iPhone'un Aşırı Isınmasını Düzeltme

iPhone ısınma sorunu ile karşılaştınız mı? Hiç iPhone’unuzu elinize aldınız mı ve çok sıcak, hatta aşırı ısınmış gibi hissettiniz mi? Yoğun çalışma sırasında telefonların ve tüm cihazların ısınması normal olsa da, özellikle iPhone’larda asla cildinizi yakıyormuş gibi hissetmemelisiniz. Çünkü cihazı izleyen ve aşırı ısınmasını önleyen bir sıcaklık sensörüne sahiptir.

İphone Isınmaması İçin Yapılması Gerekenler
İphone Isınmaması İçin Yapılması Gerekenler

Ama gerçek şu ki bu sensörler mükemmel değil. Bu yüzden bazen sıcaklığı düşük tutamazlar. Bu noktada telefonunuz ısınmaya başlayacaktır. Endişelenme. Bu makale, iPhone’unuzun ısınmasının olası nedenlerinden bazılarında size yol gösterecek ve sıcaksa ne yapmanız gerektiği konusunda size ipuçları verecektir.

iPhone’um neden ısınıyor?

iPhone’unuzun ısınmasının belirli bir nedeni olmasa da, birkaç yaygın nedeni vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Kötü pil

Piliniz çalışmıyorsa veya sorunları varsa, kendi kendine aşırı şarj oluyor olabilir veya daha kötüsü, telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olan kısımdır. Özellikle telefonunuz eskiyse, bunun ne sıklıkta meydana geldiğine dikkat edin çünkü pilin değiştirilmesi gerekebilir.

  • Doğrudan güneş ışığı

iPhone’unuzu ön panelde veya dışarıda gölgesiz mi bıraktınız? Doğrudan güneş ışığı telefonunuzu o kadar ısıtabilir ki kendi kendine kapanabilir. Bu ortamda kullanmaya çalışırsanız iPhone’unuz daha da hızlı ısınır.

  • Çalışan uygulamalar

Arka planda aynı anda çalışan çok fazla uygulamanız varsa telefonunuz ısınabilir. Uygulamayı yanlışlıkla açtıysanız ve kronometre çalıştırmak veya kamerayı açık bırakmak gibi aktif olarak kullanmıyorsanız bile ısınabilir.

İphone çalışan uygulamalar
İphone çalışan uygulamalar
  • Sürekli Akış

Bu, son noktaya benzer, ancak daha doğrusu sürekli akıştır. Bu, bir film akışı veya uzun bir video görüşmesi yapmaktan kaynaklanabilir.

  • Ayarlar

Ekran parlaklığı ve ekran otomatik kilitlenme süresi gibi şeyler, telefonunuzun ne kadar işlem yapması gerektiğini etkileyerek cihazın ısınmasına neden olabilir.

  • Yazılım güncellemesi

Bazen sadece kodlamada hatalar olabilir. Bu, uygulamanın tekrar tekrar çökmesine neden olan sorun olabilir. Veya sıcaklık sensörünü okuyan hatalı bir komut dosyası olabilir, bu nedenle telefon kapanmıyor. Neyse, yazılım güncellemeleri çok önemli. Bu tür sorunları onarmak ve düzeltmek için tasarlanmıştır.

iPhone Soğutma

Artık iPhone’unuzun neden aşırı ısınabileceğini biliyorsunuz. Bu bilgiyle ne yapıyorsun? Tekrar kullanabilmek için iPhone’unuzu nasıl soğutabilirsiniz? İşte bazı yararlı ipuçları:

1. Telefonunuzu fişten çekin

iPhone’unuzu şarj ederseniz ve aşırı ısınırsa, fiş veya fiş bozuk olabilir. Her iki durumda da, en azından iyi bir haber olan telefonun hatası değil.

İphone Telefonunuzu Fişten Çıkarın
İphone Telefonunuzu Fişten Çıkarın

2. Kılıfı çıkarın

Kullandığınız kılıfa bağlı olarak bu, iPhone’unuzun aşırı ısınmasına da neden olabilir. iPhone’unuzun sıcaklığını kılıfından hissedebiliyorsanız, hemen çıkarmanız ve ısınmadığından emin olmanız gerekir.

3. Tüm uygulamaları kapatın

Telefondaki etkin uygulamalar CPU’yu maksimuma çıkararak tüm aygıtın aşırı yüklenmesine neden olabilir. Telefonunuzda bir ana sayfa düğmesi varsa, buna iki kez basabilir ve ardından kapatmak istediğiniz uygulamaları yukarı kaydırabilirsiniz. Ana sayfa düğmeniz yoksa, alttan yukarı kaydırın ve uygulama yöneticisini görene kadar parmağınızı ekranın ortasında tutun.

4. Telefonu yeniden başlatın

Bazen her gün kullandığınız uygulamalarda bile yalnızca kötü veya garip yazılımlar çalışır. Telefonunuzun sadece biraz molaya ihtiyacı var. Neyse ki, fazlaca gereksinim duyduğu dinlenmeyi sağlamak için iPhone’unuzu yine başlatabilirsiniz.
iPhone’un yeniden başlatılması, modelinize bağlıdır. Uyku/uyandırma düğmeniz varsa, basılı tutabilirsiniz. Ardından kaydırıcıyı kaydırın.

Diğer tüm iPhone modelleri, hem yan taraftaki uyku/uyandırma düğmesine hem de ses açma düğmesine basmanızı gerektirir. Daha sonra gücü kapatmak için kaydırıcıyı kaydırabilirsiniz.

5. Serin bir yere koyun

Kulağa kolay gibi gelebilir ama iPhone’unuzun ortamını ayarlamak uzun bir yol kat edebilir. Arabadaysanız, AC prizinin önünde tutmaya çalışın. Evdeyken, bir vantilatörün önünde tutmayı veya birkaç saniye buzdolabına koymayı deneyin.

Yazının başında da okuduğunuz gibi iPhone’unuzun biraz fazla ısınması normal. Ama seni asla incitmemeli. Neyse ki, bu makaleyi okuduktan sonra, bir dahaki sefere deneyebileceğiniz birkaç şey öğreneceksiniz.

iPhone ısınma sorunu için önerilerimiz buraya kadar.

iPhone ile ilgili diğer sorularınız varsa size yardımcı olacak iPhone hakkında sorunlar sayfasına bakabilirsiniz.