Merhabalar bu gün sizlere yetkili servis sorgulama başlıklı yazımızı paylaşalım.

Satın aldığımız ürünlerin marka ve modellerine göre tercih yapıyoruz. Bu marka ve modeller kalite ve veririmlilik bakımından alt ve üst sınıflara ayrılıyor. Biz de bu tercihlermizi yaparken bazı hususlara dikkat ediyoruz. Bunlardan biri de satış sonrası hizmet, bakım ve onarım.

Nasıl ki aldığımız ürünlerin kalitesine ve verimliliklerine dikkat ediyorsak aynı şekilde olası arıza ve sorunlarda bize yardımcı olacak işimizi kolaylaştıracak ve destek verecek yetkili servis durumuna dikkat ediyoruz.

Üretici markalar sattığı ürünlerin kalitesini vermiş olduğu garanti hizmeti ile müşterilerine sunmakta.

Garanti belgesi, imalatçı-üretici veya ithalatçıların, sattıkları, ücretsiz olarak yenisi ile değistirilmesinin, tamirinin, bedel iadesinin veya bedel indiriminin taahhüt edildiğini ve satıcı ile tüketicinin yükümlülüklerini gösteren belgedir.

Garantili ürünlerin arıza durumunda teknik servis desteği verildiği noktalara yetkili servis adı verilir.

Ülkemizde yaşanan sorunların biri de yetkili servis bulma konusu olduğu göz arda edilmemeli. Hatta bu durumdan dolayı mağdur olan kullanıcılar oluyor. Yetkili servis adı altında her hangi bir yetkinliği  olmayan firmalarla yanlışlıkla irtibata geçen kullanıcılar yapılan işleme ücret ödeme veya farklı dolandırıcılık suçu ile karşı karşıya kalabiliyor.

Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek adına  T.C. Ticaret Bakanlığının “Servis Bilgi Sistemi Projesi (SERBİS) geliştirilmiştir.

SERBİS ; üretici ve ithalatçıların tüketicilere satış sonrası hizmet sundukları yetkili servis istasyonlarına ilişkin bilgilere doğru ve kolay bir şekilde erişim sağlanmasını temin etmek amacıyla hazırlanmıştır.

Yetkili Servis Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Öncelikle garantili bir ürününüz var ve bu ürün arızalandı ise yapmanız gereken ürünün kendi yetkili servisi ile iletişime geçmek.

Servis Bilgi Sistemi Projesi (SERBİS) tam burada devreye giriyor. Sizlere işlem sağlamak istediğiniz ürünün; marka, model, bulunduğunuz il ve ilçe gibi sorgulama imkanı sunan sistem yetkili servislere ait sonuçları gösteriyor.

Servis Bilgi Sistemine https://www.servis.gov.tr/  bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

anasayfa
Yetkili Servis Sorgulama Ana Sayfa

Açılan sayfada yukarıda bulunan menülerden sorgulama bağlantısına tıklayarak giriş sorgulama ekranına giriş yapıyoruz.

sorgulama sayfassi
Sorgulama Ekranı

Sorgulama ekranı karşımıza geldiğinde ekranın sol tarafında bulunan alanları doldurmamız gerekiyor.

Biz örnek olarak bir Samsung Galaxy S20 Ultra (SM-G988B) marka model akıllı cep telefonunun İstanbul ilindeki Yetkili Servisini sorgulatacağız.

marka sorgulama
Yetkili Servis Sorgulama

İlk alana Üretici/İthalatçı Firma bilgilerini yazıyoruz.

ikinci alanda Marka Seçimini yapıyoruz

sorgulama ekrani
örnek Sorgulama 2

Sol olarak İl ve İlçe Seçimini yaptıktan sonra Sorgula butonuna tıklayarak. İlgili ürüne ait yetkili servis bilgilerine erişebiliriz.

sonuc
Örnek Yetkili Servis Sorgulama Sonuçları

Yazmış olduğumuz örnek bilgiler doğrultusunda SERBİS sisteminin bizlere sunmuş olduğu yetkili servis bilgileri bu şekilde listelenir.

Artık daha basit ve kelimenin tam manası ile yetkili servisinizi kontrol edebilirsiniz. 🙂

Ayrıca Sitemizde bulunan Bilişim Araştırma Servisleri ilgili yazımız meraklılarını bekliyor.

Makaleye ulaşmak için Teknodestek_Bilisim_Arastırma_Servisleri  bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Saygılar.