2023 Yılının En İyi Valorant Ayarları

İyi olmak istiyorsanız bazı değişiklikler yapmanız gerekir. En iyi Valorant ayarları oyun becerinizle birleştiğinde mükemmel sonuçlar doğurabilir.

Valorant gibi bir oyunda sıralamada yükselmek isteyen herkes rekabet avantajı elde etmeye isteklidir. Valorant ayarlarınızı optimize etmek, en kolay ve hızlı yollardan biridir. Valorant ayarlarının bazıları performansınızı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olurken, diğerleri oyun deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

En İyi Valorant Ayarları

En İyi Valorant Ayarları

Oyun menüsünde çeşitli Valorant ayarları bulunmaktadır. Bununla birlikte, deneyiminizi iyileştirmeniz için önemli olan sadece birkaç tanesi vardır. İşte değiştirmeniz gereken en iyi Valorant ayarları için bir liste.

Genel Valorant Ayarları

Valorant ana menüsünden ayarları açtığınızda ilk göreceğiniz şey “Genel” sekmesi olacaktır. Genel sekmesinde erişilebilirlik, fare hassasiyeti, harita ayarları, gizlilik ve diğer oyun ayarları için farklı seçenekler bulunur.

Valorant oynarken değiştirmenizi önerdiğimiz Genel ayarları hakkında konuşacağız. Dolayısıyla burada bulamadığınız diğer ayarlar, düşündüğünüz kadar önemli olmayabilir.

Erişilebilirlik

Erişilebilirlik Oyunda size yardımcı olabilecek tek seçenek, Düşman Vurgu Rengi’dir. En iyi oyuncuların çoğu, Düşman Vurgu Rengi olarak Sarı (Deuteranopia veya Protanopia) kullanmayı tercih eder, çünkü çoğu haritada daha kolay görülebilir ve genel olarak daha iyi öne çıkar.

Fare Ayarları

Konuşacağımız ilk ayar Fare Ayarlarıdır. Fare hareketlerinizin oyunun tepkisini nasıl etkilediğini etkileyen yalnızca birkaç seçenek vardır.

Fare Ayarlarını “Genel” sekmesi altında bulabilirsiniz.

 • Hassasiyet Nişan Alma: Çaprazınızın oyun içinde ne kadar hızlı hareket ettiğini belirler. Daha hassas nişan almak için genellikle düşük hassasiyet daha iyidir.
 • Zoom Hassasiyet Çarpanı: Nişan alırken çaprazınızın ne kadar hızlı hareket ettiğini belirler. Genellikle 0.8 ile 1.2 arasında olur.
 • ADS Hassasiyet Çarpanı: Mevcut silahlarda ADS (sağ tık) kullanırken çaprazınızın ne kadar hızlı hareket ettiğini belirler. Genellikle bunu 1 olarak tutmanız önerilir.
 • Fareyi Ters Çevir: Fareye göre çaprazın hareket ettiği yönu ters çevirir. Bu ayarı kapalı tutmanız önerilir.
 • Ham Giriş Arabelleği: Valorant, girişi doğrudan fareinizden alır ve işletim sisteminizden geçirmez. Bu ayarın açık tutulması önerilir.

Hassasiyet ayarları, burada ayarlamanız gereken en önemli seçenektir. En rahat ettiğiniz Valorant hassasiyet ayarını bulmak biraz zaman alabilir, ancak kesinlikle buna değecektir.

Harita Ayarları

Harita İşte seçmeniz gereken önerilen harita ayarlarımız. Bu ayarlar aynı zamanda en iyi Valorant oyuncularının da kullandığı ayarlardır, bu yüzden onları kopyalamanızda sakınca yok.

Harita Ayarları Seçenekler
Döndür Döndür
Oyuncuyu Ortala Kapalı
Minimap Boyutu 0.8
Minimap Yakınlaştırma 1
Minimap Görüş Konileri Açık
Bölge Adlarını Göster Her zaman

Minimap boyutunu ve yakınlaştırmayı sırasıyla 0.8 ve 1 olarak ayarlamak, her zaman tüm haritayı tamamen görebilmenizi sağlar. Bu, sadece haritada görünen bilgileri görmekle kalmaz, aynı zamanda takım arkadaşlarınızın ve görünür düşmanların konumunu da görebilmenizi sağlar.

Harita dönüşünü açık tutmayı seçmek, kendinizi kolayca yönlendirebilmenizi ve haritaya göre nerede olduğunuzu bulabilmenizi sağlar. Sabit tutmak zaman zaman oldukça kafa karıştırıcı olabilir, bu nedenle birçok insan bunu tercih eder.

Diğer ayarlar

En İyi Valorant Ayarları

Diğer Ayarlar Burada birçok ayar bulabilirsiniz, ancak değiştirmenizi önerdiğimiz yalnızca birkaç tanesi vardır. İşte “Diğer” sekmesinde bulunan seçenekler için önerilen ayarlarımız.

