Google, siber güvenlik araçlarından birinde bazı önemli değişiklikler yaparak, kuruluş birimleri (OU’lar) için daha fazla veri kaynağı ve gelişmiş kontroller ekliyor. Eklemeler artık Google Workspace güvenlik merkeziyle birlikte gelen güvenlik inceleme aracının kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Bir Google Çalışma Alanı güncellemesinde, arama motoru devi, güvenlik inceleme aracının artık yeni Google Sohbet, Google Meet, Google Grupları, Google Voice ve Google Takvim günlüklerini içereceğini doğruladı. Ek olarak, OU filtreleri artık kullanılabilir hale getirilecek, böylece sorgular belirli OU’larla sınırlandırılabilir.

Google Workspace Enterprise Plus veya G Suite Enterprise for Education müşterilerini kullanmaları koşuluyla, güvenlik geliştirmeleri varsayılan olarak yöneticilerin kullanımına hemen sunulmuştur. Google Workspace Essentials, Business Starter, Business Standard, Business Plus, Enterprise Essentials ve Enterprise Standard’ın yanı sıra G Suite Basic, Business, Education ve Nonprofit müşterileri yeni araçlara erişim sağlayamayacak.

Doğru araç

Google’ın güvenlik inceleme aracı, yöneticilere ve güvenlik analistlerine, kuruluşlarındaki güvenlik tehditlerini tanımlama, önceliklendirme ve düzeltme yeteneği sağlamak için 2018’de başlatıldı. Gmail günlük verileri, kötü amaçlı e-postalar ve dosya paylaşım olayları dahil olmak üzere güvenlikle ilgili çeşitli olaylara genel bir bakış elde etmek için kullanılabilir.

Daha da önemlisi, yöneticiler tarafından tehditlerin yayılmasını ve etkisini sınırlandırmak için toplu işlem yapmak için kullanılabilir. Özellikle daha büyük kuruluşlar için bu potansiyel tehditleri denetleme yeteneği son derece yararlıdır.

Yeni veri kaynaklarının eklenmesi ve OU tarafından yapılan araştırmaları ayrıştırma becerisiyle, yöneticiler tehditleri daha da etkili bir şekilde izleyebilecek ve izole edebilecek.