iPhone’daki Find My iPhone sistemine benzer bir sistem Sony Xperia serisi için de bulunmaktadır. Telefonunuz açık olduğu ve mobil verisi etkin olduğu sürece kaybolma ve çalınma durumlarında telefonunuzu bulabilir, içindeki içeriği silip telefonunuzu sıfırlayabilir, yüksek sesle çalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun ekranına uzaktan erişimle bir not bırakarak, telefonunuzu bulan kişilere veya kişiye bir mesaj bırakıp telefonu kilitleyebilirsiniz (ulaşılacak bir numara, adres gibi).

Bunun için telefonunuzda bu hizmetin etkinleştirilmesi gerekmektedir. Bunun içi aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • Telefonun ana ekranındayken Uygulamalar ekranına geçmek için aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, ortadaki simgeyle diğer arayüze geçiyoruz.

kaybolan-sony-xperia-telefonu-bulma-find-my-xperia-resim-1

  • Bu ekrandan da AYARLAR bölümüne giriyoruz.

kaybolan-sony-xperia-telefonu-bulma-find-my-xperia-resim-2

  • Çıkan ekranda GÜVENLİK bölümünü buluyoruz ve bu menüye giriyoruz.

kaybolan-sony-xperia-telefonu-bulma-find-my-xperia-resim-3

Bu ekranda da MY XPERIA TARAFINDAN KORUMA bölümünü seçiyoruz.

kaybolan-sony-xperia-telefonu-bulma-find-my-xperia-resim-4

  • Açılan ekranda sağ üste bulunan bölümden My Xperia servisini etkin hale getirerek, aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir sayfaya ulaşıyoruz.

kaybolan-sony-xperia-telefonu-bulma-find-my-xperia-resim-5

  • Artık sistem etkinleştirildiği için test etmek amacıyla herhangi internete bağlı cihazı kullanabilir veya deneme amaçlı telefonunuz üzerinden sonymobile.com sitesine gidebilirsiniz.

kaybolan-sony-xperia-telefonu-bulma-find-my-xperia-resim-6

Bu ekranda ek olarak Sony Entertainment Network hesabı oluşturup bağlanabildiğiniz gibi, telefonunuzda halihazırda açıkta olan Google Hesabınızla da oturum açabilirsiniz.

 

  • Sitede oturum açtıktan sonra “BUL” dediğinizde –bunu telefonunuzda da anlık olarak gözlemleyebilirsiniz- Wi-Fi ve KONUM sistemlerinin etkin hale geldiğini göreceksiniz.

kaybolan-sony-xperia-telefonu-bulma-find-my-xperia-resim-7

İşlem kısa bir süre içerisinde tamamlandıktan sonra size harita üzerinde telefonunuzun konumu, anlık internet bağlantı seviyesi veya kalitesine göre hassas bir şekilde gösterilecektir.

Aynı ekran üzerinde “SES UYARISI” bölümünü seçerseniz, telefonunuz yüksek ses tonuyla varsayılan zil sesini çalmaya başlayacaktır.

SİL” seçeneğini seçerseniz, sizden doğrulama yapmak için bir kez daha oturum açmanız istenilir ve onaylamanız durumunda telefon içinde bulunan bütün bilgiler fabrika ayarlarına döndürülür; buna SD kart içindeki dosyalar, fotoğraflarda dâhildir.

KİLİTLE” seçeneğini seçerseniz, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır ve size ulaşılması konusunda gayet faydalı bir yöntemdir.

kaybolan-sony-xperia-telefonu-bulma-find-my-xperia-resim-8

Yukarıda gördüğünüz boşlukları doldurarak, telefonunuzu bulan kişinin iyi niyetli ve yardımsever bir insan olması durumunda onun için gerekli bilgileri, telefon ekranına bırakabilirsiniz.

NOT: 5. adımda ilk kez My Xperia servisini etkin hale getirdiğinizde KONUM servisi de tam koruma için etkin hale gelmektedir. Günlük batarya ömrünüzü uzatmanız açısından bu servisi kapatabilirsiniz. myxperia.sonymobile.com adresine erişim yapıp BUL seçeneğini seçtiğinizde default olarak KONUM servisi açılmaktadır. Bu yüzden bir sıkıntı yaşamanız olası değildir.