 • Olgun İçeriği Göster (Açık): Cesetler ve kan seçeneklerini değiştirmenize olanak tanır.
 • Cesetleri Göster (Kapalı): Cesetleri hologram ile değiştirerek görsel karmaşayı azaltır ve biraz FPS artırır.
 • Kanı Göster (Açık): Düşmanlar vurulduğunda kan sıçramasını görebilmenizi sağlar. Bu, dumanlar veya duvarlar arasından ek bilgi almanızı sağlayabilir.
 • Kararsızlık Göstergeleri (Açık):Ağ durumuyla ilgili simgeleri gösterir.
 • Mermi İzlerini Göster (Kapalı): Görsel mermi yolu izinizi kapalı tutulması önerilir, çünkü dikkat dağıtıcı olabilir ve sprayinizle tam olarak senkronize olmayabilir.

Diğer ayarlar genellikle kişisel tercihlere veya özel oyunlarda gözlem yaparken uygulanır. Genel olarak, yukarıda önerdiğimiz ayarları takip ederseniz iyi olacaksınız.

Tuş Atamaları

En İyi Valorant Ayarları

Valorant ayarlarının en önemli kısmı, oyunda kullandığınız farklı kontroller ve tuş atamalarıyla ilgilidir. Kullanmanız gereken birkaç kontrol vardır. Bunlar yetenekler, iletişim, hareket tuşları ve diğer genel kontrolleri içerir. Her zaman rahatlığınızı ön planda tutmaya ve ihtiyaç duyduğunuz tüm düğmelere kolayca ulaşabilmeye dikkat edin.

Kendi Tuş Atamalarınızı Oluşturma Kendi tuş atamalarınızı oluşturmak zorlu ama eğlenceli bir görev olabilir. Sevdiğiniz tuşları keşfedebilir ve hangisinin rahat hissettirdiğini ve hangisinin hissetirmediğini test edebilirsiniz. Sizin için en iyi tuş atamalarını bulmak potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Kendi tuş atamalarınızı oluştururken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz önemlidir:

 • Her düğmeye rahatlıkla ulaşabilir ve basabilirsiniz.
 • Her tuş ataması benzersiz olmalı ve diğer eylemlerle çakışmamalıdır.
 • Yetenekler, bomba kurma/etkisiz hale getirme gibi önemli eylemler farklı parmaklarla basılan farklı tuşlara atanmalıdır. Örneğin, Yetenek 1 – Yüzük parmağı, Yetenek 2 – İşaret parmağı, Ultimate – Baş parmak vb.
 • Mevcut fare düğmeleriniz varsa, bunları mümkün olduğunca kullanın. Bu, diğer parmaklarınızı başka eylemler için serbest bırakır.

Valorant için Önerilen Tuş Atama Ayarları

Eğer kendi tuş atamalarınızı oluşturma fikrini sevmiyorsanız veya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, yaygın olarak kullanılan bazı tuş atamalarını da kopyalayabilirsiniz. İşte Valorant için önerilen tuş atama ayarlarımız:

Eylem Anahtar
Yetenek 1 E / Fare Düğmesi 1
Yetenek 2 Q / Fare Düğmesi 2
Yetenek 3 C
Nihai Yetenek X
Zıplamak Boşluk Çubuğu / Kaydırma Tekerleği
Çömelme Sol kontrol
Nesne Kullan F / E
Yürümek Sol Shift
Spike Kullan (Yerleştir veya Etkisizleştir) 4 / K

Kullanmanızı önerdiğimiz bir diğer seçenek de Keskin Nişancı Tüfeği Nişanınızı “Değiştir” yerine “Tut” olarak ayarlamaktır. Bu, varsayılan “Geçiş” ayarını kullanmaktan çok daha hızlı bir şekilde kapsamınıza girip çıkmanıza olanak tanır. Özellikle oyunlarınızı kaydederken ve bu hızlı kapsam vurgulamalarını alırken yararlıdır.

Unutmayın : Yukarıdaki tuş bağları size yol göstersin diye var. Hepsini kopyalamakta, bazılarını kullanmakta veya hiç kullanmamakta özgürsünüz.

İlgili: En iyi Valorant bıçak skini

Oyununuzu en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak en iyi valorant ayarları ilişkin nihai kılavuzumuz için hepsi bu kadar. Bu ayarların çoğu, çoğu profesyonel oyuncunun kullandığı ayarlardır ve olabilecekleri en etkili ve en iyi Valorant oyuncusu olmalarına yardımcı olur.

Umarız farklı Valorant ayarları hakkında bir iki şey öğrenebilmişsinizdir. Bu ayarların tam potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.