Windows 11 24H2 Yenilikler ve Değişiklikler

Windows 11 24H2 güncellemesinden beklentiler nelerdir? Microsoft’un yeni güncellemesi, AI inovasyonlarına ağırlık verecek ve 2024 yılının ikinci yarısında resmi olarak piyasaya sürülecek.

Bu güncelleme, özellikle yeni cihazlar için Haziran ayında, mevcut bilgisayarlar içinse Eylül ayında sunulmayı planlanıyor. Bu da 2024 yılında işletim sisteminin ilk büyük güncellemesini işaret ediyor ve bunun AI inovasyonlarına odaklanacak. Tabii ki, diğer yeni özellikler, iyileştirmeler ve güvenlik değişiklikleri de bekleniyor.

Microsoft, bir dizi AI özelliği sunmayı planlıyor. Örneğin, “AI Explorer” bilgisayardaki her şeyi bir zaman çizelgesi arayüzü ile aranabilir hale getirecek. Super Resolution, oyunları AI kullanarak otomatik olarak büyütecek ve Ses Netliği ve Bana Konuş gibi özellikler ile Copilot için iyileştirmeler yapılacak.

Bu güncelleme, AI alanı dışında da yeni özellikler ve değişiklikler getirecek. Bunların bazıları laptop ve masaüstü bilgisayarlar için Enerji Tasarrufu modu, Linux’taki Sudo komutu gibi evrensel yazıcı sürücüleri, Görev Çubuğu ve Başlat menüsü için ayarlar ve işitme cihazı cihazları için destek gibi özellikler içeriyor.

Ayrıca, Windows 11 24H2 sürümü, Dosya Gezgini ve çeşitli yerleşik uygulamalarda değişiklikler getirecek. Bunun yanı sıra, işletim sistemi ağ, güvenlik, gizlilik değişiklikleri ve daha fazlasını sağlayacak.

Windows 11 24H2 Yenilikleri

2024 güncelleme yayılma planı 2024 güncellemesi ile ilgili beklentiler nelerdir?

Microsoft, 24H2 sürümünün 2024 yılının ikinci yarısında piyasaya sürüleceğini açıkladı. Ancak, bu yazı yazıldığı sırada, şirket belirli bir günü duyurmadı.

Windows 11 24H2 Yenilikler ve Değişiklikler

Mevcut cihazlara sahip kullanıcıların Eylül ayında yeni sürümü indirebilecekleri anlaşılıyor. Ancak, şirketin geçmişte nasıl güncelleme yaptığına bakarsak, önizleme sürümünü ve isteğe bağlı olarak Eylül ayında geniş çaplı kullanıma sunulmayı alacağınızı varsayabiliriz. Sonrasında, Ekim ayında Windows 11 24H2, resmi nihai sürüm olarak “önizleme” etiketi olmadan daha yaygın olarak kullanılabilir hale gelecektir.

Eylül’deki yayın ek olarak, şirket Haziran ayında üreticiler için başka bir sürüm daha planlıyor.

Windows 11 24H2, yeni donanımlar için önemli olan yeni AI deneyimlerini desteklemek için gerekli çeşitli yeni bileşenleri içeriyor. Özellikle, Qualcomm Snapdragon X Serisi işlemcileri kullanan ARM tabanlı cihazlar için. Bu erken sürümün sonucu olarak, yeni cihazlar birçok yeni özelliğe sahip olarak sevk edilecek. Ancak, yeni sürüm Eylül ayında herkes için kullanılabilir hale geldiğinde, bu yeni cihazlar Windows Güncelleme aracılığıyla kalan değişiklikleri ve iyileştirmeleri alacak.

20 Mayıs 2024 tarihinde Microsoft, Windows 11’e gelecek olan en önemli AI inovasyonlarını, “AI Explorer” ve diğer birçok özelliği resmi olarak tanıtması beklenen bir etkinlik düzenleyecek.

Şirket aynı zamanda bu etkinlikte yeni Surface serisini de tanıtacak, ancak ticari müşteriler için olan etkinlik zaten 21 Mart 2024 tarihinde gerçekleşti. Bu basın etkinliğinde, Microsoft yeni güncellenmiş bir tasarım ve Qualcomm Snapdragon X Elite işlemci ile yeni Surface Pro 10 ve Laptop 6’yı tanıtacak.

Windows 11 24H2 RTM

2024 güncellemesi için Üretim Aşamasına (RTM) ulaşıldı ve üreticilerin işletim sistemini yeni AI PC’lerinde test etmeye başlaması bekleniyor.

Zorunlu Otomatik Kurulum

Hayır, Windows 11 24H2 sürümü bilgisayarınıza otomatik olarak kurulmayacak. Cihazınız için hazır olduğunda otomatik olarak bir bildirim alacaksınız, ancak yükseltmeyi “Windows Güncelleme ayarları” aracılığıyla manuel olarak başlatmanız gerekecek.

