Evrensel Kontrol, macOS Monterey‘in en heyecan verici özelliklerinden biridir ve tek bir klavye ve fare ile birden fazla Apple Mac ve iPad’i kontrol etmenize olanak tanır. 

Bu, dosyaları bir aygıttan diğerine sürükleyebileceğiniz veya aynı klavyeyi kullanarak Mac’inizde ve ardından iPad’inizde yazabileceğiniz ve tüm bunları inanılmaz derecede pürüzsüz ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelir.

Bu özellik ilk olarak Haziran 2021’de Apple’ın WWDC fuarında duyuruldu ancak betaya ancak 2022’nin başlarında girdi. Geç olması hiç olmamasından iyidir. Bu makalede, kurulum sürecinde ve Mac ve iPad’inizde Universal Control’ü en etkili şekilde nasıl kullanacağınız konusunda size rehberlik edeceğiz.

evrenselresim1

1. Cihazlarınızın uyumlu olup olmadığını kontrol edin

Evrensel Kontrol yalnızca belirli Apple donanımlarında çalışır, bu nedenle uyumlu bir cihazınız olduğundan emin olun. İşte Apple’ın Universal Control ile çalışacağını söylediği şey:

 • MacBook Pro (2016 ve sonrası)
 • MacBook (2016 ve sonrası)
 • Mac Book Air (2018 ve sonrası)
 • iMac (2017 ve sonrası)
 • i Mac (5K Retina 27 inç, 2015 Sonu)
 • iMac Pro
 • Mac mini (2018 ve sonrası)
 • Mac Pro (2019)
 • iPad Pro
 • iPad Air (3. nesil ve sonrası)
 • i Pad (6. nesil ve sonrası)
 • iPad mini (5. nesil ve sonrası)

Ayrıca macOS Monterey 12.3 ve iPadOS 15.4 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyor olmanız gerekir. Doğru sürümlere sahip olup olmadığınızı kontrol etmek için Mac’inizde Sistem Tercihleri ​​> Yazılım Güncelleme’yi ve iPad’inizde Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’yi açın. Önce yedeklediğinizden emin olun.

evrenselresim2

2. Mac’inizi kurun

Mac’inizde Bluetooth ve Wi-Fi’nin açık olduğundan ve iki faktörlü kimlik doğrulamanın etkin olduğu iCloud’da oturum açtığınızdan emin olun. 

Şimdi Sistem Tercihleri’ni açın, ‘Genel’i tıklayın. Ardından ‘Bu Mac ile iCloud aygıtlarınız arasında Aktarmaya İzin Ver’in yanındaki onay kutusunu işaretleyin. Bu yapıldıktan sonra, Sistem Tercihleri ​​> Ekranlar > Gelişmiş’e tıklayın ve tüm onay kutularının işaretlendiğinden emin olun.

evrenselresim3

3. iPad’inizi kurun

Şimdi iPad’iniz için. Mac’inizde olduğu gibi, Bluetooth’a bağlı olduğundan ve Mac’inizle aynı Wi-Fi ağına ve iCloud hesabına bağlı olduğundan emin olun. Ardından, Ayarlar’ı açın ve Genel > AirPlay ve Handoff’a dokunun ve ‘Handoff’ ve ‘Imleç ve Klavye (Beta)’ geçişlerini açın. Cihazlarınız da birbirine bağlı olmamalıdır.

Mac ve iPad’inizi bir USB kablosu kullanarak ve kablosuz olarak bağlayabilirsiniz. Kablolar bağlandıktan sonra istendiğinde iPad’inizdeki Mac’e güvendiğinizi söylemeniz yeterli.

evrenselresim4

4. Farenizi cihazlarınız arasında hareket ettirin

iPad’inizi Mac’inizin yanına yerleştirin (birbirlerinden 30 fit uzakta olmaları gerekir). Şimdi Mac’inizin fare işaretçisini ekranın iPad’inize en yakın kenarına getirin. Ekranın kenarında beyaz bir çubuk göründüğünü ve iPad’inizde buna karşılık gelen bir çubuk göründüğünü görmelisiniz. 

Tabletinizde, bu çubuk, çubuktan ‘çıkan’ yükseltilmiş bir yumru olarak dairesel bir fare işaretçisi içerecektir. Farenizi biraz daha hareket ettirin ve tamamen iPad’inize geçmelidir. Artık fare imlecinizi Mac’inizden iPad’inize ve tekrar geri döndürebilirsiniz. Başarılı bağlantı, Mac menü çubuğunuzdaki mavi bir monitör simgesiyle gösterilir (7. adımda bununla ilgili daha fazlası).

evrenselresim5

5. Dosyaları sürükleyip bırakın

Artık tek bir giriş seti ile iki cihazı kontrol edebileceğinize göre, bu, dosyaları Mac ve iPad’iniz arasında kolayca sürükleyebileceğiniz anlamına gelir. 

