Bilgisayar Klavyesi Kendi Kendine Yazıyor

Bu makalede, bilgisayar klavyesi kendi kendine yazıyor sorununu çözmek için adımları bulacaksınız.

Bilgisayar klavyeleri genellikle kullanıcı müdahalesi olmadan yazı yazmaz. Ancak bazen, belirli durumlarda klavye kendiliğinden yazı yazabilir.

Bilgisayarlar gibi giriş cihazları, klavye ve fare gibi, bağımsız olarak hareket etmez. İnsan müdahalesine ihtiyaç duyar. Windows dizüstü bilgisayarındaki dokunmatik ped ve klavye de aynıdır. Ne metin otomatik olarak yazılır, ne de fare tıklamaları. Bu tür bir durumla karşılaşırsanız, klavyenin kendiliğinden nasıl yazdığını düzeltmek için bu kılavuzu izleyin.

Bilgisayar Klavyesi Kendi Kendine Yazıyor

Windows dizüstü bilgisayarınızın klavyesi kendiliğinden yazıyorsa, bu durumu aşağıdaki şekillerde düzeltebilirsiniz.

  1. Klavyeyi manuel olarak inceleyin
  2. Klavyenin düzgün çalıştığından emin olun
  3. Dizüstü bilgisayarın uzaktan bağlı olup olmadığını kontrol edin
  4. Herhangi bir otomatik yazma programı çalıştığına bakın
  5. Kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın
  6. Klavye ayarlarını ayarlayın
  7. Klavye sürücüsünü yeniden yükleyin

Onları detaylı olarak inceleyelim ve klavye sorununu düzelteyim.

Klavyeyi manuel olarak inceleyin

Eğer klavyenizin sadece belirli bir harfi veya tuşu yazdığını görüyorsanız, bu fiziksel bir sorun olmalıdır. Dizüstü bilgisayar klavyeleri hassastır. Tuşların toz veya kalıntılarla sıkışmadığından emin olun. Otomatik olarak yazmasına neden olan fiziksel sorunlar olup olmadığından emin olun. Bilgisayar klavyesi kendi kendine yazıyor sorununun bir çoğu bu sebepledir.

Klavyenin düzgün çalıştığından emin olun

Klavyenin donanımıyla ilgili herhangi bir hata varsa, bu tür sorunları görebilirsiniz. Klavyenizi ücretsiz çevrimiçi test araçlarıyla test edin ve dizüstü bilgisayar klavyenizin donanımında bir sorun olmadığından emin olun.

Dizüstü bilgisayarın uzaktan bağlı olup olmadığını kontrol edin

Bilgisayar Klavyesi Kendi Kendine Yazıyor
Windows 11 Bilgisayar Klavyesi Kendi Kendine Yazıyor

Dizüstü bilgisayarınız, TeamViewer, AnyDesk veya uzaktan masaüstü özelliğini kullanarak uzaktan erişiliyorsa, klavyenin otomatik olarak yazdığı görünür. Böyle programların veya özelliklerin arka planda çalışmadığından emin olun. Görev Yöneticisini açın ve çalışan programları ve süreçleri görüntüleyin ve uzaktan dizüstü bilgisayarınıza erişmek için kullanılabilecek şüpheli veya yararlı programları sonlandırın.

Herhangi bir otomatik yazma programı çalıştığına bakın

Çok sayıda otomatik yazma programı ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır. Bu programları çalıştırdığınızda, programın girdiğine dayanarak otomatik olarak yazı yazarlar. Bilgisayarınıza böyle bir program yüklenmediğinden emin olun. Herhangi birini bulursanız, programı sonlandırın ve işe yaramıyorsa programı kaldırın.

Kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın

Bilgisayar Klavyesi Kendi Kendine Yazıyor

Bilinmeyen sitelerden indirilen herhangi bir programı yüklediyseniz veya korsan yazılım yüklediyseniz, Windows PC’niz kötü amaçlı yazılım riski altındadır. Bu tür bir yüklemeden sonra otomatik yazma sorununu gözlemlediyseniz, programları derhal kaldırın ve ücretsiz antivirüs araçları veya premium araçlar kullanarak kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Herhangi bir program yüklemediyseniz bile, internete shady web sitelerini ziyaret ederek dolaşmak, dizüstü bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılıma karşı risk altına alabilir.

Klavye ayarlarını ayarlayın

Windows işletim sistemi, klavye ve fare için birçok seçenekle birlikte gelir. Kolay Erişim klavye ayarlarında bazı ayarlar varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır. Bu ayarlar değiştirilirse, klavyenin hassasiyetinden dolayı klavyenin otomatik olarak yazdığını görebilirsiniz. Denetim Masası’nı açın, Kolay Erişim sekmesini tıklayın ve Klavyenizin nasıl çalıştığını değiştir’i seçin. Fare Tuşlarını Aç, Yapışkan Tuşlarını Aç ve Filtre Tuşlarını Aç yanındaki düğmeleri işaretini kaldırın. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula ve Tamam’a tıklayın.

Klavye sürücüsünü yeniden yükleyin

Bilgisayar Klavyesi Kendi Kendine Yazıyor
Windows 11 Bilgisayar Klavyesi Kendi Kendine Yazıyor

Bilgisayar klavyesi kendi kendine yazıyor sorunu hala çözülmediyse, klavye sürücüsünde bir sorun olabilir. Aygıt Yöneticisini açın ve Klavyeler’i genişletin. Orada bulduğunuz klavye sürücüsüne sağ tıklayın ve Aygıtı Kaldır’ı seçin ve kaldırma işlemini tamamlamak için süreci izleyin. Klavye sürücünüzü kaldırdıktan sonra dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Opsiyonel Güncellemeler’deki mevcut sürücülerin olup olmadığını kontrol edin. Bunun yerine, eksik sürücüleri tarayan, indiren ve yükleyen üçüncü taraf sürücü güncelleme programlarını kullanabilirsiniz.

Neden dizüstü bilgisayar klavyem kendiliğinden yazıyor?

Tuşlara herhangi bir basınç veya tuş sıkıştıysa, dizüstü bilgisayar klavyesi kendiliğinden yazmaya başlar. Uzaktan masaüstü bağlantısı devam ederken veya otomatik yazma için başka programlar varsa, klavyenin kendiliğinden yazdığını görürsünüz. Bazen, kötü amaçlı yazılım, kusurlu klavye sürücüleri ile birlikte sorunlara neden olabilir.

Dizüstü bilgisayarımın Otomatik yazma klavyesini nasıl düzeltebilirim?

Dizüstü bilgisayarınızda yüklü ve çalışan herhangi bir otomatik yazma programı olup olmadığını kontrol edin. Benzer şekilde, uzaktan masaüstü bağlantıları olmadığından emin olun. Son zamanlarda bir program yüklediyseniz ve bu sorunu o zamandan beri yaşıyorsanız, programı dizüstü bilgisayarınızdan tamamen kaldırın ve kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın.

Bilgisayar klavyesi kendi kendine yazıyor sorununuz hala devam ediyorsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorununuzu çözmek için burada olacağız.