10 yaşında bir çocuğa kodlama öğretmek için harika bir yaş. Öğrenciler genellikle algoritmaları anlamak için yeterince sağlam bir matematik temeline ve daha karmaşık kodlama araçlarını gezinmek için yeterince bilgisayar klavyesi deneyimine sahiptirler.

Çocuklara Kodlama Öğretmek

10 yaşında bir çocuğa kodlama öğretmek için bu içeriği belki faydalı bulabilirsiniz. Daha fazla detaya kodlama videolarına bakarak görsel anlatımları da incelemenizi öneriyoruz.

Kodlama Öğretmek İçin Genel Tavsiyeler

  • Yeni başlayan her 10 yaşındaki çocuk için görsel blok programlamayı öneriyoruz. En sevdiğimiz görsel blok platformu (aşağıda daha detaylı açıklanan) Scratch’tir.
  • Kodlama müfredatını, 10 yaşındaki öğrencinin ilgi alanına göre şekillendirmeler, oyunlar yapmak, robotik ya da etkileşimli hikayeler ve sanat eserleri oluşturmak olsun. Bu yaş grubu için çok akademik hale getirmemeye dikkat edin.
  • Çoğu 10 yaşındaki öğrenci için özel veya küçük grup derslerini öneririm çünkü canlı bir öğretmenle çalışmak ve takıldıklarında anında yardım almak işe yarar. Kendi kendine başlayan çocuklar veya haftada birkaç saat kodlamaya ayırmak isteyen evde eğitim gören öğrenciler için ise en uygun maliyetli ve yüksek kaliteli seçenekler kendi kendine çalışma platformlarıdır.
  • Herhangi bir hizmeti seçerken, akademinin geçmişini ve yorumlarını dikkatlice inceleyin. Birçok hizmet, bağlanmadan önce deneme imkanı sunar.

Kodlama Öğretmek İçin Tavsiye Edilen Öğrenme Yolları

Çocuklara Kodlama Öğretmek
Çocuklara Kodlama Öğretmek

Scratch

Scratch, MIT’deki Mitch Resnik ve ekibi tarafından icat edilen ücretsiz bir çocuklar için kodlama platformudur. Scratch, görsel blok kodlama kullanır ve bu da başlangıç seviyesindekilerin metin tabanlı kod yazmadan karmaşık 2D oyunlar, etkileşimli hikayeler ve animasyonlar oluşturmasını sağlar.

Scratch, çocukların yaratıcı olmasını, bilgisayar bilimlerinin temellerini öğretir ve öğrencilere Scratch topluluğuyla eserlerini paylaşma, yorumlar alıp takipçi kazanma imkanı sunar.

Python ve Pygame

Öğrenciler Scratch’i öğrendikten sonra, genellikle metin tabanlı kodlama deneyimi yaşamak isteyeceklerdir ve Python, başlangıç ​​seviyesindekiler için en erişilebilir ve en kolay programlama dillerinden biridir. Aynı zamanda dünyadaki en hızlı büyüyen dillerden biri de olan Python, yapay zeka, makine öğrenimi, web geliştirme, finansal teknoloji, veri bilimi ve veri analizi gibi alanlarda geniş bir şekilde kullanılmaktadır.

10 yaşındaki öğrenciler için, Python programlama oyunlar, sanat projeleri ve diğer eğlenceli uygulamalar yapmak için kullanılabilir ve basit sözdizimi, metin tabanlı kodlama için ilk tercihlerimizden biri yapar. İlk projelerini oluşturmalarına izin veren Turtle Graphics ve Pygame gibi çerçeveleri kullanmayı sevebilirler.

Çocuklara Kodlama Öğretmek
Çocuklara Kodlama Öğretmek

Roblox Studio ve Lua

Hem kodlama hem de 3D oyun tasarımı hakkında öğrenmek isteyen öğrenciler için Roblox Studio mükemmel bir seçenektir. Roblox Studio, kullanıcıların kendi 3D oyunlarını oluşturmalarına ve hatta bunları paraya dönüştürmelerine olanak tanıyan ücretsiz bir oyun oluşturma motorudur.

Deneyimlerimize göre, Roblox, 10 yaşındaki öğrencilere kodlama temellerini öğretmenin “carrot – stick” yöntemidir. Çoğu zaten Roblox’u seviyor ve kendi özel Roblox oyunlarını oluşturabileceklerini öğrendiklerinde Lua’yı öğrenmeye çok motive olacaklar, bu da öğrenmesi kolay ve transfer edilebilir bir beceri olan zarif bir betik dilidir.

Minecraft Modding ve MCreator ile Java

Roblox kodlama ile “carrot – stick” yaklaşımına benzer şekilde, Minecraft Modding, genç öğrencileri kodlamaya teşvik etmenin harika bir yoludur. Minecraft’ın kaynak kodunu değiştirme ve oyunun özel eklemelerini yapma anlamına gelir. Modding öğreten birkaç çocuk kodlama platformu var, ancak favori tekniklerimiz MCreator ile başlamak ve daha sonra Java’yı kullanmak.

Çocuklara Kodlama Öğretmek 3

Blockly ve Arduino ile Robotik

Robotik, kodlamayı fiziksel ve dokunsal hale getirmenin eğlenceli bir yoludur. 10 yaşındaki öğrenciler için, görsel blok kodlama ve Python ve Arduino gibi metin tabanlı kodlama dilleri de dahil olmak üzere mükemmel robotik kitler vardır. Bazı robotik kitleri tamamen kurulmuş olarak gelir, meraklı 10 yaşındakiler için mükemmel bir proje oluşturacak şekilde kurulmuştur.

10 yaşındaki çocuklar için kodlama öğretmek için birçok mükemmel kaynak var. Size sunduğumuz kaynaklardan bazılarını google üzerinden çocuğunuza göstererek en ilginç olanı görmelerini sağlaya bilirsiniz.

10 yaş, çocukları bilgisayar programlamasını tanıtmak için harika bir yaştır. Çünkü okuma, matematik ve problem çözme konularında sağlam bir temele sahipler ve teknoloji ile oyunlar, uygulamalar ve diğer projeler oluşturma konusunda doğal olarak meraklı ve heveslilerdir.

10 yaşındaki çocuğunuz için yararlı bulduğunuz ise lütfen aşağıya bir yorum bırakın. Siz okuyucularımızın yorum ve beğenileri bizim için çok değerlidir.

Ayrıca okuyun:

Önceki İçerikHata Kodu SrtTrail.txt BSOD
Sonraki İçerik6 Yaşındaki Çocuklar için Kodlama
Pınar Güldökmez
Akıllı teknoloji ve üretkenlik konusunda tutkuluyum. Boş zamanlarında kodlamayla uğraşır ve canım sıkılınca satranç tahtasına geçerim, ama arada sırada rutinden kopmayı da severim. İnsanlara modern teknolojinin yolunu gösterme tutkusu beni daha fazla yazmaya motive eder. Bilgi seviyeme göre Windows Server sistemlerini kurabilir ve konfigüre ederim, yeni teknolojiler ve yeni alanlarda da gelişime açığımdır.