Telefon Yeniden Başlatıyor Sorunu
Telefon Kendiliğinden Yeniden Başlatıyor Sorunu

Telefon kendiliğinden yeniden başlatıyor sorunu nasıl çözülür? Telefonunuz kendi kendine yeniden başlatılıyorsa, Android veya iOS cihazınızın donanım, işletim sistemi veya hatta bazı uygulamalardan kaynaklı sorunlar oluşup oluşmadığını anlamak için kontrol edebileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Cihazınızı kontrol ettirmek için tamire götürmeden önce, sorunun nedenini belirlemek için bazı temel adımları takip edebilirsiniz. Bu şekilde, kendiniz tamir edip edemeyeceğinizi veya bir teknisyene götürüp götüremeyeceğinizi bilirsiniz. Telefon kendiliğinden yeniden başlatıyor sorunu detaylarıyla anlatılmıştır.

Ayrıca okuyun: iPhone Isınma Sorunu Çözümü

Telefon Kendiliğinden Yeniden Başlatıyor Çözümü

Aktardığımız bilgiler genelde bu alanda gündemi takip edenlerin bildiği şeylerdir. Öncelikle önerimiz yüklü olan uygulamaların mı yoksa işletim sisteminin mi sorun çıkardığını bulmanız olacak.

Kötü amaçlı uygulamaları kontrol edin

Birçok durumda, cep telefonu, yüklenen kötü amaçlı veya zararlı bir uygulama nedeniyle otomatik olarak yeniden başlatılır. Telefon birkaç dakikalığına da olsa işletim sistemine girmenize izin veriyorsa, Ayarlar -> Uygulamalar’ a gidip son yüklediğiniz tüm uygulamaları kaldırarak başlayabilirsiniz.

Telefonda Kötü amaçlı uygulamaları kontrol etme
Kötü amaçlı uygulamaları kontrol edin

Devre dışı bırakılmış sistem uygulamalarını kontrol edin

Bilmediğiniz çeşitli uygulamaları devre dışı bıraktıysanız muhtemelen sistemin çalışması için gerekli olan bir uygulamayı devre dışı bırakmışsınızdır. Bu durumda, Ayarlar -> Uygulamalar bölümüne gidin ve hangi uygulamaları devre dışı bıraktığınızı kontrol edin ve hangisinin soruna neden olduğunu bulmak için bunları tek tek etkinleştirmeye başlayın.

Android ve uygulama güncellemelerini kontrol edin

Sorun uygulamadan veya Android sürümünden kaynaklanıyorsa, hem Google Play Store hem de cihazınızın Ayarları aracılığıyla yeni güncellemeleri kontrol edin.

Aşırı ısınmayı kontrol edin

Çoğu Android cihaz, çok ısındığında otomatik olarak kapanacak şekilde tasarlanmış ve yapılandırılmıştır. Bir cihazınız varsa ve dışarısı birkaç santigrat derece ise ve 4G veya 5G, GPS gibi özellikleri kullanmaya çalışıyorsanız ve parlaklığı yüksekte tutuyorsanız, cihaz yeterince ısınırsa otomatik olarak kapanacak veya yeniden başlayacaktır. Bu durum pek çok cihazda yaşanmasa da, düşük ve orta düzey cihazlarda oldukça yaygındır ve bu cihazlar az kullanılmaktadır.

Telefonda aşırı ısınmayı kontrol etme
Aşırı ısınmayı kontrol edin

Arızalı pil

Arızalı veya bozuk piller, çoğu insanın akıllı telefonları, tabletleri ve dizüstü bilgisayarlarıyla yaşadığı en yaygın sorunlardan biridir. Yeni akıllı telefonların çoğunun bataryası değiştirilemediğinden, sorunun nedenini öğrenmek için bir teknisyeni ziyaret etmeniz gerekecektir.

Telefon Kendiliğinden Yeniden Başlatıyor Sorunu
Arızalı pil

Bozuk işletim sistemi dosyaları

Bazen Android sistemi çöker ve önemli dosyalar bozulur. Sonuçta bu her işletim sisteminde içinde olabilecek bir durumdur. Eğer özel Android ROM kullanıyorsanız, ROM’u farklı bir ROM ile değiştirmeniz önerilir. Resmi sürüme sahipseniz, Ayarlar’a gidin ve yedekleme bölümünden cihazı fabrika ayarlarına geri yüklemeye devam edin. Bu işlem tüm uygulamalarınızı ve dosyalarınızı silecektir, bu nedenle SIM ve SD kartları yedeklediğinizden ve cihazdan çıkardığınızdan emin olun.

Sıfırlamaya geçin

Telefon kendini yeniden başlatıyor ve Android’e girmenize hiç izin vermiyorsa, donanımdan sıfırlamayı deneyebilirsiniz, ancak bu işlem cihazınızdaki tüm dosyaları ve uygulamaları silecektir (Windows’u biçimlendirmek gibi). Donanımdan sıfırlama, bir düğme kombinasyonuna (genellikle ses kısma ve güç tuşu) basılarak yapılır, ancak Google’da telefon modelini ve sonunda “donanımdan sıfırlama” ifadesini arayarak ayrıntılı talimatlar bulabilirsiniz.

Telefon Kendiliğinden Yeniden Başlatıyor Sorunu
Sıfırlamaya geçin

Telefonun donanımıyla ilgili sorun

Telefon düşürülmüş, ıslanmış veya yeterince yüksek sıcaklıklara maruz kalmışsa, ciddi bir donanım sorunu yaşamış olma ihtimali yüksektir. Bu durumda yalnızca bir teknisyen sorunun nedenini belirleyebilir.

Telefon açıldıktan sonra otomatik olarak kapanıyor

28

Telefonu açtıktan birkaç saniye sonra kapanıyorsa, büyük olasılıkla donanım sorunu vardır. Bu durumda, yalnızca bir teknisyen sorunun nedenini belirleyebilir ve size onarım maliyeti verebilir. Diğer durumlarda, sorun pil ile ilgilidir. Ancak bu durumda, daha önce de belirttiğimiz gibi, yeni cihazlarda çıkarılabilir piller bulunmadığından, yine bir teknisyenin bakması gereken konudur.

Telefon kendiliğinden yeniden başlatıyor sorunu için bir uzman desteğine ihtiyacınız varsa, çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Android Telefon Donma Sorunu Çözümü