Yeni bir WordPress kurulumu için en popüler WordPress eklentisi sorulardan biri, hangi eklentilerin kullanılacağıdır. Çoğu site sahibi, sitelerinin diğer sitelerden farklı veya benzersiz görünmesini ister.

Yeni bir WordPress kurulumu için en popüler WordPress eklentisi sorulardan biri, hangi eklentilerin kullanılacağıdır. Çoğu site sahibi, sitelerinin diğer sitelerden farklı veya benzersiz görünmesini ister. Ancak, sitenizi baştan sağlam kurmak için her yeni WordPress kurulumunun sahip olması gereken bazı zorunlu WordPres eklentisi vardır.

9 En İyi WordPress Eklentisi

Yoast SEO WordPress Eklentisi

Yoast SEO
Yoast SEO WordPress Eklentisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çoğu WordPress site sahibi tarafından kurulan en popüler SEO eklentisi, Yoast SEO’dur. Bu eklenti, sitenizdeki önemli SEO sorunlarını anlamanızı kolaylaştırır. Sitenizin daha fazla trafik alacağını garanti etmez, sadece bir rehber olarak hareket eder.

Yoast, daha iyi Meta açıklamaları, Meta etiketleri ve diğer SEO temellerini sağlayabilir. Eklenti, çoğu WordPress sitesi için hemen çalışır ve Google Search Console’a bağlamanıza gerek yoktur.

Eklentinin ayrıca kırmızı, turuncu ve yeşil maddeleri vardır, bunlar SEO ve içerik optimizasyonunuz için rehber ışıklar gibi davranır. Odak, yeşil maddeleri körü körüne aramak olmamalıdır, ancak daha çok anahtar kelime stratejisi, içerik stratejisi ve site yapısı hakkında olmalıdır.

Eklentinin ücretsiz sürümüyle sayfa başına yalnızca bir anahtar kelime veya kelime öbeği alırsınız. Ayrıca, içsel bağlantılar için gerçek zamanlı öneriler veya güncellenmesi gereken eski sayfalar için uyarılar almazsınız.

Yoast Premium sürümü reklamsızdır, içsel bağlantılar için gerçek zamanlı öneriler sunar ve sosyal medya sayfa önizlemeleri sunar. Ayrıca, yönlendirme yöneticisi ile ölü bağlantıları önleme ve düzeltme konusunda size yardımcı olur.

UpdraftPlus

UpdraftPlusWordPress sitenizin kontrolünü elinizde tutabileceğiniz bir yer dışı yedeklere sahip olmak önemlidir.

Barındırma hizmeti sağlayıcınızın yedeklerini kullanabilirsiniz, ancak bir güvenlik ihlali veya hackleme gibi bir şey olduğunda sitenizi kurtaramayabilirsiniz.

UpdraftPlus, herhangi bir WordPress kurulumu için mükemmel bir yedekleme eklentisidir. Eklenti ücretsiz ve ücretli bir sürümde mevcuttur ve Google Drive, Dropbox veya Amazon S3 gibi bir bulut depolama servisine bağlayabilirsiniz.

Akismet

Kimse web sitelerinde spam almayı sevmez, ancak bir web sitesini yönetmenin zorluklarından biridir. Aslında, WordPress web siteniz yayına girdiği anda, sitenizi tanıtmak için sitenizin üzerinde gezen sayısız otomatik botlar veya sadece kendi sitelerini tanıtmak için takılan insanlar tarafından oluşturulan spam yorumları ortaya çıkacaktır.

Ancak Akismet eklentisini yüklerseniz, spam yorumlarıyla başa çıkmanıza gerek kalmaz. Akismet, sitenizi dolduran ve okuyucularınızın sitenizde ve içeriğinizde gezinirken deneyimini bozan spam yorumlarıyla başa çıkmak için tasarlanmış resmi WordPress eklentisidir.

Akismet, markanızın itibarını olumsuz etkileyebilecek veya okuyucu kitlenizi önemli ölçüde azaltabilecek spam yorumlarını dışarıda tutar. Eklentinin ücretsiz sürümünü kullanabilir veya daha gelişmiş özelliklere sahip premium sürüme yükseltebilirsiniz.

WPForms WordPress eklentisi

WPForms WordPress eklentisi
WPForms WordPress eklentisi

Herhangi bir web sitesi için önemli bir parçadır. Sadece okuyucularınızla etkileşim kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir sonraki yazacak şeyler veya iyileştirmeye ihtiyaç duyan alanlar hakkında daha fazla fikir sunar.

Okuyucularınızın sizinle kolayca iletişim kurmasını istiyorsanız, sadece iletişim sayfasına bir e-posta adresi koymaktan daha iyi olan bir iletişim formu eklemek daha iyidir. Ayrıca abone eklemek ve e-posta listenizi büyütmek için bir bülten kaydı formu oluşturabilirsiniz.

WPForms eklentisi, sitenize iletişim formları eklemenin kolay ve basit bir yolunu sunar. Eklenti, ad, e-posta, telefon numarası (isteğe bağlı) ve okuyucunun size soru veya mesajını girmesi için bir alan eklemenize olanak tanır.

Hazır şablonlardan mevcut İletişim Formları oluşturmak için Lite veya Pro sürümünü edinebilirsiniz.

Grow by Mediavine

Çoğu web site sahibinin işletmeleri veya markaları için Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter gibi platformlarda sosyal medya sayfaları vardır. Ziyaretçilerinizin içeriğinizi başkalarıyla paylaşmasını istiyorsanız, Grow by Mediavine eklentisi bunu yapmaları için bir yol sunar.

Grow by Mediavine’ı web sitenize yüklediğinizde ve etkinleştirdiğinizde, okuyucularınız yayınlarınızın ve sayfalarınızın tüm sosyal paylaşım simgelerini görecek, içeriğinizi paylaşmayı kolaylaştıracaktır.

Grow by Mediavine eklentisi, sosyal paylaşım düğmelerinizin nereye gideceğinizi seçmeniz için size iki seçenek sunar: Yüzen Kenar Çubuğu veya İç İçerik.

Sosyal paylaşım eklentisinin ücretsiz ve ücretli bir sürümü bulunmaktadır. Çoğu durumda, ücretsiz sürüm, özellikle yeni bir WordPress kurulumu için uygun olan WhatsApp ve Telegram için düğmeleri içermez.

Scriptless Social Sharing WordPress eklentisi

Scriptless Social Sharing eklentisi, okuyucularınızın içeriğinizi sosyal medya ağlarında paylaşmasını kolaylaştırır. Kullanımı kolaydır ve web sitenizi yavaşlatmaz.

Eklenti, gönderilerinize ve sayfalarınıza basit paylaşım bağlantıları kümesi kullanarak sosyal paylaşım düğmelerini ekler.

Hangi içerik türlerinin paylaşım düğmelerine sahip olması gerektiğini, hangi düğmeleri eklemek istediğinizi ve düğmelerin nereye gitmesi gerektiğini (önce veya sonra) seçebilirsiniz. Ayrıca düğmelerin sırasını seçebilir ve eklenti stillerini kullanıp kullanmak istemediğinizi seçebilirsiniz.

Scriptless Social Sharing ile Grow by Mediavine arasındaki fark, birincisinin ücretsiz olması ve WhatsApp ve Telegram dahil daha fazla sosyal paylaşım düğmesi sunmasıdır. Ayrıca, Scriptless Social Sharing sosyal paylaşım sayıları sağlamaz, bu da web sitesi yükleme süresini yavaşlattığı bilinir.

Wordfence Security

Wordfence Security WordPress eklentisi, kötü amaçlı yazılımlar ve hackerlarla başa çıkmanıza yardımcı olur. Yeni WordPress kurulumunuz, diğer tüm WordPress siteleri gibi, hackerların hedefi olduğu için sitenizin güvende kalmasını sağlamak önemlidir.

Wordfence Security, kötü amaçlı yazılım tarayıcısı, uç nokta güvenlik duvarı, engelleme, giriş güvenliği, canlı trafik analizi ve daha fazlasını kullanarak yeni WordPress kurulumunuzun güvende olmasını sağlar. Ayrıca, tehdit savunma beslemesinden en yeni kötü amaçlı yazılım imzalarını, güvenlik duvarı kurallarını ve kötü amaçlı IP adreslerini alır.

Eklenti ücretsiz ve premium bir sürümde mevcuttur. Premium sürüm, gerçek zamanlı IP kara listesi, kötü amaçlı yazılım imzaları, güvenlik duvarı kuralları, ülke engelleme, daha sık taramalar, premium destek, spam reklamcılık ve spam kontrolleri gibi daha gelişmiş özelliklere sahiptir.

ShortPixel Image Optimizer

Yavaş bir site, kötü bir kullanıcı deneyimine, ziyaretçileri sinirlendirmeye ve dönüşümleri zorlamaya neden olur. Yeni WordPress kurulumunuzun yüklenme süresini azaltmanın bir yolu da önbellek WordPress eklentisi eklemektir.

Bir önbellek, sitenizde bir sayfanın anlık bir görüntüsünü alarak verileri geçici olarak depolar. Bu, daha hızlı yükleme süresi, gelişmiş SEO ve artan dönüşümler anlamına gelir.

WP Rocket, sitenizi daha hızlı hale getiren bir premium önbellek eklentisidir. Eklentiyi yükledikten ve etkinleştirdikten sonra, hemen sayfa önbelleğini etkinleştirir.

Ayrıca, eklenti, arama motorlarının sitenizin dizinlenmesini iyileştirir, CSS, JavaScript ve HTML dosyalarının ağırlığını azaltır ve ziyaretçileriniz sayfalarınızda aşağı doğru kaydıkça yalnızca resimleri yükler. Bu, sayfaların yükleme süresini iyileştirir ve web sunucusuna olan yükü azaltır.

Çok sayıda WordPress eklentisi kullanmamanız gerektiğine dair bir yanılgı vardır. Ancak, WordPress sitenizi eklentilerin sayısı değil, sitenize yaptıkları ve siteniz için yaptıkları şeyler etkiler. WordPress için başka zorunlu eklentiler de vardır, ancak bu 9’u WordPress eklentisi size başlamak için yeterlidir.

Ayrıca okuyun: