Projeksiyon görüntüsü nasıl daha iyi hale getirilir? Projeksiyon sahibi olan herkes, bunların film deneyimi yaşamanın en iyi yolu olduğunu, hatta en iyi 4K TV’lerden bile daha iyi olduğunu söyleyecektir. Başlıca avantajı büyük görüntü boyutudur: Çoğu projeksiyon kurulumu için 120 inç tipiktir, ancak bundan daha da büyüğüne ulaşmak mümkündür. Sinema tutkunları için evde bu kadar sürükleyici bir görüntüyü deneyimlemek bağımlılık yapıcıdır ve sıradan bir TV’nin küçük ekranına geri dönüş olamaz (projeksiyon dünyasında “küçük”, 100 inçten küçüktür).

Projeksiyon görüntüsünü daha iyi hale getirme

Paranın karşılığını alacağınız görüntü boyutunu düşündüğünüzde projeksiyonlar da büyük bir değeri temsil ediyor. Elbette, 85 inç ve daha geniş aralıktaki düz panel TV’leri satın almak mümkün, ancak bunlar, 3.000 $ veya daha düşük bir fiyata satın alınabilen yüksek kaliteli 4K projeksiyonlardan daha pahalıya mal olacak.

Film izlemenin yanı sıra, projeksiyon tabanlı kurulumlar, geniş görüntünün grup izlemeye uygun olduğu spor etkinlikleri için mükemmeldir. Gerçekten, rahatça yayılabilecekken kim küçük bir ekranın etrafında kalabalık olmak ister? En iyi projeksiyonlar aynı zamanda hareket işleme özellikleri de sağlar ve bunlar, büyük ekranda izlenen hızlı hareket eden sporlara hoş bir netlik getirebilir.

Projeksiyonların görüntü boyutu avantajları açık olsa da projeksiyon kurulumundan iyi görüntü kalitesi elde etmek, normal bir 4K TV’ye kıyasla çok daha zordur. Bu zorluğu göz önünde bulundurarak, ister özel yapım bir ev sinemasında tavana kalıcı olarak monte edilmiş olsun, ister Cuma film gecesi için kaçırılan projektör olsun, projeksiyonunuzun performansını artırmak için atılacak adımların bir listesini hazırladık. geçici sehpa yerleşimi.

projeksiyon
Projeksiyon Görüntüsü Nasıl Daha İyi Hale Getirilir

1. Işığı kontrol edin

Düz panel 4K TV’lerde olduğu gibi, projeksiyonlarda izlerken oda ışıklarının kısıldığından ve pencerelerin örtüldüğünden emin olmak önemlidir. Ancak bu durumda, bu kurulum yönü çok daha önemlidir. Projeksiyonlardan gelen ışık çıkışı, düz panel TV ile elde ettiğinizden önemli ölçüde daha azdır; bu nedenle, normal aydınlatmaya sahip bir odada izlerken görüntü, siyahlarda derinlik olmadan ve parlak noktalarda sınırlı ayrıntıyla düz görünecektir.

Genel olarak, oda ne kadar karanlıksa o kadar iyidir; tam bir karartma idealdir. Işık kısıcıları ve pencere gölgelikleri burada oldukça yardımcı olabilir ve ayrıca oturma odası gibi çok kullanımlı bir alansa hızla “normal” aydınlatmaya dönmenize olanak tanır.

2. Projeksiyon ekranı kullanın

Paradan tasarruf etmek için projektörü boş bir duvara doğrultmak cazip gelse de, ayrı bir projeksiyon ekranı kullandığınızda çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Bunun nedeni, projeksiyon ekranlarının ışığı izleyiciye geri yansıtacak şekilde tasarlanmış özel bir malzeme ile kaplanmış olmasıdır. (Yansıma miktarı ‘kazanç’ olarak adlandırılır ve genellikle 1’den yukarıya kadar değişir; daha yüksek sayılar, ekran malzemesinin yansıyan ışık seviyesine katkıda bulunduğunu gösterir.)

İyi ekranlar sadece birkaç yüz dolardan başlayarak çok ucuz olabilir. Ancak harcayacak paranız varsa, tavandaki gizli bir bölmeden geri çekilen modellerden, görüntülediğiniz içeriğe göre en boy oranlarını otomatik olarak değiştiren modellere kadar her şeyde ekran seçenekleri sınırsız bir tekliftir.

3. Doğru projeksiyon ekranını kullanın

Farklı izleme durumları için yapılmış farklı ekranlar vardır; en yaygın olanı beyaz malzemeli sabit çerçevedir. Bu temel sürüm çoğu kurulumda işe yarayacaktır, ancak aynı zamanda mevcut farklı türleri de araştırmak isteyeceksiniz.

Ortam ışığını reddeden (ALR) ekranlar, projeksiyondan gelen ışığı doğrudan ekranın yüzeyine yansıtarak yanlardan gelen ışığı filtreleyen özel bir kaplamaya sahiptir. Bu tür, odayı tamamen karartmak istemediğiniz, bunun yerine izleme sırasında belirli bir düzeyde ortam ışığına sahip olduğunuz durumlar için optimize edilmiştir.

