Samsung Markalı Cihazlarda FPS Gösterme işlemi hakkında bilgiler verdik.

FPS ve Sıcaklık Değerleri Neden Önemlidir

FPS ve Sıcaklık değerleri telefonumuzun durumunu gösterir. Özellikle yüksek grafik gerektiren uygumalarda bu değerleri görmek oldukça önemlidir. Bu durum ayrıca cihazımızın ısınma sorunu varsa, onun sebebini öğrenmemize de yardımcı olur.

FPS Nedir

Bilgisayarlarımızda oyun oynarken karşımıza çıkan bir kavram olan FPS, özellikle rekabetçi ve nişancı tarzındaki oyunlarda oldukça önemli bir yer alır. Tahmin edilebileceği gibi yüksek FPS değerleri almak oyunları akıcı oynamayı sağladığı için rekabette bir adım öne geçmenize yardımcı olur. Ayrıca FPS iki terimin kısaltma adı anlamına gelir. Bunlardan birincisi, First Person Shooter terimidir. Bu terim bizlere aksiyon oyunlarından miras kalmıştır. Ayrıca bu terimin kullanım nedeni, oyunun kullanıldığı kamera açısıdır.

telefonda-video-fps-nedir-telefonda-fps-yukseltme-mumun-mu.jpg (882×387)

FPS kelimesinin kısaltması olan bir diğer terimimiz ise, Frames Per Second terimidir. Bu terim makalemizin de ana konusudur. Frames Per Second, Saniyede ki Kare sayısı anlamına gelir. FPS göstergesi olan telefonlarda, cihazımızın saniye başına işlediği kare sayısını hesap ediyoruz. Bu hesaplamayı yaparken, oyunlar ya da yüksek grafik gerektiren işlemler önceliğimizdir.

Ayrıca FPS değerinin yüksek olması mevcut kullanımın daha akıcı olmasını sağlar. FPS değerinin düşük olması da tam tersi olarak, mevcut kullanımın yavaş ve keyifsiz bir sonuç vermesidir.

FPS Nasıl Artırılır

Telefonlarda FPS artışını sağlamak oldukça sınırlıdır. Özellikle PUBG gibi oyunlar oynarken kullanıcıların yaşadığı en büyük sorun, FPS değerinin düşük olmasıdır. FPS düşmesi beraberinde kötü bir oyun deneyimini de arkasında getirir. FPS artışı istediğiniz oyunları mümkün olduğunca orta ve düşük grafiklerde oynamanız gerekiyor. Orta ve düşük seviyede ki grafikler ekran kartını daha yoracağı için, saniye başına işlenen kare sayısında olumlu artışlar olur. Aksine yüksek grafik ayarları ekran kartının ısınmasını sağlayacağı için bu durum tam tersi olarak sonuçlanacaktır.

Bilgisayarlarımızda FPS artışını sağlayacak bir çok yol mevcuttur. Bu yollardan en bilinir olanı ekran kartınızın kalitesidir. Bilgisayarımızda ki ekran kartı ne kadar güncel olursa, alacağımız sonuç bir o kadar kaliteli olur.

maxresdefault.jpg (1280×720)

Paylaştığımız bu görselde, RTX 3050 Ti ve RTX 3060 modelli ekran kartlarının FPS testlerini görüyoruz. Bu testler bize güncel ve yeni ekran kartlarının daha yüksek performans gösterdiğini gösteriyor. Ayrıca cihazınızda ki işlemci, SSD ve RAM kalitesi de bu durumu doğru oranda etkiler.

Samsung Cihazlarda FPS Sayacı Nasıl Açılır

Samsung markalı telefonlarda FPS değerini görmek oldukça kolaydır. Bu işlem için öncelikle telefonunuzun geliştirici seçeneklerinin açık olması gerekir. Geliştirici seçenekleri açık değilse, buraya tıklayarak makalemiz üzerinden bunu yapabilirsiniz.

2semfsnj1j341.jpg (2960×1440)

Öncelikle Samsung markalı telefonunuzun Ayarlar menüsüne giriş yapalım.

Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra, Geliştirici Seçenekleri menüsüne giriş yapalım.

Bu menüde, GPUWatch seçeneğine giriş yapalım. Giriş yaptıktan hemen sonra aktif ederek menüden çıkabiliriz.

Aktif ettikten sonra, bir oyuna giriş yapıp anlık olarak sıcaklık ve FPS değerlerini görebilirsiniz. Ayrıca Samsung markalı telefonlarınızda FPS Sayacınızı aktif etmenin başka bir yolu da mevcuttur. Bu diğer metodu da bir başka makalemizde işleyeceğiz.

 

 

 

 

Önceki İçerikInstagram Hesap Doğrulama
Sonraki İçerikEpic Games’ten Nasıl İade Alınır
İstanbul Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunuyum , Emlak Piyasasında uyguladığım dijital pazarlama yöntemleri ve bu yöntemleri kullanırken tanışmış olduğum grafik tasarım, web ve sosyal medya yönetimi ile birlikte Teknolojinin bir çok dalıyla tanıştım ve hayatımın bir parçası haline geldi. Bu bilgi ve birikimler ile sizlere de faydam dokunacağı için TeknoDestek ailesi ile birlikteyim , bizi takipte kalmaya devam edin :)