Windows SSD mi Yoksa Harddisk’e Mi Yüklenmeli? Sorusunu hepimiz düşünmüşüzdür. Özellikle SSD boyutunuzun sınırlı olduğu durumlarda bunun bir kısmını Windows’a ayırmak istemiyor olabilirsiniz. Bu makalemizde belirli durumlara göre Windows’u hangi disk ‘e yüklemenizin daha doğru olduğunu açıklıyoruz.

Bilgisayar yapılarına şöyle bir bakalım

Bilgisayarınızda iki disk var ve Windows hangi diske yüklenmeli diye soruyorsanız kesinlikle SSD’ ye kurmanızı öneriyoruz. Hızlı açılış ve kullanım için bu önemli bir detay.

Yazımızda disk detaylarını anlatacağız. Verilerinizi normal diske yüklerken, işletim sisteminizi SSD’ ye kurmanızı öneririz.

Windows SSD mi yok harddiskle mi daha iyi çalışır

Düşük İşlem Kapasiteli Bilgisayarlar

Eğer bilgisayarınızın işlem kapasitesi düşük ise ya da İntel i3 6000 serisi ya da benzeri ryzen 3 1200 serisi işlemciler ya da daha eskisini 8 GB’tan az bir ram ile kullanıyor iseniz Windows’unuzu kesinlikle harddiske yüklemelisiniz. Sebebi ise bu bilgisayarlar Harddiskleri dahi zorlayacak seviyede işlem kapasitesine sahip olmadıkları için SSD’leri kullanmak sadece bilgisayarı başlatırken birkaç saniye zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Bunun dışında bilgisayar içindeki işlem hızlarına hiçbir faydası olmayacağı için Windows’u harddiske yüklemenizi öneririz.

Orta Seviye Bilgisayarlar

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz işlemcilerden daha iyi işlemcilere sahip en az 8 GB ram. Kullanan orta seviye bilgisayarlar için ise sorunun yanıtı bu kadar net değil. Windows’u ssdye yüklemeniz size bir performans artışı sağlayacak olsa da eğer yüksek saklama kapasitesine sahip oyun vb. programları aktif olarak kullanacaksanız SSD üzerine Windows yüklemeniz pek etkili olmayabilir. Bu durumda oyun performansı mı yoksa genel bilgisayar performansı arasında seçim yaparak SSD tercihinizi buna göre yapmanız gerekiyor. Ancak eğer bilgisayar iş amaçlı ise tereddütsüz bir şekilde Windows’u SSD’ye yükleyebilirsiniz.

Windows SSD mi Yoksa Harddisk'e Mi Yüklenmeli?

Güçlü Bilgisayarlar

Eğer güçlü bir sisteme sahip iseniz tam verimi almak adına mutlaka Windows’u SSD’ye yüklemeniz gerekiyor. Örnek olarak büyük bir dosya üzerinde yazma işlemi dosyayı okuma işlem harddiskiniz bu hıza yetişmez. Bu tür durumları yaşamamak adına mutlaka SSD kullanmanızı hatta çok daha güçlü. Sistemlere sahip iseniz normal ssd’ lerin yerine m2 ssd tercih etmenizi öneririz.

İnsanların Windows 10 işletim sistemlerini SSD’ye yüklemeyi tercih etmelerinin nedeni, bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bununla birlikte, Windows 10’u SSD depolama alanına kuramazsanız. Hızlı işlem hızlarının tadını çıkarabilmeniz ve makinenizde çalışabilmeniz için bunu yapmanıza yardımcı olacak çözümler vardır.

Windows SSD seçimi için kesinlikle kullanıcı yorumlarına bakmanızı öneriyoruz.

Son Güncelleme 6 Kasım 2022 Yazar Pınar Güldökmez