Tavan ışığı reddetme (CLR) ekranları ALR ekranlarına benzer, ancak tavandaki ışığı filtrelemek için tasarlanmıştır. Cihazın yakına ve ekranın alt kenarının hemen altına yerleştirildiği ultra kısa mesafeli projeksiyonlarla kullanım için CLR ekranlarının özel bir çeşidi mevcuttur. Bu durumda ekran malzemesi, yukarıdan gelen ışığı filtrelerken, aşağıda konumlandırılan projeksiyondan kendisine çarpan ışığı yansıtacak şekilde optimize edilmiştir.

4. Ekranın arkasındaki duvarı işleyin

İnsan gözü kontrasta (karanlık ve parlak arasındaki aralık) karşı son derece duyarlıdır; bu nedenle, ekranın arkasındaki duvar mümkün olduğunca karanlık ve nötr olduğunda projeksiyon kurulumunuzdan en iyi sonuçları alırsınız. Bu, desenli duvar kağıdına veya sarı veya turuncu gibi parlak, göz alıcı boya renklerine gerek olmadığı anlamına gelir. Elbette siyah bir duvar projeksiyon için ideal olacaktır, ancak oda tasarım planlarınız buna izin vermiyorsa, en azından duvarı nötr bir griye veya kırmızı veya mavi gibi koyu bir renge boyayın; aynı şey odanın geri kalanı için de geçerli. oda.

5. Sinema resim modunu kullanın

Bu tavsiye aynı zamanda herhangi bir TV’nin kurulumu için de geçerli olacaktır. Bir projeksiyondaki ‘Sinema’ görüntü ön ayarı, film izlerken genellikle size en iyi görüntü kalitesini verecektir. Bunun nedeni, renklerin en doğru olması ve dolayısıyla gördüklerinizin, yönetmenin evde izlerken görmenizi amaçladığı şeyi yansıtmasıdır. Sinema ön ayarı ayrıca, saniyede 24 kare hızla çekilen filmlerin, normal TV programları ve spor programları için kullanılan daha yüksek kare hızında çekilmiş gibi görünmesini sağlayan bir özellik olan hareket işlemeyi de devre dışı bırakmalıdır.

Sinema ön ayarı genellikle resimlerin daha koyu görünmesini sağlarken, cihazın kontrast ayarlarını gölgelerin daha derin ve parlak alanların daha parlak görünmesini sağlayacak şekilde ayarlayarak bunu değiştirebilirsiniz. En iyi 4K projeksiyonlar aynı zamanda bazı durumlarda resim kontrastını sahne sahne veya kare kare optimize etmek için dinamik olarak çalışan bir ‘iris kontrolü’ de sağlar.

Renk doğruluğunun daha az sorun olduğu ve hem ekstra parlaklığın hem de düşük giriş gecikmesinin tercih edildiği oyunlarda durumun farklı olduğunu unutmayın. Bu durumda, varsa cihazınızın Oyun ön ayarını seçmekle en iyisini yaparsınız.

6. En kaliteli kaynağı kullanın

Resimleri 100 inç veya daha büyük bir boyuta şişirirken, özellikle 4K çözünürlüklü bir projeksiyon kullanıldığında kaynaktaki kusurlar belirgin hale gelecektir. En iyi 4K Ultra HD Blu-ray oynatıcılarda oynatılan normal HD ve Ultra HD diskler arasındaki farkı en net şekilde 4K modelinde göreceksiniz ve aynı durum akış için de geçerli.

En iyi yayın cihazlarının 4K versiyonları 50 $ kadar düşük bir fiyata veya hatta daha düşük bir fiyata satın alınabilir; bu nedenle cihazınızla kullanmak için bunlardan birine yükseltmek isteyeceksiniz. Ultra kısa mesafeli ve en iyi taşınabilir projeksiyonlar yerleşik akış uygulamaları sunar, ancak genellikle Android TV platformunu kullanırlar ki bu da en iyi ihtimalle can sıkıcıdır. Hem LG hem de Samsung, normal TV’lerinde bulunan aynı akıllı platformun sürümlerini kullanan yerleşik akış özelliğine sahip cihazlar sunuyor; dolayısıyla bunlar üstün bir yerleşik seçenek olacaktır.

projeksiyon
Projeksiyon Görüntüsünü Daha İyi Hale Getirme

Bonus ipucu: projeksiyonun yerleşik sesine güvenmeyin

Tüm cihazlar bir tür dahili ses sağlarken, film müziklerini yeniden üretmek için tasarlanmamış küçük, düşük güçlü hoparlörlere sahip olacaktır. Bazı ultra kısa mesafeli ve taşınabilir cihazlar daha yüksek kaliteli yerleşik ses sistemlerine sahiptir ve hepsi bir arada çözüm olarak tasarlanmıştır. Ancak uzun mesafeli cihazların (odanın arkasında bulunanlar) harici bir ses kurulumuyla eşleştirilmesi amaçlanmıştır.

Ayrı bir surround hoparlör sistemiyle eşleştirilen en iyi AV alıcıları size en sinema salonu benzeri ses deneyimini verecektir. Ancak bazı yeni cihazlarda sesi soundbar’a göndermek için bir Bluetooth çıkışı da bulunur. Ekranlarda olduğu gibi, AV sisteminizin ses bölümünün karmaşıklığı ve kalitesi söz konusu olduğunda sınır gökyüzüdür, ancak bunun mutlaka pahalı olması gerekmez.