İnstagram’da işletmenizi nasıl büyüteceğinizi bilmek, 2020’deki dijital pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. İşte Instagram’ı iş için kullanmayla ilgili on ipucu.

Instagram işim için neden bu kadar önemli?

Instagram, seyahat ve yemek fotoğrafçılığı ile ünlü olmuş olabilir, ancak bu günlerde sosyal medya tamamen farklı bir seviyeye taşındı. Her sektörden her büyüklükteki işletme, büyük bir potansiyel müşteri tabanının her fırsatta hatta, otobüste, işte görevlerini günlük olarak gözden geçirdiğini fark etti. İşletmenizi büyütmek için çok önemli olan mobil pazarlamadır.

Yani insanlar dışarıda, işletmenizi arıyor, ancak hikayeler eklendikçe ve aylık kullanıcılar büyüdükçe, insanlar takip ettikleri kişilerin gönderilerinin % 70’ini kaçırıyor. Bunun bir kısmı, en çok “değer verdikleri” kullanıcı içeriğini ilk olarak gösteren yeni bir formülden kaynaklanıyor. Bu formülü değiştiremezsiniz, ancak değiştirebileceğiniz şey, Instagram’da işinizi nasıl büyüteceğinizi bilmektir. Bu, kullanıcıların içeriğinizi düzenli olarak beğenmesini, takip etmesini ve onunla etkileşimde bulunmasını sağlamak anlamına gelir.

Nasıl yapacağınız burada.

Instagram’da işinizi nasıl büyütebilirsiniz?

Instagramda Isletmenizi Buyutme Yollari

İşletmenizi Instagram’da büyütmek, düşünceli bir zaman ve dikkat gerektirir. İşte başlamanız için on adım.

1. Biyografinizi optimize edin

En baştan başlayın. Biyo resminiz işinizi (veya sizi) yansıtıyor mu? Ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili ilgi çekici bir tanımınız var mı? Web sitenize bir bağlantı eklediniz mi? Biyografinizde tıklanabilir hashtagler kullanıyor musunuz?

Bu sorulardan herhangi birine “hayır” cevabını verdiyseniz, Instagram biyografinizi geliştirip optimize ederek başlayın.

2. Harika, benzersiz içerik yayınlayın

Instagram görsel bir mecradır ve göz alıcı resimler anahtardır.

İnsanların dikkatini çekmek için nefis tatlılar hazırlamanız gerekmiyor. Ancak çabalarınızı güzel bir şekilde küratörlüğünü yapılmış ve düzenlenmiş benzersiz, yüksek kaliteli fotoğraflara odaklamanız gerekiyor.

3. Tutarlı bir gönderi programına geçin

İnsanlar güvendikleri işletmelerden ürün ve hizmet satın alır. Potansiyel müşterilerle ilişki kurmanın yolu, harika içeriğinizi tutarlı bir şekilde yayınlamaktır.

Sosyal medyada yayınlamak için ücretsiz araçlar sunuyor, böylece günlük gönderileri tek bir oturumda planlayabilirsiniz. Profesyonel ipucu: İçeriğinizi Instagram’da yayınlamak için en iyi zamanı bulun ve bu programa bağlı kalın.

4. Instagram Live ve Stories ile oynayın

Bu iki araç fotoğraflarınıza hayat verir. Bir resim kısa bir anlık görüntü olsa da, Live and Stories daha derinlemesine gidebilir ve şirketinize en çok ihtiyaç duyulan kişiliği sunabilir. Ayrıca, anketler ve anında geri bildirim ve bağlantılara daha kolay erişim sağlayan diğer araçlarla etkileşim şansı da sunarlar.

Hikayeler 24 saat içinde kayboluyordu, ancak Instagram artık bunları biyografinizde düzenlemek için araçlar sunuyor.

5. Sektörünüzün hashtag’lerine dokunun (ama çok fazla değil!)

Instagramda Isletmenizi Buyutme Yollari 1

Hashtag’leri, potansiyel müşterilerinizi sayfanıza yönlendiren tabelalar olarak düşünün. Hashtag’ler içeriği düzenler ve sunar, böylece kullanıcılar ilgi alanlarını kolayca bulabilir (ve takip edebilir). En az bir hashtag içeren gönderiler, olmayanlara göre daha fazla etkileşime sahiptir.

