Bugün, Xbox Series X Ekran Ayarları konusunu inceledik.

Xbox

Microsoft tarafından tasarlanan ve üretilen bir konsol markasıdır. Bildiğiniz gibi Sony ile olan rekabette büyük rol oynamaktadır. Günümüze kadar gelmiş en büyük iki konsol markası Playstation ve Xbox olmuştur. Her iki firma da zaman zaman sıkıntılar yaşasalarda aralarında ki rekabet her zaman taze kalmıştır. Özellikle Xbox bir dönemler yok olma tehditiyle karşı karşıya kaldı. Fakat bu sorunu da aşarak en büyük rakibiyle kıyasıya mücadele etmeye devam etti.

2001 yılında üretilen ilk konsol modeli, PS2’ye rakip olması için üretildi. O dönemlerde bildiğiniz gibi yapımcı firmalar Sony için oyun geliştiriyordu. Ayrıca Dreamcast ve Gamecube’de bu kıyasıya rekabetin bir parçasıydı. Üretilmesiyle birlikte adeta dönemi kasıp kavurdu. Firma üst üste kırılan satış rekorları ile tarihe geçti. Bu rekor tabiki de bir çabanın ödülüydü. Üretilen konsol çok güçlü ve ve grafik performansı olarak üst düzeydeydi. Konsol aynı zamanda ilk LAN girişi olan konsol olarak tarihe geçti.

12-ea-oyunu-xbox-series-xse-ozel-120-fps-destegi-aldi-44WYpt9O.jpg (788×443)

Yeni Nesil Konsolların Ekran Özellikleri

Gamepass bildiğiniz gibi aylık ve yıllık aboneliğe dayalı bir oyun kütüphanesidir. Bu kütüphane Xbox ve PC ve mobil kullanıcılarına özeldir. Firma bu yenilikle birlikte yeni nesil konsollarını da üretti. Bu ürünler Xbox Series S ve Series X modelleriydi. 2 konsolda üstün özeliklere sahiptir. Series S 2K 120 FPS, Series X 4K 120 FPS özelliklerine sahiptir. Game Pass üzerinden bu konsollara özel onlarca yeni nesil oyun mevcuttur. Bu yeni nesil oyunları oynarken bazı ayarları yapmamız gerekiyor.

PlayStation-5-Xbox-Series-X-MSI-Konsol-Modu-120-Hz.jpg (1280×853)

Xbox Series X 120 Hz Ekran Ayarları Nasıl Yapılır

Xbox Series X üzeriden 120 Hz ayarı yapmak oldukça kolaydır. Bu işlem için öncelikle minimum HDMI 2.0 destekli bir monitöre ihtiyacınız var. Ayrıca HDMI 1.4 monitörünüz var ise, converter ile HDMI 2.0’a yükseltebilirsiniz. Fakat bu makaleyi monitör almadan önce okuduysanız, LG Ultragear serisi tüm monitörlerini sizlere öneririz. Ayrıca LG Ultragear serisi her monitör upscale özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde 1080p monitörünüzü 4K çözünürlüğe upscale edebilirsiniz.

İşleme başlamadan önce Xbox menüsü üzerinden Ayarlar menüsüne giriş yapıyoruz.

Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra, Genel kısmına tıklıyoruz.

Bu işlemden hemen sonra, Tv ve görüntü seçenekleri kısmına giriş yapıyoruz.

Bu kısımda ilk defa ayarlama yapacaksanız, yenileme hızı menüsü gözükmeyecektir. Öncelikle aynı menünün gelişmiş kısmından, Video uygunluğu ve aşırı tarama menüsüne giriş yapalım.

Giriş yaptıktan sonra, Görüntü menüsünü Otomatik moddan, HDMI moduna geçirelim. Bu işlemden sonra gelen uyarıyı El ile manuel ayarlama olarak seçelim.

Seçiminizi yaptıktan sonra, gördüğünüz gibi yenileme hızı belirleme seçeneği de aktif olacaktır. Ayrıca bu işlemden sonra monitör çözünürlüğünüz düşecektir, tekrardan ayarlama yapmanız gerekiyor. Yenileme hızı menüsünden 120 Hz seçeneğini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Xbox-Series-X-120-Hz.jpg (1280×728)