Google'da Aynı Anda Görsel ve Metinsel Arama Yapma

Bu yazımızda sizlere Google‘da aynı anda görsel ve metinsel arama yapma konusu ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Google’ın Google Çoklu Arama (Google Multisearch) isimli yeni özelliğini kullanarak hem görsel hem de metinsel aramayı aynı anda yapabilirsiniz.

Bu yeni özellik sayesinde online alışveriş yapmak için arama yapmak ve nasıl tanımlayacağınızdan (ifade edeceğinizden) emin olmadığınız aramaları yapmak oldukça kolaydır.

Google Çoklu Arama (Google Multisearch) özelliği hem iPhone hem de Android için Google uygulamasında mevcuttur.

Birçoğumuzun, Google’da bir arama yapmamız gerektiğinde, aradığımızı nasıl tarif edeceğimizi bilmediğimiz anlar olmuştur. Googla’da arama yaparken kelimeler bazen yetersiz kaldığında, görseller harika bir çözümdür. Ve artık Google, sunduğu Google Çoklu Arama (Google Multisearch) yeni özelliği ikisini de kullanmanıza izin veriyor.

Google Çoklu Arama ile Aynı Anda Hem Görsel ve Hem Metinsel Arama Yapma

Google’un, Google mobil uygulamalarında sunduğu Çoklu Arama (Multisearch) isimli yeni özellik, Web’de arama yapmak için en uygun kelimeleri bulmakta zorlanan herkes için tam bir can kurtaran.

Diyelim ki, internette alışveriş yaparken, yeşil renkte olması hariç, çok beğendiğiniz bir elbise buldunuz. Ve bu elbisenin mavi renkte olanını istiyorsunuz. Elbisenin resmini çekin ve bu resmi kullanarak arama yapın. Ardından mavi (blue) kelimesini ekleyin. Google, yaptığınız bu arama ile o elbisenin mavi renkte olanını (veya en azından ona benzer elbiseler) bulacaktır.

Google'da Aynı Anda Görsel ve Metinsel Arama Yapma

Bu özellik, her türlü kombinasyonla çalışır. Örneğin, (ejder meyveli) smoothie‘nin resmini çekin. Ve ardından, sebze içecekleri kategorisinde güzel tarifler bulmak için sağlıklı kelimesini ekleyin. Veya beğendiğiniz arabanın görünümüne uyan Honda otomobillerinin listesini görmek için hem bir otomobilin resmini hem de Honda kelimesini Google’da arayın. Doğru kelimeleri bulamasanız bile, online alışveriş aramalarınızda hassas ve en yakın arama sonuçlarını bulmak için harika bir yoldur.

Google’un, Çoklu Arama (Multisearch) isimli yeni özelliği, iPhone ve Android‘deki Google uygulamasında mevcuttur. İşte, bu yeni özelliği kullanabilmek için bilmeniz ve yapmanız gerekenler!

Google Çoklu Arama (Google Multisearch) Özelliğini Nasıl Kullanabilirsiniz?

  • Öncelikle Google uygulamasını açın. iPhone kullanıyorsanız, sol alt köşedeki Ana Sayfa (Home) menüsüne dokunun. Android kullanıyorsanız, sol alt köşede yer alan Keşfet (Discover) menüsüne dokunun.
  • Açılan Google uygulamasında, arama bölümünde yer alan ve kameraya benzeyen simgeye dokunun.
  • Bu işlem, telefonunuzun kameranızı açacak. Aramak istediğiniz şeyin fotoğrafını çekin. Ya da, telefonunuza önceden kaydettiğiniz bir resmi yüklemek için, deklanşör butonunun yanındaki simgeye dokunun.
  • Google uygulama ekranının alt kısmında Görsel eşleşmeler (Visual matches) menüsü görünecektir. Bu menüyü açmak için parmağınızı yukarı kaydırın. Ve ardından, en üstte yer alan Aramanıza Ekle (Add to your search) menüsüne dokunun.
  • Aramanıza, marka veya renk gibi daha fazla ayrıntı girebilirsiniz. Tercih ettiğiniz ayrıntıları girdikten sonra tekrar arama yapın.
  • Hem resim hem de aradığınız metin ile ilgili sonuçların bulunduğu yeni bir arama sayfasına yönlendirileceksiniz.

Google'da Aynı Anda Görsel ve Metinsel Arama Yapma

Bu yazımızda sizlere Google‘da aynı anda görsel ve metinsel arama yapma konusu ile ilgili detaylı bilgi verdik.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Son Güncelleme 3 Aralık 2022 Yazar Mustafa Akdemir