spotify resim 1
Podcast lideri spotify

Spotify COVID-19 içerikli podcast’lere etiket getiriyor. Spotify için son birkaç gün oldukça çalkantılı geçti. Neil Young ve Joni Mitchell gibi müzik efsaneleri, Spotify’ın Joe Rogan. Ve onun podcast’inin beğenilerinden potansiyel olarak zararlı içeriği yasaklamayı reddetti.

Müzik akışı devi nihayet “uzun süredir devam eden Platform Kurallarını” yayınladı. COVID-19’u tartışan podcast bölümlerine içerik danışmanlığı ekledi. Görünüşe göre, “kaldırma eşiğini karşılamadığı” için Rogan’ın podcast’ini yine de kaldırmayacaklar.

Bunun için ve aleyhinde tartışmalar oldu, ancak müzik efsanesi bölücü ve tartışmalı podcast’ini platformdan nasıl kaldırmadıkları konusunda eleştirdiğinde.

Spotify kendini sıcak suda buldu, Protesto olarak, müziğini çıkarmaya karar verdi ve ardından. Joni Mitchell ve Nils Lofgren’in yanı sıra protestoyu desteklemek için hesaplarını iptal eden aboneler izledi.

Buna karşılık, Spotify artık, platformda hangi içeriğin kabul edilebilir olduğu konusunda içerik oluşturuculara rehberlik etmek için uzun süredir orada olan Platform Kurallarını yayınlıyor. 

Ayrıca artık COVID-19 ile mücadele eden podcast‘lere içerik danışmanlığı da ekleyecekler. Ve dinleyicileri bilim adamları, doktorlar, akademisyenler ve halk sağlığı yetkililerinden bilgi sağlayan özel COVID-19 Hub’larına yönlendirecekler. 

Bu, görünüşe göre bu podcast’lerin bazılarının getirdiği ancak platformdan çıkarmayı reddettikleri yanlış bilgilerle mücadele etmek içindir.

spotify resim 2
insanların yaşamları üzerinde zararlı etkileri azaltmaya yönelik çalışmaları başlattı.

279’dan fazla doktor ve bilim adamı, Spotify’a, podcast’i kaldırmalarını iletmişti. En azından içeriği yanlış bilgi ve “temelsiz komplo teorileri” ile dolu olduğu için kontrol etmelerini isteyen bir açık mektup gönderdi. 

Tartışmasız dünyanın en popüler podcast’lerinden biri olduğu için, insanların yaşamları üzerinde zararlı etkileri olabilir. İnsanların fikirleri üzerinde (Twitter‘a gidin ve hayranlarının gönderilerine bakın) büyük bir etkisi var.

Spotify’ın bu hamlelerine rağmen, yakın zamanda Joe Rogan Experience’ı kaldıracaklar gibi görünmüyor. Platform kuralları, “tehlikeli yanlış veya tehlikeli yanıltıcı tıbbi bilgileri tanıtan” içeriğin platformdan kaldırılacağını belirtir. 

Bazı nedenlerden dolayı, söz konusu bölüm veya bölümler dahili bir nota göre “kaldırma eşiğini karşılamıyor”. Bakalım devam eden haykırışlar ve abonelik iptalleri bunu daha sonra etkileyecek mi?