Apple firmasının üretmiş olduğu Apple Watch, şimdiye kadar ürettiği en kişisel ürünüdür. Çünkü bir kıyafet gibi üzerinizde şık bir şekilde taşınabiliyor.

Firma yine üretmiş olduğu Apple Iphone ile kusursuz bir uyum içinde çalışmaktadır. Bu ikili çalışırken size yepyeni bir deneyim sunuyor.

iwatch-kullanimi-1

Boyutları düşünülerek yepyeni etkileşimler ve teknolojilerle donatılmış. Böylelikle ortaya hareket halindeyken bile rahatça kullanılabilen bir saat meydana getirilmiş.

iwatch-kullanimi-2

Tam bileğinizin üzerinde olduğundan hızlı etkileşimler için idealdir. Telefonunuzdan alışkın olduğunuz özellikleri çok daha hızlı, kolay ve doğal bir şekilde yapıyor.

iwatch-kullanimi-3

Telefonunuzda olmayan bir takım farklı özelliklere sahiptir. Örneğin bir bildirim geldiğinde bileğinize hafifçe dokunuyor.

iwatch-kullanimi-4

Üründe olan bir özellikte nabzınızı gösteriyor olmasıdır.

iwatch-kullanimi-5

 

iwatch-kullanimi-6

Saati etkinleştirmek için cihaza dokunmak zorunda değilsiniz. Ekranı açmak için bileğinizi kaldırmanız yeter.

iwatch-kullanimi-7

Ekranı kapatmak içinde indirmeniz yeterli olacaktır.

iwatch-kullanimi-8

Saatin kadranını kişileştirebilirsiniz. Ekranının dört bir köşesine faydalı bilgi ekleyebilirsiniz. Örneğin hava durumu, takvim, alarm ve fiziksel aktivitelerinizi ekleyebilirsiniz.

iwatch-kullanimi-9

Bunlardan herhangi birine dokunarak ilgili uygulamaya gidebilirsiniz. Geri gelmek için saatin sağındaki yuvarlak olan düğmeye dokunmanız yeterlidir.

iwatch-kullanimi-10

Uygulamalara yukarı ya da aşağı kaydırarak iki basit hareketle ulaşabilirsiniz.  Yukarı kaldırdığınızda sıkça baktığınız içeriklerin özetini gösteren bakışlara gidebilirsiniz. Ekranı sağa ya da sola kaydırarak diğer bakışlara gidebilir istediğiniz bakışa dokunarak uygulamanın tamamını açabilirsiniz.

Ekranı aşağı kaydırarak cevapsız bildirimlerinizi görebilir ve cevaplayabilirsiniz.

iwatch-kullanimi-11

Tüm uygulamalarınızı görebilmeniz için saatin sağ tarafındaki düğmeye basabilirsiniz. Bu düğmen Apple tarafından Digital Crown isimlendirilir.

iwatch-kullanimi-12

Digital Crown, saati kolay kullanım için tasarlanmıştır. Örneğin saat üzerinde alttaki yada üstteki bildirimleri okumak için parmağınızla ekranda aşağı yada yukarı hareket ettirdiğinizde bildirimler parmağınızın altında kalırken Digital Crown u kendi ekseninde aşağı ya da yukarı çekerek bunun önüne geçebilirsiniz. Bu düğmeyi istediğiniz hızda kullanmanız mümkündür. İster hızlı bir şekilde içeriklere ulaşabilir isterseniz de ince ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Digital Crown uygulamalarınızda kişisel ayarları yapmak için en önemli bir yardımcıdır. Örneğin günlük aktivite ayarlama, sayaç ayarlama ve saat kadranının tasarımı gibi işlemleri kolayca yapabilirsiniz.

Saatinizde görmek istediğiniz resimlerinizi ekranın küçüklüğünden dolayı parmaklarınızla genişletmek ve küçültmek mümkün olmadığından Digital Crown bu durumda kullanıcının bu işlevi yapmasına olanak sağlayacaktır.

iwatch-kullanimi-13

 

iwatch-kullanimi-14

Digital Crown a basılı tutarak siri ye ulaşmanız mümkündür.

iwatch-kullanimi-15

 

iwatch-kullanimi-16

 

iwatch-kullanimi-17

 

iwatch-kullanimi-18

Apple Watch’ın güzel bir yönü ise baskıya duyarlı ekranın olmasıdır. Birden fazla düğme karmaşaya sebep olacağından değiştirmek istediğiniz içeriğe uzun süre parmağınızla dokunmanız size bu içerikle alakalı işle yapmanızı sağlayacaktır. Bu teknolojiyi Apple, Force Touch olarak isimlendirmiştir.

Force Touch ile haritada bir konum arayabilir, mesajlarda yanıtlama seçeneğini görebilir ve antrenmanda bir egzersizi sonlandırabilirsiniz

iwatch-kullanimi-19

 

iwatch-kullanimi-20

Apple Watch üzerinde Digital Crown hemen yanında bir düğme daha vardır.  Bu düğmeye bastığınızda sıkça görüştüğünüz kişilerinizi görebilirsiniz

iwatch-kullanimi-21

 

Bu kısımda istediğiniz kişileri arayabilir, mesaj gönderebilir veya Digital Touch ismi verilen bir özelliği kullanarak bir çizim, bir tık ya da o anki kalp atışınızı bile paylaşabilirsiniz.