Whatsapp web nedir? Kullanırken dikkat edilmesi gerekenler makalemiz de detaylı okuyabilirsiniz. Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlara sunulan, popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Gün geçtikçe kullanımı artan Whatsapp, kullanıcılara telefondan bağımsız olarak mesajlaşma deneyimini devam ettirebilmeleri için farklı platformlarda da destek sunuyor. Bilgisayar başında iş yapan kişiler için sürekli telefondan mesaj beklemek sıkıcı olabiliyor.

Resim whatsapp 1

 

Whatsapp Web’i kullanmak için öncelikle aşağıdaki adımları tamamlamanız gerekli. Ardından, telefonunuzun şarjı veya internet bağlantısı olmasa dahi, Whatsapp Web’i kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Ayrıca, telefon ekranınıza dokunmak yerine uygun klavyenizle yazabileceğiniz anlamına gelir.

iOS’ta “WhatsApp Web/Masaüstü” ekranına veya Android’de “Bağlı cihazlar” ekranına gidin. Burada, şu anda hesabınızla senkronize edilmiş tüm masaüstü cihazlarının ve web tarayıcılarının bir listesini göreceksiniz. Kaldırmak istediğiniz her birine dokunmanız yeterlidir .

Desktop’ta web sürümünde bulamadığınız ekstra bir işlev, sesli ve görüntülü aramadır . Bu, tüm gruplar için değil, yalnızca bireysel kişiler için geçerlidir ve kullanmak için en az Windows 10 64 bit sürüm 1903 veya macOS 10.13 gerekir.

Ne tür bir arama yapmak istediğinize bağlı olarak sohbet penceresinin üst kısmındaki kamera veya telefon simgesine tıklayın . Gerekirse, istendiğinde WhatsApp’ın bilgisayarınızın mikrofonuna ve kamerasına erişmesine izin verin.

Masaüstü hemen hemen aynı şekilde çalışır, ancak sesli ve görüntülü aramalar şu anda yalnızca masaüstünde desteklenmektedir ve her seferinde yalnızca bir oturum açabilirsiniz (ayrıca telefonunuz).

Whatsapp web kolaylıkları nelerdir?

Öncelikle bilgisayarınızdan https://web.whatsapp.com linkine girmeniz gerekli. Ekranda QR (Quick Response) kodu gelecektir. Bu sistem, sizin telefonunuza bağlı olarak çalışır.

Resim whatsapp 2

Android için : Sohbetler > Menü > Whatsapp Web

iPhone için : Ayarlar > Whatsapp Web

olarak adımları izlemelisiniz. Birkaç saniye içerisinde konuşma dökümünüz, sohbet geçmişiniz, en son kimle konuşmuşsanız tüm bilgiler ekrana gelecek. Eğer ayarlarsanız, mesaj geldikçe bilgisayarınızda ses çalacak + ekrana bildirim atacak. Bu sayede telefona sürekli bakmanız gerekmeyecek.

Yoksa mesajları ekranda göremeyebilirsiniz. Telefon bir köşede dursun, siz rahatça tarayıcıdan işinizi halledin. Üstelik daha da hızlı yazabilirsiniz. Özellikle masa başı çalışıyorsanız veya telefondan bir nebze olsun uzak kalmak istiyorsanız harika bir çözüm.