pdf-sifre-kaldirma

PDF Dosyasından Parola Nasıl Kaldırılır?

sifreli-pdf

Bazı PDF’ler , belgeyi her görüntülemek istediğinizde girmeniz gereken bir parola ile şifrelenir . PDF’yi güvenli bir yerde tutuyorsanız, kendinizi biraz zahmetten kurtarmak için şifreyi kaldırabilirsiniz.
Bunu burada yapmanın iki yolunu ele alacağız: Halihazırda sahip olduğunuz uygulamalarla tüm işletim sistemlerinde çalışan kullanışlı bir numara ve Adobe Acrobat gerektiren resmi yöntem. Her iki yöntem de şifrelenmiş PDF dosyasının parolasını bildiğinizi varsayar. Ne yazık ki, bilmiyorsanız bir şifreyi kaldırmanın kolay bir yolu yoktur.
Kullanışlı Bir Numara: PDF’ye Yazdırın
Bu biraz saçma görünebilir, ancak bir PDF dosyasını açıp yeni bir PDF’ye yazdırarak parolayı kolayca ve rahatça kaldırabilirsiniz . Sisteminiz PDF’nin yinelenen bir kopyasını oluşturacak ve bu yinelenen kopyanın parolası olmayacaktır.
Bu numara yalnızca PDF’de herhangi bir yazdırma kısıtlaması yoksa işe yarar. Bunu birkaç yolla yapabilirsiniz.
Chrome’u Windows, macOS, Linux veya Chrome OS’de kullanıyorsanız, bunu doğrudan tarayıcınız üzerinden yapabilirsiniz. İlk olarak, PDF belgesini açın ve gereken şifreyi girin. Parola korumalı belgeyi görüntülerken PDF araç çubuğundaki “Yazdır” düğmesini tıklayın.

PDF Dosyasından Parola Nasıl Kaldırılır?

Hedef altındaki “Değiştir” düğmesini tıklayın ve “PDF Olarak Kaydet”i seçin. “Kaydet” düğmesini tıkladığınızda, yeni PDF’niz için bir ad ve konum sağlamanız istenecektir. Yeni PDF’niz, orijinal PDF ile aynı içeriği içerecek, ancak parola korumalı olmayacaktır.

Bu yöntem, herhangi bir işletim sisteminde Chrome’da çalışacaktır, ancak aynı numarayı diğer uygulamalar ve PDF yazıcıları ile gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, Windows 10 bir PDF yazıcısı içerir ; bu, bunu Microsoft Edge’de veya Windows’ta başka herhangi bir PDF görüntüleyicide yapabileceğiniz anlamına gelir.
Örneğin, Microsoft Edge’de korumalı bir PDF belgesi açın ve onu görüntülemek için parolayı girin. Sahip olduktan sonra PDF görüntüleyici araç çubuğundaki “Yazdır” düğmesini tıklayın.
“Microsoft Print to PDF” yazıcısını seçin ve “Yazdır”a tıklayın. Yeni PDF dosyanız için bir ad ve konum seçmeniz istenecektir.
Bu numarayı Windows 10’daki herhangi bir PDF görüntüleyicide yapabilirsiniz. Sadece “Microsoft Print to PDF” yazıcısını seçin. Windows’un eski sürümlerinde, bu numarayı gerçekleştirmeden (veya yalnızca Chrome’u kullanmadan) önce bir üçüncü taraf PDF yazıcısı yüklemeniz gerekir.

Bu yöntem diğer işletim sistemlerinde de çalışır. Örneğin, bir Mac’te bunu Önizleme veya başka bir PDF görüntüleyici ve yerleşik PDF yazdırma özelliği ile yapabilirsiniz.
Önce korumalı belgeyi Önizleme’de açın ve gereken şifreyi girin. Yazdırma iletişim kutusunu açmak için Dosya > Yazdır’a tıklayın.

Yazdırma iletişim kutusunun altındaki “PDF” menü düğmesine tıklayın ve “PDF Olarak Kaydet”i seçin. İstendiğinde yeni PDF dosyanız için bir dosya adı ve konum girin. Yeni PDF dosyası, orijinaliyle aynı içeriğe sahip olacak, ancak parolası olmayacak.
Not : Yazdırma işlemi nedeniyle, ortaya çıkan PDF’de seçilebilir metin olmayacaktır. PDF’den metin kopyalamanız gerekirse, orijinal parola korumalı PDF’yi yeniden açmanız ve oradan metni kopyalamanız gerekir. Korumasız PDF’de optik karakter tanıma (OCR) yazılımını da kullanabilirsiniz.

 

Resmi Yöntem: Adobe Acrobat Pro’yu kullanın

 

Bunu ücretli bir uygulama olan Adobe Acrobat Pro ile resmi yoldan da yapabilirsiniz . Bu, çoğu insanın sahip olduğu ücretsiz Adobe Acrobat Reader PDF görüntüleyiciden farklı bir programdır . Adobe, Acrobat Pro’nun bir haftalık ücretsiz deneme sürümünü sunar . Adobe Acrobat Pro, PDF’nin yazdırma kısıtlamaları olsa bile çalışır ve yukarıdaki numarayı kullanan diğer uygulamalarda yazdırılamaz.

PDF dosyasını Adobe Acrobat Pro’da açın ve görüntülemek için şifresini girin. Pencerenin sol tarafındaki kilit simgesine tıklayın ve “İzin Ayrıntıları”na tıklayın. Ayrıca Dosya > Özellikler’e ve ardından “Güvenlik” sekmesine tıklayabilirsiniz.

adobe-ile-sifre-kaldirma

“Güvenlik Yöntemi” kutusuna tıklayın, “Güvenlik Yok”u seçin ve şifreyi kaldırmak için “Tamam”a tıklayın.

Değişikliklerinizi kaydetmek için Dosya > Kaydet’e tıklayın. Bir kez sahip olduğunuzda, parola orijinal PDF dosyasından kaldırılacaktır.

 

Excel Sayfasını PDF Olarak Nasıl Kaydedebilirim

Adobe Readeri buradan indirebilirsiniz