Bu yazımızda sizlere Instagram hesap doğrulama için başvuru formu doldurma hakkında bilgi vereceğiz.

resmi kimliğinizdeki tam adınız ve fotoğraflı resmi kimliğiniz dahil, bazı kişisel bilgileri göndermeniz gerekir.

Instagram‘da hesap doğrulama onayı almak için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar var; ancak Instagram, bu şartların tam olarak ne olduğu konusunda tam olarak net bilgi vermez.

Hesabınızın, doğrulama onayı almış hesap standartlarını karşıladığından emin olmanız gerekiyor. Bu durumda, uygulama üzerinden bir istek göndererek hesap doğrulama onayı talep edebilirsiniz.

Instagram Hesap Doğrulama

Günümüzün, influcer olarak isimlendirilen çok takipçili hesap odaklı sosyal medya ortamında; Facebook, Twitter ve Instagram‘da bulunan gıpta ile bakılan mavi renkli hesap doğrulama onay işareti; size bir ayrıcalık ve paylaşımlarınıza, platformdan bir özgünlük onayı verir.

Hesap doğrulama onayı başlangıçta sadece tanınmış ünlüler ve markalar için verilirdi. Artık Instagram, tüm kullanıcıların hesap doğrulama onayı başvurusunda bulunmasına olanak sağladı. Ancak kullanıcıların, Instagram talebi onaylamadan önce, bazı oldukça yüksek standartları karşılaması gerekiyor.

Hesap doğrulama başvurusu oldukça zahmetsiz ve kolay bir süreçtir. iPhone veya Android telefonunuzdaki Instagram uygulamasını kullanarak; Instagram‘dan hesap doğrulama onayı talebinde bulunmak için aşağıda adımları izleyin.

Instagram’da  Hesap Doğrulama Onayı Almak için Gereken Kriterler

Instagram’ın, yardım sayfasında verdiği bilgiye göre, bir Instagram hesabını doğrulanmış bir hesap belirlerken aradığı birkaç temel kriter var. Instagram‘a hesap doğrulama onayı isteğinizi göndermeden önce bazı kontrolleri yapmalısınız. Hesabınızın mavi hesap rozeti almak için gerekli kriterlere sahip olup olmadığınıza göz atmanız gerekiyor.

 • Hesabınız, gerçek bir özel veya tüzel kişiye mi ait?. Hesabınızdaki kişisel bilgilerinizin, resmi kimliğinizdeki kişisel bilgilerinizle aynı olması gerekiyor. Kasıtlı olarak başka bir kişinin veya markanın kimliğine bürünmediğiniz sürece, hesap doğrulama onayı almaya hak kazanırsınız.
 • Hesabınız tekil mi?. Bu kriter, başka hesapların taklit edilip edilmediğine odaklanmak yerine, kaç tane Instagram hesabı kullanıldığına odaklanır. Örneğin, bir influcer (çok takipçili) hesabın veya bir markaya ait hesabın doğrulanabilmesi için; birkaç farklı hesap yerine, sadece o gerçek veya tüzel kişileri temsil eden tek bir hesaba sahip olunması gerekir.
 • Hesabınıza ait tüm veriler tam mı?. Instagram, tüm verileri ve bilgileri tam olan bir hesabın, bir biyografisi, profil resmi ve en az bir gönderiye (paylaşıma) sahip olmasını şart koşar. Ancak işin daha zor kısmı, Instagram hesabınızı, profilinize veya biyografinize ‘beni ekle’ linki ekleyerek, diğer sosyal hesaplarınıza takipçi çekmek için kullanmamanız gerekir.
 • Hesabınız dikkate değer mi?. Bu kriter hem en açık uçlu bir standart, hem de en önemlisidir. Instagram, dikkate değer kriterini tanınmış veya çok aranan bir marka veya kuruluş olarak tanımlar. Bu kritere uygunluk durumunu tespit etmek için – ücretli tanıtım içerikleri (reklamlar) hariç – kısmen medya kapsamını kullanır.

Bu kriterlerin haricinde, Instagram‘ın topluluk kuralları ve hizmet şartlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Instagram hesap doğrulama onayı talebini tam olarak neyin gerçekleştirdiğini veya bozduğunu belirlemek hala biraz muğlak ve gizemli. Ancak, Instagram hesap doğrulama talebinizi reddederse, 30 gün içinde tekrar başvurabilirsiniz.

Instagram Hesap Doğrulama İsteği Nasıl Gönderebilirsiniz?

Yukarıda listelenen tüm kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, şimdi başvuru yapma zamanı!

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Uygulama ekranının sağ alt köşesinde yer alan profil simgenize
 • Profil ekranında sağ üst köşede yer alan ≡ (üç çubuk) simgesine dokunun.
 • Açılan menü listesinde Ayarlar (Settings) menüsüne dokunun.

Instagram Hesap Doğrulama Formu Başvurusu

 • Ayarlar (Settings) ekranında Hesap (Account) menüsüne dokunun.
 • Hesap Ayarları (Account Settings) sayfasında Doğrulama İste (Request Verification) menüsüne dokunun.

Instagram Hesap Doğrulama Formu

 • Gelen ekranda adınızı ve soyadınızı, doğrulamak için resmi kimliğinizin fotoğrafını (ehliyet, pasaport, vergi beyannamesi) gerekir. Ve ayrıca hesabınızı en iyi tanımlayan kategoriyi (blogger/influencer, işletme, marka/kuruluş veya haber/medya gibi) girmeniz gerekecek.

Instagramda Dogrulanmis Hesap Onayi Alma 3

 • İstenen tüm bilgileri girdikten sonra Gönder (Send) butonuna dokunun.

Instagram‘ın, hesap doğrulama başvurusuna olumsuz yanıt verme ihtimali her zaman vardır. Veya ilk bir hafta içerisinde dönüş yapmaması, olumsuz sonuçlandığı anlamına gelir. Bu durumda tekrardan formu doldurun ve gönderin.

Instagram Hesap Doğrulama

Bu yazımızda sizlere Instagram hesap doğrulama için başvuru formu doldurma hakkında bilgi verdik. Instagram hesap doğrulama ile ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilirsiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazırladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.