Bu makale, Etrafımda Paylaşımın özelliğinin nasıl etkinleştirileceğini ve diğer Android kullanıcılarıyla nasıl resim, bağlantı ve dosya gönderip alınacağını kapsar.

Yakındaki Paylaşımı Etkinleştirme

Yakındaki Paylaşım, fotoğrafları, web sayfalarını ve dosyaları anında diğer Android kullanıcılarıyla paylaşmanıza olanak tanır. Bazı Android telefonlarda mevcuttur ve gelecekte Chromebook’lar dahil daha fazla cihazda bulunacaktır. Bluetooth, Wi-Fi veya WebRTC kullanabilir, böylece çevrimiçi veya çevrimdışı olsanız da çalışır.

Hem gönderen hem de alıcının cihazında “Yakında Paylaşım” etkin olmalıdır.android icin airdrop yakin paylasim nasil kullanilir 1

-Ayarlar> Google> Cihaz Bağlantıları> Yakındaki Paylaşım’a gidin.

android icin airdrop yakin paylasim nasil kullanilir 2 android icin airdrop yakin paylasim nasil kullanilir 3 android icin airdrop yakin paylasim nasil kullanilir 4

-Üstteki geçişin “Açık” olduğundan emin olun.

-“Cihaz Görünürlüğü’ne” dokunun.

-Sizi görebilmesini istediğiniz kişileri seçin.

Yakındaki Paylaşım Nasıl Kullanılır?

Her şey ayarlandıktan ve “Yakında Paylaşımı” olan bir kullanıcıyla birlikteyseniz, verileri değiştirmek oldukça kolaydır. Bu örnekte, bir web sayfası kullanacağız, ancak bu, her tür dosya, fotoğraf veya paylaş düğmesi olan herhangi bir şey için işe yarar.

-Paylaş’a dokunun.

-Yakındaki seçeneğine dokunun.

-Telefonunuzu ve alıcının telefonunu birbirine birkaç metre yaklaştırın.

-Dosyayı göndermek istediğiniz telefona dokunun.

-Alıcının telefonunda “Kabul et’e” dokunun.

Telefonunuza geri döndüğünüzde, dosyanın gönderildiğini ve paylaşım sayfasının kaybolacağını göreceksiniz.

Alıcınızın cihazında, gönderilen dosya, o türden dosyayı açmak için belirlenen uygulamada açılır.

Yakın Paylaşım Sadece Android Cihazlar Arasında Mı Var?

Yakındaki Paylaşım, Wi-Fi veya Bluetooth kullanarak diğer Apple cihazlarına dosya, fotoğraf ve URL göndermenizi sağlayan Apple’ın AirDrop’una çok benzer. İki hizmet birbirine çok benziyor ancak iki temel fark var:

Yakındaki Paylaşım, WebRTC’yi Bluetooth ve Wi-Fi’ye kullanabileceği protokoller olarak ekler.

Kullanıcılar tek bir cihaz üreticisi ile sınırlı değildir. Şu anda Samsung kullanıcıları Google Pixel kullanıcılarıyla paylaşabilir ve liste ileride diğer OEM’lere genişleyecektir.

Son Güncelleme 22 Kasım 2020 Yazar Pınar Güldökmez