General Mobile Şarj Çabuk Bitiyor
General Mobile Şarj Çabuk Bitiyor

General Mobile şarj çabuk bitiyor sorunu ve çözüm yolları konusunda sizlerde sorularınızın cevabını arıyorsanız bu yazımız izler için oldukça faydalı olacaktır. General Mobile kullanıcıları, zamanla cihazlarının batarya performansında düşüş yaşayabiliyorlar.  Bu, durum telefonun şarjının çabuk bitmesi şeklinde kendini gösterebilir. Bu makalede, General Mobile ‘nin batarya sorunlarının nedenlerini ve bu sorunları çözmek için hangi adımları uygulamalıyız bunun için önerilen yöntemleri detaylı olarak ele alacağız.

General Mobile Şarj Çabuk Bitiyor Sorunu

Bu problemin birden fala sebebi olabilir. Şimdi hep beraber bu sebepleri inceleyelim ve bizim bu sorunu yaşama sebebimiz ne olabilir bakalım.

General Mobile Şarj Çabuk Bitiyor
General Mobile Şarj Çabuk Bitiyor

Şarjın Çabuk Bitme Nedenleri

 1. Batarya Yaşlanması: Aslında en büyük sebeplerden bir tanesi kullanmış olduğumuz cihazın batarya ömrünün azalmasıdır. Bunlar aşağıda yer alan iki farklı başlıkta incelene bilir.

Doğal Aşınma: Bataryalar kullanım süreci boyunca zaman geçtikçe  kimyasal yapıları nedeniyle kapasite kaybedebilirler.  Örneklendirecek olursak mesela ortalama bir lityum-iyon batarya, yaklaşık 500 şarj döngüsünden sonra belirgin bir performans kaybı yaşayabilir.

Kullanım Süresi: Cihazın birkaç yıl boyunca sürekli kullanılması,  bu durum bataryanın kapasitesinde azalmaya neden olabilir.

 1. Arka Plan Uygulamaları: Cihazda sürekli kullanmış olduğumuz uygulamaların arka planda açık kalması bu sorunlara ortam oluşturabilir.

Yüksek Enerji Tüketimi: Arka planda çalışan çok sayıda uygulama, bataryanın hızla tükenmesine sebep olabilir.

Sürekli Senkronizasyon: E-posta, sosyal medya ve diğer uygulamaların sürekli veri senkronizasyonu yapması, sebebi ile batarya ömrünü kısaltabilir.

 1. Ekran Ayarları: Şarj durumunu etkileyen en önemli etkenler arasında ekran ayarlarının önemi oldukça büyük.

Yüksek Parlaklık: Ekran parlaklığının yüksek seviyede olması, bataryanın hızla tükenmesine neden olabilir.

Uzun Ekran Açık Kalma Süresi: Ekranın uzun süre açık kalması, enerji tüketimini artırır ve bu soruna ortam hazırlar.

 1. Zayıf Sinyal

Kötü Sinyal Gücü: Zayıf sinyal alanlarında telefonun sürekli olarak daha iyi bir sinyal araması, bataryayı hızla tüketimine sebep olur.

 1. Yazılım Güncellemeleri: cihazımızın yazılım güncellemeleri oldukça önemli.

Uyumsuz Güncellemeler: Yeni yazılım güncellemeleri bazen batarya optimizasyonu yapmaz ve bu da hızlı şarj tüketimine sebep olan nedenlerden bir tanesi olabilir.

Şarjın Çabuk Bitmesinin Çözüm Yolları Nelerdir ?

 1. Batarya Değişimi

Profesyonel Destek: Eğer bataryanızın ömrü tükenmişse, yetkili bir servisten veya profesyonel bir teknisyenden bataryanızı değiştirebilir ve kısa sürede çözüme ulaşabilirsiniz.

General Mobile
General Mobile
 1. Arka Plan Uygulamalarını Yönetme

Kullanılmayan Uygulamaları Kapatma: Bu işlem için cihazımızda Ayarlar  menüsüne giriş yapalım ve ardından  Uygulamalar bölümünde yer alan  arka planda çalışan ve nadiren kullandığınız uygulamaları kapatalım.

Veri Senkronizasyonunu Ayarlama: Senkronizasyon işlemi için cihazdan Ayarlar  menüsüne gidelim. Açılan ekrandan  Hesaplar bölümünde sürekli senkronizasyon yapan uygulamaların senkronizasyon sıklığını azaltalım veya tamamen kapatalım.

 1. Ekran Ayarlarını Optimize Etme

Parlaklığı Azaltma: Ekran parlaklığını mümkün olan en düşük seviyeye ayarlayalım.

Ekran Zaman Aşımını Kısaltma: Cihazdan Ayarlar  menüsüne gidelim. Ekran bölümünde yer alan ekran zaman aşımını 15 veya 30 saniyeye ayarlayalım.

 1. Bağlantı Ayarlarını İyileştirme

Uçak Modu: Zayıf sinyal alan bölgelerde, sinyal arayışını durdurmak için uçak modunu etkinleştirebiliriz.

Wi-Fi ve Bluetooth: Kullanmadığımız zamanlarda Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatmalıyız.

 1. Yazılım Güncellemeleri ve Optimizasyon

Güncellemeleri Kontrol Etme: Telefonumuzun Ayarlar  menüsünde yer alan  Sistem kısmına gidelim Açılan sayfadan  Yazılım Güncellemeleri bölümünde cihazınızın en son yazılım güncellemelerini aldığından emin olalım.

Temiz Kurulum: Eğer yazılım güncellemesinden sonra batarya sorunu başladıysa, fabrika ayarlarına sıfırlama yaparak temiz bir kurulum yapmak faydalı olacaktır. Bu işleme başlamadan (öncesinde verilerimizi yedeklemeyi unutmayalım).

General Mobile Şarj Çabuk Bitiyor Sorunu
General Mobile Şarj Çabuk Bitiyor Sorunu
 1. Batarya Tasarruf Modu

Güç Tasarruf Modu: Cihazımızdan sırasıyla Ayarlar > Pil > Güç Tasarrufu Modu’nu etkinleştirerek batarya ömrünü uzatabiliriz.

 1. Üçüncü Taraf Uygulamalar

Batarya Yönetim Uygulamaları: Google Play Store’dan güvenilir batarya yönetim uygulamaları  detaylı inceledikten sonra bu uygulamayı indirip  batarya kullanımını optimize edebiliriz.

General Mobile  cihazınızda şarjın çabuk bitmesi sorunuyla karşılaşıyorsanız, yukarıda belirtilen adımları izleyerek batarya ömrünü uzatabiliriz.. Batarya yaşlanması gibi donanımsal sorunlar için profesyonel destek almayı denemelisiniz, yazılım ve ayar optimizasyonları ile günlük kullanımda enerji tasarrufu yapılması gerekiyor. Bu öneriler, cihazınızın batarya performansını artırmaya ve günlük kullanımınızı daha verimli hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Umarım sizler için hazırladığımız bu yazımız sizler için faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımız;