Sosyal medya, müşterilerinizle etkileşim kurmanıza ve gerçek zamanlı olarak bilgi paylaşmanıza olanak tanıyan çevrimiçi iletişimdir. Bu, müşterilerinize daha iyi ulaşmanıza, çevrimiçi ağlar oluşturmanıza ve ürün ve hizmetlerinizi satmanıza ve tanıtmanıza yardımcı olabilir. İşletmeniz için sosyal medyayı kullanırken kendinizi kaptırmanız kolay olabilir. Başlamadan önce dikkatlice yürümek ve hem artıları hem de eksileri bilmek akıllıca olacaktır.

Isletmeler Icin Sosyal Medya

Sosyal medyanın işletmeler için faydaları


Sosyal medya, müşterilerinizle etkileşim kurmanıza ve insanların işletmeniz hakkında neler söylediğini öğrenmenize yardımcı olabilir. Sosyal medyayı reklam, promosyon amaçlı eşantiyonlar ve mobil uygulamalar için de kullanabilirsiniz.

Sosyal medya, işletmenizin şunları yapmasına yardımcı olabilir:

 • Müşteri çekin, müşteri geri bildirimi alın ve müşteri sadakati oluşturun.
 • Pazar erişiminizi artırın.
 • Pazar araştırması yapın ve pazarlama maliyetlerini azaltın.
 • Müşteri ağları ve reklamcılık oluşturarak geliri artırın.
 • Markanı geliştir.
 • İş yapma şeklinizi iyileştirmek için fikir alışverişinde bulunun
 • Web sitenize gelen trafiği artırın ve arama motoru sıralamasını iyileştirin.

Sosyal medyanın dezavantajları


Sosyal medya her işletmeye uygun olmayabilir. Hazırlıksızsanız ve sosyal medya varlığınızı planlamadan başlatırsanız, değerli zamanınızı ve paranızı boşa harcayabilirsiniz.

Farkında olmalısınız:

 • Net bir pazarlama veya sosyal medya stratejiniz yoksa, faydalar azalabilir
 • Çevrimiçi varlığınızı yönetmek için ek kaynaklara ihtiyacınız olabilir
 • Sosyal medya anlık ve günlük izleme gerektiriyor.
 • Sosyal medyadaki varlığınızı aktif olarak yönetmezseniz, gerçek bir fayda göremeyebilirsiniz.
 • Sitenizde zorbalık ve taciz dahil olmak üzere istenmeyen veya uygunsuz davranışlar görebilirsiniz
 • Olumsuz geri bildirim, bilgi sızıntısı veya bilgisayar korsanlığı gibi riskleri çekebilir
 • Sosyal medyanızda (işletmeniz veya bir müşteri tarafından) yapılan yanlış veya yanıltıcı iddialar, tüketici yasasına tabi olabilir. Bir müşteri hayranı, özellikle rakip ürün veya hizmetler hakkında yanıltıcı veya aldatıcı bilgiler yayınlarsa para cezasına çarptırılabilirsiniz.

Riskler ne olursa olsun, bir sosyal medya stratejisine sahip olmak ve politika ve prosedürlerinizi önceden dikkatlice hazırlamak, bunları yönetmenize yardımcı olabilir.

İşletmeler için sosyal medya araçları


Tüm sosyal medya platformları işletmeniz için doğru olmayacaktır. Müşterilerinizin kullandığı sosyal medya araçlarını kullanarak zamandan ve emekten tasarruf etmeyi düşünün. Aşağıda, mevcut seçeneklerden bazılarını anlamanıza yardımcı olacak kısa bir kılavuz bulunmaktadır.

Isletmeler Icin Sosyal Medya 1

Sosyal ağ siteleri

Sosyal ağ siteleri, kendi profilinizi veya sayfanızı oluşturmanıza, başkalarıyla ağ oluşturmanıza ve bilgi paylaşmanıza (promosyonlar, resimler ve videolar dahil) olanak tanır. Bir işletme profili oluşturmak, takipçi çekmenize, yeni müşteriler edinmenize ve markanızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Sosyal ağ sitelerine örnek olarak Facebook , Pinterest ve Instagram verilebilir.

İş ağı siteleri

İş ağı oluşturma siteleri, profesyonel bir iş profili oluşturmak ve işe alma ve geliştirme için yetenekli insanlardan oluşan ağlarla bağlantı kurmak için kullanılabilir. LinkedIn buna bir örnektir.

Bloglar, düşüncelerin, gözlemlerin, promosyonların, bağlantıların, resimlerin ve videoların çevrimiçi dergileridir. Bloglar genellikle herkese açıktır. Okuyucuların gönderilere yorum yapmasına ve sizinle etkileşim kurmasına izin verir. Bunları şirket içinde veya yazılımı ve web sitesi barındırma sağlayan bir blog platformu aracılığıyla barındırabilirsiniz. Ücretsiz blog oluşturma araçlarının bazı örnekleri arasında Blogger ve WordPress bulunur.

Mikro

Mikro bloglar, bir takipçi ağına kısa mesajlar göndermek için kullanılır. İşletmenizin paylaşacak çok bilgisi varsa faydalı olabilirler. Örnekler arasında Twitter ve Tumblr sayılabilir.

Video paylaşım siteleri

Video paylaşım siteleri, videolarınızı yüklemenize ve paylaşmanıza izin verir. Kullanıcılar daha sonra videolarınıza yorum yapabilir ve başkalarıyla paylaşabilir. Örnekler arasında YouTube ve Vimeo bulunur.

Podcast’ler ve vodcast’ler

Podcast’ler, blog tarzı veya ders tarzı içeriğe sahip ses dosyalarıdır. Vodcast’ler, video formatındaki podcast’lerdir. Genellikle şu durumlarda kullanılabilirler:

 • Bir bilgisayara veya taşınabilir cihaza indirme (böylece çevrimdışı oynatılabilir)
 • Canlı akış

Sosyal haber toplulukları

Sosyal haber toplulukları, üyelerin ilginç haberleri veya topluluktaki diğer kişilerle bağlantıları paylaştığı web siteleridir. Sosyal haber siteleri, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satmaya yönelik değildir.

Özel sosyal ağ hizmetleri

Özel sosyal ağ hizmetleri, özel ağınızda bilgi paylaşmanıza olanak tanır. Bu, bilgiyi paylaşmak için yalnızca kuruluşa özel bir ağ geliştirmek isteyen işletmeler için kullanışlıdır. Örnek Yammer’dır.

Konum tabanlı hizmetler

Konum tabanlı hizmetler, bölgenizdeki diğer kişiler ve işletmelerle bağlantı kurmanıza ve etkileşimde bulunmanıza yardımcı olur. Foursquare, o alandaki işletmeleri önermenizi veya derecelendirmenizi sağlayan bir örnektir.

Sosyal medya stratejinizi oluşturun


Başlamadan önce zemin çalışmasını yapmak, başarılı bir sosyal medya varlığı için çok önemlidir. Sosyal medya stratejinizi geliştirerek şunları yapabilirsiniz:

 • İlgi çekici içerik oluşturun
 • Müşterilerinizle doğru zamanda etkileşim kurun
 • Satış yapmak

Bir sosyal medya stratejisi, işletmenizin iletişim hedeflerine ulaşmak için sosyal medyayı nasıl kullanacağını tanımlar. Ayrıca, bunu başarmak için kullanacağınız sosyal platformları ve araçları da özetlemektedir.

Stratejinizi takip edin ve müşterilerinizi gereksiz gönderilerle boğmayın. Belirli hedeflerinize ulaşmaya odaklanın ve mesajlarınızı bunlar etrafında şekillendirin.