Epson EcoTank Pro ET-5850 , “profesyonel” takma adıyla pek çok açıdan yaşayan inkjet hepsi bir arada aygıttır. Binlerce sayfa yazdırmaya yetecek kadar mürekkebi tutan yüksek kapasiteli tanklarla (ürün adından da anlaşılacağı gibi) donatılmış bir iş atı gibi üretilmiş bir çalışma grubu yazıcısıdır. Tanklar mürekkep maliyetlerini son derece düşük tutar.

Geleneksel çok işlevli yazdırma, kopyalama ve tarama işlerine ek olarak, bu çalışma grubu yazıcısı faks özelliği sunar ve 200 hızlı arama numarası depolayabilir. Ayrıntılı olarak özetleyeceğimiz ve etkileyici bir hızla testlerimizle göz kamaştırdığımız özelliklerin tamamını tamamlıyor – üst düzey görüntü kalitesi sunarken. Ayda 3.300 sayfaya kadar işleyecek şekilde tasarlanan ET-5850, çok işlevli yazıcının bir üretkenlik darboğazı olmasını sağlayamayan yoğun ofisler için üretildiğinden şüphe etmedi.

Epson EcoTank Pro ET-5850: Tasarım

Başka bir mürekkep tankı rakibine benzer şekilde, yakın zamanda gözden geçirilen HP Akıllı Tank 651’e göre, EcoTank ET-5850’nin ön panelinde mürekkep rezervuarlarında küçük pencereler vardır, böylece mürekkep sipariş etmeyi planlayabilirsiniz. Ancak bunu çok yakında yapmak zorunda kalmayacaksınız: Her mürekkepten iki şişe kutuya geliyor: siyah, mavi, sarı ve macenta.

Screenshot 12

ET-5850’nin ağırlığı yaklaşık 40 kilodur. Yazdırma sırasında 16.7 x 32.4 x 18.1 inç boyutlarındadır, bu nedenle masa üstü gayrimenkullerin adil bir yığınına ihtiyaç duyacaktır. İki adet 250 yapraklık kağıt kaseti, 50 yapraklık özel ortam tepsisi, 50 yapraklık otomatik belge besleyici (OBB) ve bir dupleksleyici barındırdığı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil. İki taraflı baskı yapmanın yanı sıra ET-5850, iki taraflı orijinal belgeleri ADF aracılığıyla tarayabilir ve kopyalayabilir.

Screenshot 13

Geniş, 4,3 inç dokunmatik ekran sorunsuz çalışır. Büyük ekran düğmeleri menü seçimlerini kolaylaştırır ve menü simgelerini akıllı telefonda olduğu gibi ekran boyunca kaydırabilirsiniz. Yardım ekranları ve animasyonlu talimatlar iyi organize edilmiştir ve takip edilmesi kolaydır. Fiziksel gezinme düğmesi yok. Arka panelde USB, Ethernet ve telefon hattı (faks) bağlantı noktaları bulunur. Wi-Fi ağı ve Wi-Fi Direct desteklenmektedir.

Epson EcoTank Pro ET-5850: Baskı hızı

ET-5850, testlerimizde pedalı metale koyar ve her baskı, fotokopi ve tarama testinde çok hızlı performans sağlar. Beş sayfalık metin belgemizi 19,6 saniyede veya dakikada 15,3 sayfaya (ppm) yazdırdı. Bu, 34 saniyede veya 8,8 ppm’de HP Smart Tank Plus 651’den önemli ölçüde daha hızlı ve 17,5 ppm’de Canon Maxify MB5420’den (önceki Küçük İşletmeler için Seçtiğimiz Seçim) biraz daha yavaştı. Mürekkep tankı ve yüksek verimli kartuş modelleri için ortalama 31 saniye veya 9,7 ppm’dir. İş çalışma grubu mürekkep püskürtmeleri testlerimizde ortalama 22.1 saniye veya 13.6 ppm idi.

Screenshot 14

EcoTank, altı sayfalık renkli karışık metin ve grafik PDF’imizi sadece 32,8 saniyede yazdırdı – 11 sayfa / dakikada kabarcıklanma hızı, kategori ortalamasının 2,6 ppm (veya 2 dakika ve 19 saniye) bir kısmı. HP Smart Tank Plus 651, aynı belgeyi 3 dakika 30 saniye veya 1,7 ppm’lik bir buzul hızında yazdırdı. Canon Maxify MB5420, yaklaşık 1 dakika süren EcoTank hızının yarısında bastırdı.

Arka özel ortam tepsisini kullanarak, EcoTank 2 dakika 21 saniyede yüksek kaliteli, mektup boyutunda parlak fotoğraf baskısı yaptı. Canon MB5420 biraz daha hızlıydı ve aynı fotoğrafı 2 dakika 5 saniye içinde bastı. Yüksek verimli mürekkep püskürtmelerinin ortalaması 4 dakika 31 saniye iken, HP Smart Tank Plus 651 daha yavaştı ve 5 dakika 4 saniye sürdü.

ET-5850, iki taraflı baskılar yapmada eşit derecede etkileyiciydi ve tek taraflı baskılara göre dakikada sadece bir veya iki sayfa kaybediyordu. EcoTank, çift taraflı metin belgelerini dakikada 14,5 sayfa hızında tükürdü. Karşılaştırıldığında, Canon MB5420 bunu 11,7 ppm’de yaptı.

ET-5850 ayrıca iki taraflı renkli belgeleri 9,5 ppm hızında hızlı bir şekilde yazdırdı. Karşılaştırıldığında, Canon MB5420 bunu dakikada 6 sayfa hızında gerçekleştirdi. Daha yavaş modeller arasında 3,4 ppm’de Epson EcoTank ET-4750 ve 2,3 ppm’de Canon Pixma TS9120 yer alır.

Epson EcoTank Pro ET-5850: Kopyalama ve tarama hızı

ET-5850, bir mürekkep püskürtmeli hepsi bir arada aygıt için kaydettiğimiz en hızlı zaman olan 6.7 saniyede siyah beyaz bir kopya yaptı. Mürekkep tankı ve yüksek verimli modeller için ortalamadan dört kat daha hızlıydı, 28.8 saniye ve iş modelleri arasında en hızlısı. Canon MB5420 aynı kopyayı 7.6 saniyede yapan bir sonraki en hızlı iş modeliydi.

Epson EcoTank Pro ET-5850: Baskı kalitesi

EcoTank ET-5850 yüksek kaliteli baskılar üretir. Metin, iyi kalitede bir lazer yazıcının keskin mürekkep formlarına bir mürekkep püskürtmeli mürekkeple net ve canlı görünüyordu. İki taraflı baskılardaki metinler de o kadar keskin görünüyordu.

Screenshot 15

Grafik baskıları yüksek kalitedeydi. Düz alanlarda hafif bir şeritlenme vardı, ancak dikkat dağıtıcı olmayacak kadar aralıklıydı. Yüksek kaliteli mürekkep püskürtmeli kağıdın bantlanmayı azalttığı görülüyordu. Renkler iyi doygun ve doğal görünüyordu, orta ton geçişleri pürüzsüzdü ve detaylar keskin görünüyordu.Yazıcılar kategorisinde kendine çok yüksek yerlerde yer bulmuş durumda.