Ana Sayfa Bilgisayar Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar için En İyi 10 İşletim Sistemi

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar için En İyi 10 İşletim Sistemi

0

Özellikleri ve Karşılaştırmaları ile En İyi ve En Popüler İşletim Sistemlerinin Listesi hazırladık. Bu Listeden İşletmeniz veya Kişisel Kullanımınız için En İyi İşletim Sistemi ni seçebilirsiniz.

Günümüz, teknoloji mucizeleri ile donatılmıştır. Hayatımızı daha basit, daha hızlı ve daha eğlenceli hale getiren bu mucizelerden biri de bilgisayarlardır.

Bilgisayar, uygarlığımızın gidişatını ciddi manada değiştiren devrim niteliğinde bir buluştur. Hantal, kocaman masaüstü bilgisayarlardan daha taşınabilir ve kullanışlı dizüstü bilgisayarlara ve cep telefonlarına dönüşmüştür.

Pek çok kişinin nadiren bahsettiği gerçek, bu bilgisayarların çalıştıkları gibi çalışmasını sağlayan şeydir. Tabii ki işletim sistemi yani OS hakkında konuşuyoruz. Bir işletim sistemi olmadan, bir bilgisayar çalışamaz.

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar için En İyi 10 İşletim Sistemi

Yıllardır süren bir tartışma, birçok işletim sisteminden hangisinin gerçekte En İyi İşletim Sistemi olduğuydu. Bu yazıda, dünyadaki en iyi işletim sistemlerinin metodik olarak derlenmiş listesi ile bunun cevabını bulmaya çalışacağız.

İşletim Sistemi Nedir?

En genel tanımıyla bir işletim sistemi, bir kullanıcının bilgi işlem cihazında önemli uygulamaları çalıştırmasına izin veren bir yazılımdır. Yani bilgisayarın donanım kaynaklarını yönetmeye yardımcı olur. Görevleri zamanlama ve çevre birimlerini kontrol etme gibi temel işlevleri desteklemeye de yardımcı olur.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Kişisel Kullanım İçin Hangi İşletim Sistemi En İyisidir?

Evde kullanım söz konusu olduğunda, geleneksel Windows ve MAC işletim sistemi harika seçeneklerdir. Evde, özellikle web’de yazmak veya gezinmek gibi basit görevler için güçlü bir işletim sistemine ihtiyacınız yoktur. Oyun oynamak için Windows işletim sistemi, MAC’ınkinden daha iyi optimize edilmiştir.

En Hızlı İşletim Sistemi Hangisi?

En hızlı işletim sistemini tartışırken, Linux tabanlı işletim sisteminin şu anda piyasadaki en hafif ve en hızlı işletim sistemi olduğuna dair bir tartışma yok. Optimal seviyede çalışmak için Windows’tan farklı olarak güçlü bir işlemciye ihtiyaç duymaz.

Ubuntu Sunucusu, CentOS sunucusu, Fedora gibi Linux tabanlı işletim sistemleri, özellikle önemli bilgi işlem gücünün zorunlu olduğu kurumsal işletmeler için harika seçeneklerdir.

İpucu: İşletim sisteminize karar vermeden önce, gereksinimlerinizin ne olduğunu belirleyin. Bir bütçeniz varsa ve en iyi oyun ve uygulama deneyimini istiyorsanız, o zaman belki Windows Pro Sürümünü düşünmezsiniz. Yalnızca bir uygulama çalıştıran sistemden daha fazlasını arayan girişimciler için, optimum sonuçlar için Linux tabanlı bir sistemi tercih edebilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Piyasadaki En İyi 10 İşletim Sistemi

Dünya çapında kullanılan en iyi işletim sistemlerini keşfetmeye hazır olun.

  1. MS-Windows
  2. Ubuntu
  3. Mac OS
  4. Fedora
  5. Solaris
  6. Free BSD
  7. Chrome OS
  8. CentOS
  9. Debian
  10. Deepin

En İyi İşletim Sistemlerinin Karşılaştırması

İşletim Sistemi Adı Desteklenen Bilgisayar Mimarisi Hedef Sistem Varsayılanı Güvenlik tehdidi İçin en iyisi Fiyat İnternet sitesi
Windows X86,
x86-64,
İşletme, Kişisel Bilgisayar Kocaman Uygulamalar, Oyun, Tarama 119 – 199 Dolar Windows
Mac OS 68k,
Güç PC
İşletme, Kişisel Bilgisayar İhmal edilebilir Apple’a Özel Uygulamalar Bedava Mac OS
Ubuntu X86,
X86-64,
Power PC,
SPARC,
Alpha.
Masaüstü / Sunucu İhmal edilebilir Açık Kaynak İndirme, APPS Bedava Ubuntu
Fedora X86,
X86-64,
Power PC,
SPARC,
Alpha.
Masaüstü / Sunucu İhmal edilebilir Kodlama, Kurumsal Kullanım Bedava Fedora
FreeBSD X86,
X86-64,
PC 98,
SPARC,
diğerleri.
Sunucu, İşletme, NAS, İhmal edilebilir Ağ oluşturma Bedava FreeBSD

 

En İyi İşletim Sistemi şunları yapabilmelidir:

Kritik bilgi işlem uygulamalarını çalıştırma.

Bir cihazın yazılım ve donanımını yönetme.

Bellek ve depolama tahsisi için CPU ile bağlantı kurma.

İşletim sistemi, bilgisayarınızı rahatça çalıştırmak için gerekli olan bir yakıttır. Bunu mümkün kılan birçok işletim sistemi var. İhtiyaçlarınıza ve rahatınıza uyan en iyi işletim sistemini seçin.

Oyun oynamak ve gezinmek gibi kişisel kullanım arıyorsanız, Windows sizin için mükemmeldir. Bir Apple cihazınız varsa, MAC OS kullanmaktan başka seçeneğiniz yoktur.

İşletmeler için Linux ve UNIX tabanlı işletim sistemi seçeneği vardır. Yukarıdaki listeyi ne seçerseniz seçin, karışıklıkları netleştirmenize ve doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA