WhatsApp sohbet yedeği artık Google Drive’da.Google Fotoğraflar‘ın orijinal kalitedeki yüklemelerini sonlandırdıktan sonra Google, benzer başka bir teklifi sınırlandırıyor olabilir. 

Ücretsiz depolama her zaman iyi bir şey, ancak belki de Google özellikle ücretsiz dağıtma yöntemlerini yeniden planlıyor.

Yanlış değil çünkü Google hala bir işletme. Ücretsiz WhatsApp yedeklemesi genellikle kullanıcılar için önem taşımaktadır. Henüz resmi bir duyuru yok ancak Google tarafından buluta limit eklenebileceğine dair raporlar var.

WhatsApp resim 2
Geçerli Android WhatsApp istemcinizin yedeklendiğini onaylayalım.

Whatsapp yedeklerimiz

Yapılan duyuruya göre bir yıldan uzun bir süre güncellenmemiş olan tüm WhatsApp yedekleri. İlgili depolama alanımız otomatik olarak kaldırılabilir.

WhatsApp’ı açın. Diğer seçenekler > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği > Google Drive’a yedekle’ye dokunun. Bir yedekleme sıklığı seçin. Sohbet geçmişinizi yedeklemek istediğiniz Google hesabını seçin.

“Google Drive yedeğinin değiştirilmesi” ile ilgili bir söz vardı. Ayrıca “Google Drive neredeyse dolu” notu ve “Google Drive sınırına ulaşıldı” ifadesi de vardı. Tüm bunlar, ücretsiz olarak eğlenenler için kötü bir haber niteliği taşımaktadır.

Google, WhatsApp kullanıcılarının hangi dosyaların Google Drive’a yüklenip yüklenemeyeceğini seçmesini de sağlamak için ‘yedekleme yönetimi’ alanı oluşturmaya çalışıyor.

WhatsApp resim 3

Bu dizeler, WhatsApp’ın haberleri nasıl ileteceğini anlatacağız. Bazı detaylar ise ilerleyen zamanlarda netlik kanacaktır.

Android cihaz kullanıcıları, Facebook/Meta ve Google anlaşması sayesinde WhatsApp için sınırsız bir depolama alanı elde edebiliyor. Henüz tam olarak kesinleşmese de WhatsApp’ın son beta sürümünde yedeklemenin kota ile sınırlanabileceğine dair ipuçları var.

Bu değişikliği istemiyorsanız, bir çözüm var. Bir Google One planı edinin. Yedekleri yerel olarak kaydetmeyi de seçebilirsiniz, ancak bu cihazınızın depolama alanını kullanıyor.

Ama hey, önce resmi bir duyuru beklememiz gerekecek. WhatsApp sohbet yedeği artık Google Drive’da daha kolay ve basit yollar ile yapılmaktadır.

Sosyal medya platformları arasında Whatsapp kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu kullanıcı sayısı arttıkça yeni özellikler ve detaylı incelemeler zaman zaman önem arz etmektedir.

Whatsapp yedeklemelerimiz artık güvende ve herkes gönül rahatlığı ile yedeklemeyi basit yollarla yapabilir.

Son Güncelleme 27 Şubat 2022 Yazar Pınar Güldökmez