Web sayfalarındaki metni okuyamıyorsanız, yakınlaştırmanız gerekebilir. Ne yazık ki, her web sitesi izin vermez. Neyse ki, web tarayıcınızı belirli web sitelerini yakınlaştırmaya zorlayabilirsiniz.

Android’de hem Chrome hem de Firefox, her iki tarayıcıda bulunan yerleşik erişilebilirlik özellikleri sayesinde yakınlaştırmayı zorlamanızı sağlar. Genel metin boyutunu artırmak veya ekranınızı büyütmek için Android’in yerleşik erişilebilirlik özelliklerini de kullanabilirsiniz.

Android’de Chrome’da Zorla Yakınlaştırmayı Etkinleştir

Google Chrome, çoğu Android cihazda varsayılan tarayıcıdır. Chrome’da zorla yakınlaştırmayı etkinleştirmek için Android cihazınızda uygulamayı açın ve ardından sağ üstteki dikey üç nokta menü simgesine dokunun.

webmetinbuytme 1

Açılır menüde “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

webmetinbuytme 2

“Ayarlar” menüsünde aşağı kaydırın ve Chrome’un erişilebilirlik menüsüne girmek için “Erişilebilirlik” e hafifçe vurun.

webmetinbuytme 3

Etkinleştirmek için “Yakınlaştırmayı Etkinleştirmeye Zorla” onay kutusuna dokunun. İsterseniz, herhangi bir web sayfasındaki metnin genel boyutunu artırmak için “Metin Ölçekleme” kaydırıcısını da değiştirebilirsiniz.

webmetinbuytme 4

“Yakınlaştırmayı Zorla Etkinleştir” etkinken Chrome, yakınlaştırmayı kısıtlayan herhangi bir web sitesi de dahil olmak üzere herhangi bir web sitesinde yakınlaştırma yapmanıza izin verecektir. Yakınlaştırmak için, parmaklarınızı kullanarak ekranda içe doğru kıstırın.