Windows 11 yüksek CPU kullanımı ne sebep olur?

Windows 11 yüksek CPU kullanımı seviyeleri, bu işletim sistemi ve özellikleriyle olan deneyiminizi tamamen bozacaktır.

Bu sorunun ortaya çıkmasının kesin nedenleri farklı olsa da. En yaygın olanlarından bazıları birden çok arka plan uygulaması ve kötü amaçlı yazılım/reklam yazılımı bulaşmasıdır.

Sunulan bilgiler, en az müdahaleci olanlardan başlayıp daha karmaşık seçeneklerle biten çok çeşitli çözümleri kapsayacaktır.

Windows 11’i kullanırken yüksek oranda CPU kullanımıyla karşılaşmak. Tüm deneyimi yavaş ve can sıkıcı hale getirebilir ve bu nedenle çalışma, web’de gezinme ve hatta oyun oynama yeteneğinizi engeller.

Bununla birlikte, antivirüs taramaları veya oyunlar gibi sistem ağırlıklı uygulamalar çalışmadığında bile. Sisteminiz sürekli olarak yüksek CPU kullanım puanlarına ulaşıyorsa, bu yalnızca bir sorun olarak kabuldür.

Kendinizi yukarıdaki açıklamaya dahil buluyorsanız, bu sorunla uğraşırken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir faktör Windows 11 sistem gereksinimleridir.

Teknolojideki en son gelişmelerle karşılaştırıldığında, işletim sistemi gereksinimleri tek başına bir sorun teşkil etmese de. Sisteminizin bunlara çok yakın olduğu ve optimum şekilde çalışamayacağı durumlar olur.

Minimum sistem gereksinimlerine yakın olsanız da olmasanız da. Bazı şaşırtıcı çözümler genel Windows 11 deneyimini büyük ölçüde optimize etmeye yardımcı olur.

Bugünün kılavuzunda, yardımcı olacak ayarlarla ilgili değişiklikler de dahil olmak üzere mevcut. Her seçeneği ele alacağız – bilgisayarınızı yükseltmenize gerek kalmadan sisteminizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.

Ne yazık ki, yalnızca Microsoft tarafından yayınlanan en son işletim sistemini çalıştırmak için güçlü bir PC’ye yatırım yapmayı göze alamayız. Ve bu seçeneği dikkate almaya değerse bile görüşler kullanıcılar arasında farklılık gösterir.

Kendinizi yeni bir PC’ye yatırım yapmanın yapılabilir bir seçenek olduğunu düşünen kampta bulursanız. En iyi Windows 11 masaüstü bilgisayarların kapsamlı listemizi keşfedebilirsiniz .

Yeni PC’nizin taşınabilirliğini takdir etmeye daha yatkınsanız. Bu işletim sistemini çalıştırabilen harika bir dizüstü bilgisayara yatırım yapmak en iyi seçimdir .

Buna ek olarak , sisteminizin her yönünün üzerine attığınız görevlerle yüzleşmeye hazır olmasını sağlayarak. Windows 11’i nasıl daha duyarlı hale getireceğinizi de tartışacağız .

Yukarıdaki ifadelerden de görebileceğiniz gibi, bu kılavuz. Bu sorunu bir kez ve herkes için çözmek için değiştirilebilen, ince ayar yapılabilen. Veya basitçe optimize edilebilen çok çeşitli öğeleri kapsayacak şekilde oluşturulmuştur.

Windows 11 yüksek CPU kullanımı ne sebep olur?

Artık PC’de bir CPU sorunu olup olmadığını veya bazı görevlerle geçici olarak başa çıkmakta zorlandığını nasıl öğreneceğimizi anladığımıza göre. Bu sorunun meydana gelmesinin en yaygın nedenlerini ele alabiliriz.

➡ Eksik sistem kaynakları

Sistem yapılandırmanızın Microsoft’un yeni işletim sisteminin taleplerini karşılayabilecek kapasitede olup olmadığını öğrenmenin yollarına bakıyoruz.

Aşağıda, bu işletim sistemi için resmi sistem gereksinimlerinin bir görüntüsünü görebilirsiniz.

Bu minimum gereksinimlerin üzerindeki değerlerin daha sorunsuz bir deneyim sağlayacağını unutmayın.

Bu yöntem, sistem bileşenlerinin ne olduğu hakkında temel bilgilere sahip olmanızı gerektirse de. Dikkate alınması gereken en önemli unsurlardan bazıları. İşlemci hızı ve kullanılabilir RAM miktarıdır

Ayrıca yukarıdaki resimde bahsedilen sistem gereksinimlerinin yalnızca bu faktörle ilgili olduğunu ve ayrıca dikkate alınması gereken. Windows 11 özelliğine özgü gereksinimleri içermediğini de belirtmekte fayda var .

➡ Aynı anda çalışan çok fazla uygulama olması

Kullanmadığınız uygulamaları kapatmayı unutursanız veya açık kalması çok fazla kaynak gerektiren uygulamaları çalıştırırsanız. CPU kullanımınız sonuçları gösterecektir.

Elbette bu unsur, sistem konfigürasyonuna. Ve daha önce bahsedilen uygulamaların yüküne bağlı olarak kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterecektir.

➡ CPU’nuzu etkileyen ekstra sistem hizmetleri

Aynı şekilde, tüm uygulamalar çalıştırmak için aynı miktarda kaynağa ihtiyaç duymaz. sistem hizmetleri de farklı değildir.

Bazı hizmetleri devre dışı bırakmak riskli olsa da. Aynı zamanda sisteminizin kararlılığını etkilememesi gereken, ancak işletim sisteminizin verimliliğini artıracak bazılarını seçtik.

➡ Reklam yazılımı ve/veya kötü amaçlı yazılım bulaşması

Bu, özellikle yakın zamanda güncellenmemiş veya güncel olmayan bir virüs kitaplığına sahip ücretsiz bir virüsten koruma yazılımı kullanıyorsanız. Ve en son tehditleri etkili bir şekilde tanımlayamıyorsanız, çok yaygın bir durumdur.

➡ CPU kullanımı üzerinde yüksek etkiye sahip antivirüs işlemleri

Herhangi bir yazılım türünde olduğu gibi, bazı antivirüsler. CPU’nuza çok fazla ihtiyaç duyacak ve bu nedenle sisteminizin yetersiz çalışmasına neden olacaktır.

Sisteminizi yalnızca minimum düzeyde etkilemekle kalmayıp. Aynı zamanda harika bir dizi güvenlik ve gizlilik özelliği sağlayan bazı harika seçenekleri tartışacağız.