Ancak, zaman geçtikçe, cihazınızın destek süresi sona eren bir Windows sürümüne sahip olması durumunda, özellik güncellemesi zamanla otomatik olarak indirilip kurulacaktır. (Bu genellikle güncellemenin piyasaya sürülmesinden sonraki ilk birkaç ayda gerçekleşmez.)

Yeniden Kurulum Gereksinimleri

Evet, Windows 11 24H2 sürümü, kurulumda çeşitli değişiklikler yapacak büyük bir güncelleme olduğundan, tam bir yeniden kurulum gerektirecek. Bu da yerinde bir yükseltme ve yeniden başlatma gerektirecektir.

Bu nedenle, ilerlemeye karar vermeden önce plan yapmak ve cihazınızın tam bir yedeğini oluşturmak önemlidir.

Özelliklerin Kullanıma Sunulması

Microsoft’un yayılmasının, ilk gün ne alacağınızı anlamanızı zorlaştıracak şekilde iletişimde kargaşa olacağını tahmin ediyorum. Bu nedenle, açıklayayım.

Eylül’de özellikleri önizleme olarak indirebileceksiniz, ardından Ekim ayında herkes için kullanılabilir hale geldiğinde sistem yükseltilecektir. Ancak, (muhtemelen) Microsoft genellikle yeni özellikleri aşamalı olarak açmak için Kontrollü Özellik Yayılımı (CFR) kullanır, bu nedenle tüm özellikleri almayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, birçok yenilik ve geliştirme yerleşik uygulamalarda gerçekleşir, genellikle Microsoft Mağazası aracılığıyla sunulur, yükseltme sürecinden değil. Bu nedenle, uygulamalarınızı en hızlı şekilde güncellemek için güncellemeleri manuel olarak kontrol etmelisiniz.

Dahası, Microsoft bazen bir uygulamadaki belirli bir özelliğin belirli bir işletim sistemine ait olduğunu söyler. Ancak, güncellemeden önce bu yeni iyileştirmeleri eski bir sürümde alabilirsiniz.

Güncellenmiş Donanım Gereksinimleri

Minimum donanım gereksinimleri, Windows 11’in orijinal sürümüyle aynı olacak, ancak bazı gereksinim değişiklikleri olabilir.

Bir NPU, 23H2 veya Windows 10’dan Windows 11 24H2’ye yükseltme gereksinimlerinden biri olmasa da, bu donanım parçası belirli AI görevleri için gereklidir. (Bu, yeni sürümün Qualcomm Snapdragon X Elite yongalarını desteklemesi gerektiği için onaylanabilir.)

Onaylanmamışsa, yeni sürümün belirli AI görevlerini çalıştırmak için en az 16GB RAM gerektirebilir.

Dahası, Microsoft’un işlemci gereksinimlerini artırması bekleniyor, ancak beklendiği gibi değil. Önizleme yapılarında keşfedildiği gibi, Windows 11 24H2 sürümü başlamak için “POPCNT” komutunu gerektirecek ve bu da 2007’den önce piyasaya sürülen AMD ve Intel işlemcileri etkileyecek.

İşletim sistemi, zaten Windows 11 çalıştıran desteklenen bir cihaza sahipseniz, bu gereksinim sorun olmayacaktır.

Windows 11 24H2 Yükseltme Süreci

Önceki sürümlerde olduğu gibi, Windows 11 24H2’ye yükseltmenin en kolay yolu “Windows Güncelleme” ayarlarını kullanmaktır. Ancak, Yükleme Asistanı veya bir USB flash sürücü ile yeni sürümü kurabilirsiniz. Ayrıca, resmi ISO dosyası ile yerinde yükseltme yapabilirsiniz.

Yükseltme süreci, Windows 11’in orijinal sürümünden veya en son Windows 10 sürümünden geliyor olmanıza bakılmaksızın, tam bir yeniden kurulum gerektirecek. Bu süreç dosyalarınızı, ayarlarınızı ve uygulamalarınızı koruyacaktır. Bu, yıkıcı olmayan bir süreç olsa da, devam etmeden önce tam bir yedek oluşturmanız her zaman önerilir.

Windows 11’i temiz bir kurulum yaparsanız, süreç dosyalarınızı, uygulamalarınızı ve ayarlarınızı silecektir.

Desteklenmeyen Donanıma 24H2 Sürümünü Yüklemek

İşletim sistemi desteklenmeyen bir bilgisayara kurulmasını önermez, ancak donanım gereksinimlerini karşılamayan bir bilgisayarınız varsa, 24H2 sürümüne yükseltebilirsiniz.

Tek dezavantaj, bu sürecin “Windows Güncelleme” ayarları aracılığıyla gerçekleşmemesidir. Özel olarak oluşturulmuş USB ile önyüklenebilir ortamla temiz bir kurulum gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Ayrıca, cihaz desteklenmeyen bir durumda olacak, bu da Microsoft’un yüklemeyi, güncellemeleri ve sürücüleri desteklememesi anlamına gelir.

