamayacak kadar başarılı şekilde çıkışlarından sonra İntel fanları için fazlasıyla iyi gelen bu haberde de herkesin ortak merağı şudur ki acaba beklenen tarihten önceye alınmış olması beraberinde teknik aksaklıkları da getirecek mi? umarız bu sorunun karşılığında müsterih olacağımız cevaplar duyarız.

Son Güncelleme 9 Ocak 2021 Yazar Pınar Güldökmez