En İyi 10 İşletim Sistemi, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için önemli bir seçimdir. Bu sistemler, kullanıcıların bilgisayarlarını daha verimli ve etkili bir şekilde kullanmalarına olanak tanır. Bu makalede, en iyi 10 işletim sistemi hakkında bilgi verilecektir.

Özellikleri ve Karşılaştırmaları ile En İyi 10 İşletim Sistemi Listesi hazırladık. Bu Listeden İşletmeniz veya Kişisel Kullanımınız için En İyi İşletim Sistemini seçebilirsiniz.

Günümüz, teknoloji mucizeleri ile donatılmıştır. Hayatımızı daha basit, daha hızlı ve daha eğlenceli hale getiren bu mucizelerden biri de bilgisayarlardır.

Bilgisayar, uygarlığımızın gidişatını ciddi manada değiştiren devrim niteliğinde bir buluştur. Hantal, kocaman masaüstü bilgisayarlardan daha taşınabilir ve kullanışlı dizüstü bilgisayarlara ve cep telefonlarına dönüşmüştür.

Pek çok kişinin nadiren bahsettiği gerçek, bu bilgisayarların çalıştıkları gibi çalışmasını sağlayan şeydir. Tabii ki işletim sistemi yani OS hakkında konuşuyoruz. Bir işletim sistemi olmadan, bir bilgisayar çalışamaz.

İlgili: En İyi Ücretsiz Android Antivirüs Uygulamaları [2022]

Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar için En İyi 10 İşletim Sistemi

Masaustu ve Dizustu Bilgisayarlar icin En Iyi 10 Isletim Sistemi 01

Yıllardır süren bir tartışma, birçok işletim sisteminden hangisinin gerçekte En İyi İşletim Sistemi olduğuydu. Bu yazıda, dünyadaki en iyi işletim sistemlerinin metodik olarak derlenmiş listesi ile bunun cevabını bulmaya çalışacağız.

İşletim Sistemi Nedir?

En genel tanımıyla bir işletim sistemi, bir kullanıcının bilgi işlem cihazında önemli uygulamaları çalıştırmasına izin veren bir yazılımdır. Yani bilgisayarın donanım kaynaklarını yönetmeye yardımcı olur. Görevleri zamanlama ve çevre birimlerini kontrol etme gibi temel işlevleri desteklemeye de yardımcı olur.

Kişisel Kullanım İçin Hangi İşletim Sistemi En İyisidir?

Evde kullanım söz konusu olduğunda, geleneksel Windows ve MAC işletim sistemi harika seçeneklerdir. Evde, özellikle web’de yazmak veya gezinmek gibi basit görevler için güçlü bir işletim sistemine ihtiyacınız yoktur. Oyun oynamak için Windows işletim sistemi, MAC’ınkinden daha iyi optimize edilmiştir.

En Hızlı İşletim Sistemi Hangisi?

En hızlı işletim sistemini tartışırken, Linux tabanlı işletim sisteminin şu anda piyasadaki en hafif ve en hızlı işletim sistemi olduğuna dair bir tartışma yok. Optimal seviyede çalışmak için Windows’tan farklı olarak güçlü bir işlemciye ihtiyaç duymaz.

Ubuntu Sunucusu, CentOS sunucusu, Fedora gibi Linux tabanlı işletim sistemleri, özellikle önemli bilgi işlem gücünün zorunlu olduğu kurumsal işletmeler için harika seçeneklerdir.

İpucu: İşletim sisteminize karar vermeden önce, gereksinimlerinizin ne olduğunu belirleyin. Bir bütçeniz varsa ve en iyi oyun ve uygulama deneyimini istiyorsanız, o zaman belki Windows Pro Sürümünü düşünmezsiniz. Yalnızca bir uygulama çalıştıran sistemden daha fazlasını arayan girişimciler için, optimum sonuçlar için Linux tabanlı bir sistemi tercih edebilirsiniz.

Piyasadaki En İyi 10 İşletim Sistemi

Dünya çapında kullanılan en iyi işletim sistemlerini keşfetmeye hazır olun.

  1. Windows 10: Piyasadaki en yaygın ve popüler işletim sistemi olarak, kullanıcıların çoğu için yeterli özelliklere sahiptir.
  2. MacOS: Apple tarafından geliştirilen işletim sistemi, özellikle tasarım ve medya çalışmaları için idealdir.
  3. Ubuntu: Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak, ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması nedeniyle popülerdir.
  4. Linux Mint: Ubuntu tabanlı bir işletim sistemi olarak, kullanımı kolay ve stabil bir işletim sistemi sunar.
  5. Chrome OS: Google tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olarak, özellikle dizüstü bilgisayarlar ve tabletler için idealdir.
  6. Fedora: Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak, özellikle geliştiriciler için ideal bir seçenektir.
  7. Debian: Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak, özellikle sunucular ve sunucu tabanlı sistemler için idealdir.
  8. Arch Linux: Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak, özellikle geliştiriciler ve ileri seviye kullanıcılar için idealdir.
  9. OpenSUSE: Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak, özellikle işletmeler için idealdir.
  10. Manjaro: Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak, özellikle kullanımı kolay ve stabil bir işletim sistemi sunar.

Bu sadece birkaç örnektir, ancak piyasada birçok işletim sistemi mevcuttur. Kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre en iyi işletim sistemi seçimi değişebilir.

En İyi İşletim Sistemlerinin Karşılaştırması

İşletim Sistemi AdıDesteklenen Bilgisayar MimarisiHedef Sistem VarsayılanıGüvenlik tehdidiİçin en iyisiFiyatİnternet sitesi
WindowsX86,
x86-64,
İşletme, Kişisel BilgisayarKocamanUygulamalar, Oyun, Tarama119 – 199 DolarWindows
Mac OS68k,
Güç PC
İşletme, Kişisel Bilgisayarİhmal edilebilirApple’a Özel UygulamalarBedavaMac OS
UbuntuX86,
X86-64,
Power PC,
SPARC,
Alpha.
Masaüstü / Sunucuİhmal edilebilirAçık Kaynak İndirme, APPSBedavaUbuntu
FedoraX86,
X86-64,
Power PC,
SPARC,
Alpha.
Masaüstü / Sunucuİhmal edilebilirKodlama, Kurumsal KullanımBedavaFedora
FreeBSDX86,
X86-64,
PC 98,
SPARC,
diğerleri.
Sunucu, İşletme, NAS,İhmal edilebilirAğ oluşturmaBedavaFreeBSD

En İyi İşletim Sistemi şunları yapabilmelidir:

Kritik bilgi işlem uygulamalarını çalıştırma.

Bir cihazın yazılım ve donanımını yönetme.

Bellek ve depolama tahsisi için CPU ile bağlantı kurma.

İşletim sistemi, bilgisayarınızı rahatça çalıştırmak için gerekli olan bir yakıttır. Bunu mümkün kılan birçok işletim sistemi var. İhtiyaçlarınıza ve rahatınıza uyan en iyi işletim sistemini seçin.

Oyun oynamak ve gezinmek gibi kişisel kullanım arıyorsanız, Windows sizin için mükemmeldir. Bir Apple cihazınız varsa, MAC OS kullanmaktan başka seçeneğiniz yoktur.

İşletmeler için Linux ve UNIX tabanlı işletim sistemi seçeneği vardır. Yukarıdaki listeyi ne seçerseniz seçin, karışıklıkları netleştirmenize ve doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır. En İyi 10 işletim sistemi hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşın.