Eski kablolu cihazı atmanıza gerek kalmadı. Raspberry Pi ile kablosuz hale getirin ve masraf yapmaktan kurtulun.

Teknolojik cihazlar söz konusu olduğunda, ne kadar az kablo o kadar iyidir. Ne yazık ki, kablosuz bağlantı genellikle Bluetooth veya Wi-Fi özellikli yeni bir ürün gerektirir. Veya kablolu cihazları kablosuza dönüştüren ürünlere  masraf yapmak anlamına gelir.

Neyse ki, sadece mütevazı bir cihaz ile bu soruna harika bir çözüm var. Gerekli minimum bileşenle, bir yazıcıyı kablosuz bir baskı istasyonuna dönüştürebilirsiniz. Eski ses sisteminizi kablosuz bir müzik çalara dönüştürün. Veya bir USB cihazını bir ağ üzerinden kablosuz olarak paylaşın.

Raspberry Pi ile Kablosuz Olmanın Faydaları

Kablosuz cihaz kullanımının kolay olmasının yanı sıra, boşa duran başka bir cihazınızı da kullanılır hale getirir. Evde eski bir yazıcınız veya ses sisteminiz varsa, düşük maliyetle yenileyin. Bu eski cihazlara kablosuz özelliği eklemek ve onlara yeni bir yaşam süresi vermek için bir Raspberry Pi kullanın. Ama tek faydası bu değil.

  • Kablosuz çözümlerde yüksek fiyatlardan kurtulun.
  • Dağınıklıktan kurtulun
  • Teknolojinizi daha kullanışlı hale getirin.

Halihazırda yedek bir Raspberry Pi 3B veya 4B modeliniz varsa, onu iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. Ama yapmasanız bile, bir tane satın almak sandığınızdan daha ucuza mal olur. Raspberry Pi IoT projeleri ve Raspberry Pi destekli robotlar da dahil olmak üzere, küçük tek kartlı bilgisayarı kullanabileceğiniz diğer şeylerin uzun listesini düşündüğünüzde, fiyatına değer.

1. Raspberry Pi ile Yazıcınızı Kablosuz Hale Getirin

Ofis yazıcıları uzun süredir kablosuz olsa da, evde hala USB kablolu bir yazıcınız olabilir. Yeni bir kablosuz yazıcıya yükseltmek bir seçenektir. Ancak özellikle mevcut yazıcınız kaliteli bir modelse, bunu yapmak istemezsiniz. Bunun yerine bir Raspberry Pi‘yi yazdırma sunucusu olarak kullanmak daha karlı olur.

Dışarı çıkıp yeni bir yazıcı aramak için gereken süreden daha az zamanda sorunu çözün. Bir Raspberry Pi ile kendi kablosuz yazıcınızı nasıl yapacağınızla ilgili adımları takip etmeniz yeterli.

İhtiyacınız olan tek donanım Raspberry Pi’nize bağlı bir USB yazıcıdır. Raspberry Pi 3B veya 4B‘nin yanı sıra Raspberry Pi Zero W dahil olmak üzere Wi-Fi özellikli herhangi bir anakart bu durumda çalışacaktır. Bu iki donanım bileşeninin ötesinde, işin geri kalanı Raspberry Pi’nizi yapılandırmak ve gerekli yazılımı yüklemektir.

raspberry pi ile kablosuza cevirebileceginiz 3 cihaz 2

2. Raspberry Pi ile Ses Sisteminizi Kablosuz Ses Oynatıcıya Dönüştürün

Eski ses sistemleri, sundukları bazı işlevler nedeniyle yeniden canlandırılmaya değer. Bunlara büyük hoparlörler, güçlü amplifikatörler, stereo ve surround ses özellikleri dahildir. Evinizde yüksek kaliteli bir ses sisteminiz varsa (analog veya dijital), aradığınız tek şey kablosuz özelliğiyse onu atmayın. Basitçe bir Raspberry Pi bağlayın.

Balena Sound; Spotify Connect, Bluetooth, AirPlay ve daha fazlası aracılığıyla müzik akışı yapmanızı sağlayan açık kaynaklı bir yazılımdır. Ticari çözümlerle karşılaştırıldığında, bu Kendin Yap yöntemi ücretsizdir. Açık kaynaklı ve platformlardan ve aboneliklerden bağımsız olma avantajına sahiptir. Müzik çalmak için internete bağlanmanız bile gerekmez. Bu da isterseniz yerel kitaplığınızdan müzik çalabileceğiniz anlamına gelir.

Hızlı dağıtım seçeneği, Balena Sound’un Raspberry Pi’nizde çalışması için gerekli tüm araçları yükleyecektir. Ancak isterseniz uygulamaları manuel olarak dağıtmanın geleneksel ve daha gelişmiş yolunu da kullanabilirsiniz. Bu sayede istemiyorsanız Spotify entegrasyonu gibi şeyleri koddan kaldırın.

Donanım tarafında ise yalnızca bir Raspberry Pi 3B+ veya 4B‘ye, 8 GB’lık bir microSD karta ve 3,5 mm ses kablosuna ihtiyacınız var. Bunun ötesinde, tek tıklamayla konuşlandırma düğmesini kullanmak, hemen kurulumunuzu ve hazır hale getirmenizi sağlayacaktır.

3. Herhangi Bir USB Aygıtını Kablosuz Olarak Paylaşmak için Raspberry Pi Kullanın

Bir Raspberry Pi ile, erişmek için artık bir USB cihazını ana bilgisayarınıza yerel olarak takmanız gerekmez. USB cihazınız, siz onu uzaktan kontrol ederken sizden uzakta bir odada olabilir. Alçakgönüllü bir çözüm, ancak son derece yararlı olabilecek bir çözüm.

Bu kurulumun bazı kullanımları,  çalışma alanınızda farklı bir açıdan bir web kamerası kurmayı gerektirebilir. Tamamen kablosuz olduğundan, kamerayı istediğiniz konuma taşıyın. Yerel olarak bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlıysa normalde yaptığınız gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu kurulum için başka bir kullanım, yazılım lisans dongle’larına uzaktan erişim sağlamaktır. Normalde dongle’ınızı doğrudan bir bilgisayara bağlamanız gerekir. Ayrıca Lisansı başka bir bilgisayarda kullanmak istiyorsanız, onu fiziksel olarak o cihaza taşımanız gerekir. Hayatı kolaylaştırmak için, dongle’ı bir Raspberry Pi’ye takabilir ve lisansı kablosuz olarak ağınızda paylaşabilirsiniz.

Sizde Kablosuz Cihazlar Yapın

Raspberry Pi’nin çok sayıda mükemmel kullanımı vardır ve bunlar arasında artık eski kablolu cihazlara kablosuz işlevsellik eklemenize yardımcı olur.

Abonelik ücretleri veya veri güvenliği endişeleriyle birlikte gelebilecek premium çözümler için ödeme yapmaktan kurtulabilirsiniz. Bunun ötesinde, cihazlarınızı tam istediğiniz gibi kontrol etmek için size ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım kullanma seçeneği sunar.