En iyi sonuçlar için sektörünüzün hashtag’lerini dikkatli kullanın. Instagram, gönderi başına 30 hashtag’e izin verir, ancak bu kadarını kullanabilmeniz, yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Sektörünüzdeki ilk on’u bulun ve seçin ve bunları gerektiği gibi her gönderiye ekleyin.

Diğer hashtag stratejileri şunları içerir:

  • Instagram biyografinize tıklanabilir bir hashtag eklemek
  • Güncel kalmak için sektörünüz için hashtag’leri takip edin
  • Resminizin dağınık olmasını önlemek için yayınınıza ilk yorum olarak hashtag eklemeyi düşünün
  • Hem “büyük hit” hashtag’leri (çok sayıda takipçi) hem de daha spesifik hashtag’leri (tam hizmetlerinizi arama olasılığı daha yüksek olan daha az ama daha odaklı takipçi) kullanın
  • Instagram hikayelerinize hashtag ekleyin
  • Her gönderide markalı hashtaginizi kullanın
  • Sektörünüz için en iyi hashtag’leri bulmak için biraz zaman ayırın ve bunları tutarlı bir şekilde kullanın

6. Analizlerinizi takip edin

Tüm bu hashtag stratejileri ve Instagram hikayelerine gönderi yapmak, siz de rakamları sıkıştırmıyorsanız pek bir şey ifade etmeyecektir.

Her bir gönderinin nasıl çalıştığını görmek için Instagram’ın analiz araçlarını kullanın. Her gönderinin altında, içeriğinizi kimin kontrol ettiğini, oraya nasıl geldiğini ve biyografinizdeki bir bağlantıyı kimin tıkladığını görmek için “içgörüleri görüntüle” yi tıklayın.

Analytics, dijital pazarlama dünyasının dönmesini sağlar.

7. Konuk posterlerini getirin veya başka bir hesaba gönderin

Instagram hesabınızı “devralması” için bir endüstri uzmanını davet etmek (veya o gün başka bir hesabı devralmak), Instagram hesabınıza heyecan ve çeşitlilik getirebilir.

8. Bir hediye düzenleyin

Instagramda Isletmenizi Buyutme Yollari 2

Bedava şeyleri herkes sever. Hizmetler sunsanız bile (ürünler yerine), bir hediye vermek için başka bir hesapla birlikte çalışmak (veya kendi hediyenizle yaratıcı olmak) yeni arkadaşlar ve takipçiler getirebilir.

9. “Yalnızca takipçilere” promosyonlar sunun

Instagram kullanıcılarının% 40’ından biraz fazlası, sadece avantaj elde etmek için bir hesabı takip edeceklerini söylüyor .

Yeni takipçiler kazanmak (ve onları meşgul tutmak) için hizmetlerden para, ücretsiz danışmanlık veya başka bir ödül teklif edin.

10. Dikkatli olun

Sadece gönderip çekip gitmeyin. Takipçilerinizle soruları yanıtlayarak, yorumlara yanıt vererek ve söylediklerini “beğenerek” etkileşim kurun. Bu, ilişki kurmanın büyük bir parçası, ancak birçok markanın atladığı bir adım.

Ve sosyal medya iki yönlü bir yoldur. Takipçilerinizin içeriğini de beğenin ve yorum yapın.

Son olarak, önemli bir “yapma”: Takipçi satın almayın

Elbette, biraz para harcayabilir ve birkaç bin takipçi edinebilirsiniz, ancak unutmayın: sosyal medya ilişkiler kurmakla ilgilidir.

Dürüst olmama üzerine kurulan ilişkiler kalıcı olmaya mahkum değildir ve kesinlikle gelir getirmeyecektir. Elbette, etik yolu izleyerek büyük bir kitle oluşturmak daha fazla zaman alır, ancak bu temel çok sağlam ve uzun süre dayanır. Sahte takipçiler etkileyici görünebilir, ancak uzun vadede işinizi büyütme olasılıkları düşüktür.

Her büyüklükteki ve her Sektördeki işletmeye Instagram pazarlama ihtiyaçları konusunda yardımcı olma konusunda uzmanız. İşletmenizi Instagram’da nasıl büyüteceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, biizmle iletişime geçin.