Yine de yükseltirseniz, cihazın en az iki çekirdekli, 4GB RAM, 64GB depolama alanı ve etkin TPM 1.2 yongası gerektireceğini unutmayın.

24H2 Sürümünün Erken Önizlemesi

Eğer bir Windows Insider Programı katılımcısıysanız ve bir cihazınız Geliştirici Kanalına kayıtlıysa, Windows11 2024 Güncellemesinin en son sürümünü zaten test ediyorsunuz demektir.

Eğer bir cihazınız Kanarya Kanalında ise, sistemin bir sonraki sürüm için önizlemeleri indirmesini engellemek için hemen Geliştirici Kanalına geçmelisiniz.

Yeni sürüm kullanılabilir hale geldiğinde, cihazın Geliştirici, Beta veya Yayın Önizleme Kanalında olup olmadığına bakılmaksızın, “Windows Insider Programı” ayarlarını açın ve “Bir sonraki Windows sürümü yayınlandığında bu cihazın kaydını sil” seçeneğini etkinleştirin.

Ayarı açtıktan sonra, cihaz programdan kibarca çıkacak ve 24H2 sürümü desteklendiği sürece güncellemeler almaya devam edecektir.

Windows 11 24H2 Yeni Özellikler

Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi bir dizi yeni özellik, görsel değişiklik ve iyileştirmeyi içerecek, ancak odak AI inovasyonları olacak.

Bilgiler yayınlandıkça 2024’te gelen her şeyi kapsayan kapsamlı rehberimi kontrol edebilirsiniz. Ancak özetle, 24H2 sürümünde nelerin beklenildiğini aşağıda bulabilirsiniz:

 1. 27 inçlik monitörlü cihazlar için Copilot’un otomatik başlatılması seçeneği.
 2. Diğer sohbet botu sağlayıcıları için Copilot’u değiştirme seçeneği.
 3. Copilot, artık bir normal uygulama olarak çalışacak.
 4. Linux’taki gibi yeni Sudo komutu.
 5. AI kullanarak oyunları talep üzerine büyütmek için yeni Super Resolution.
 6. Laptoplar ve masaüstleri için yeni Enerji Tasarrufu özelliği.
 7. Yeniden tasarlanmış Hızlı Ayarlar, Canlı altyazılar ve daha fazlası dahil olmak üzere Görev Çubuğu için iyileştirmeler.
 8. AI ile gerçek zamanlı olarak yankıyı iptal ederek, arka plan gürültüsünü bastırarak ve yankıyı azaltarak sesi artıran yeni Ses Netliği özelliği.
 9. Benim için Konuş özelliği ile sesler oluşturma.
 10. 7z, Tar ve Zip ile sıkıştırma sihirbazı ile yeni Dosya Gezgini.
 11. Kes, Kopyala, Yapıştır vb. Etiketlerle güncellenmiş bağlam menüsü.
 12. Wi-Fi 7 için yeni destek.
 13. Wi-Fi kimlik bilgilerini kamera uygulamasını kullanarak paylaşma seçeneği.
 14. Renk profillerini değiştirme seçeneği ile güncellenmiş Ekran ayarları.
 15. Üçüncü taraf sürücülere ihtiyaç duymadan yazıcıları kurmak için yeni “Windows Korunan Baskı Modu” (WPP).
 16. Bluetooth Düşük Enerji Ses (LE Audio) teknolojisi ile işitme cihazı cihazlarına destek.
 17. Düşük görme kullanıcılarının ekrandaki imleci bulmasına yardımcı olan yeni imleç göstergesi özelliği.
 18. Yeni bir sol kenar ray ile güncellenmiş Widgetler panosu.
 19. Yeni bir arayüz ve ayarlarla yeni kurulum deneyimi.
 20. Yeniden başlatma gerektirmeyen güncelleme sistemi.
 21. Ayrıca, Microsoft’un henüz duyurmadığı bazı diğer özellikler, AI Explorer ve diğer AI özellikleri gibi.

Windows 12 2024’te Piyasaya Sürülmeyecek

2024’te Microsoft’un “Windows 12” yi tanıtması bekleniyordu, ancak şirket Windows 11 için yeni bir özellik daha yayınlamaya karar verdi.

Bu, markalama amacıyla aynı işletim sistemi sürümünü korumanın nedenlerinden biridir ve şu anda işletim sistemi yaklaşık 1.4 milyar aktif kullanıcıya sahiptir ve bunların yaklaşık 400 milyonu Windows 11’i çalıştırmaktadır. Geri kalan milyarlarca kullanıcı hala Windows 10’da, bunun temel nedeni ise kullanıcıların yükseltmelerine izin vermeyen desteklenmeyen donanımdır.

Şirket başka bir sürüm eklerse, parçalanmayı artırabilir ve yükseltme hızını daha da yavaşlatabilir.

Windows 12 veya şirketin sonraki sürüme ne ad verirse versin, 2024’te gerçekleşmeyecek. Windows 11 24H2 ve bir sonraki sürümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı paylaşın.