Örneğin, Mac’inizde Fotoğraflar uygulamasını ve iPad’inizde bir Notlar belgesini açmayı deneyin. Fotoğraflar’dan bir resmi tıklayıp ekranınızın kenarına sürükleyin, bu resim iPad’inizde görünecektir.

Şimdi onu Notes belgesindeki yerine bırakın. Dosyayı kendinize e-posta ile göndermenize veya AirDrop veya Dropbox gibi bir araç kullanmanıza gerek kalmadan bir cihazdan diğerine taşıdınız. Basit!

evrenselresim6

6. Klavye kontrolü

Evrensel Kontrol, farelerin yanı sıra klavyelerle de çalışır. İki cihaz arasında bağlantı kurduğunuzda, birine bağlı klavye otomatik olarak diğerinde çalışır. 

Bu, MacBook’unuzun klavyesini ve iPad klavye kılıfları gibi üçüncü taraf tekliflerini içerir. Bunun yanı sıra, pencereleri değiştirmek için Command + Tab gibi bazı Mac klavye kısayolları da iPad’inizde çalışır.

evrenselresim7

7. Mac menü çubuğu simgesi

Cihazlarınızı eşleştirdikten sonra Mac’inizin menü çubuğunda mavi bir monitör simgesi göreceksiniz. Bunu tıkladığınızda, ‘Klavye ve fareyi şuraya bağla’ başlığı altında farenizi hangi cihazlar arasında hareket ettirebileceğinizi gösterecektir. 

Bağlamak için bu cihazlardan birinin adına tıklayın veya zaten bağlı olanın adına tıklayın, Mac’inizle bağlantısı kesilecektir; bağlantıyı yeniden kurmak için tekrar tıklayın. Cihazlarınızın düzenini değiştirmek için ‘Görüntü Tercihleri’ni de tıklayabilirsiniz (8. adıma bakın).

evrenselresim8

8. Ekranlarınızı yeniden düzenleyin

Mac’inizi veya iPad’inizi yeni bir konuma taşırsanız, Universal Control şu anda değişikliği fark etmeyecektir; bu, diğer aygıtınıza geçmek için farenizi yanlış pencere kenarına getirmeniz gerektiği anlamına gelir. 

Böyle bir durumda, Mac’inizde Sistem Tercihleri ​​> Ekranlar’ı açın; Mac ve iPad pencerelerinizi yan yana gösteren bir grafik göreceksiniz. Birini tıklayıp sürüklemeniz ve doğru konuma taşımanız yeterlidir. 

Ayrıca, iPad’inizin penceresinin Mac’inize göre dikey yerleşimini de ayarlayabilirsiniz; örneğin iPad’iniz Mac’inizin yanında yüksekteyse ve fare işaretçisinin doğru yükseklikte görünmesini istiyorsanız kullanışlıdır.

evrenselresim9

9. Daha fazla cihaz ekleme

Mac’inize ek olarak ikinci bir iPad gibi başka bir cihaz eklemek istiyorsanız, onu diğer cihazlarınızın yanına yerleştirmeniz yeterlidir. Ve otomatik olarak bağlanmalıdır (Evrensel Kontrol gereksinimlerini karşılaması şartıyla).

Görünmezse, Mac’inizde Sistem Tercihleri ​​> Ekranlar’a gidin ve ‘Ekran Ekle’yi ve ardından yeni cihazın adını tıklayın.

Bağlı birden fazla aygıtınız olduğunda, fare işaretçiniz en son kullanılana hareket edecektir. Bir iPad’e dokunun ve ardından Mac’inizin fare işaretçisini hareket ettirin; örneğin, önce dokunulan iPad’e gidecektir.

evrenselresim10

10. Bağlantı sorunlarını giderme

Yazma sırasında, Universal Control hala beta aşamasındaydı ve bazı hataları vardı. En dikkate değer olanlardan biri, Universal Control’ün cihazlarımızdan birini veya her ikisini her zaman tanımamasıydı. 

Farenizi ekranınızın kenarına götürüyorsanız ancak iPad’inizi algılamıyorsa, Mac’inizde Sistem Tercihleri ​​> Ekranlar > Gelişmiş’i açmayı deneyin ve üstteki onay kutusunun işaretini kaldırın, ardından tekrar işaretleyin. Alternatif olarak, bir bağlantı kurulmadan önce Mac’inizi ve/veya iPad’inizi yeniden başlatmanız gerekebilir.