Instagram Çalışmayan mesajlar sorunu son dönemde kullanıcıların en çok karşılaştıkları problemlerden biri. Bu yazımızda instagram ‘dm çalışmıyor’ sorunu nasıl giderilir konusuna değineceğiz.

Instagram kullanıcıları, mesaj kutularının açılmadığını, mesajların gelip gitmediğini söylemekte. Eğer sizde böyle bir sorun yaşıyorsanız aşağıdaki önerileri takip ederek sorunun çözümüne erişebilirsiniz.

Instagram Çalışmayan Mesajlar Sebebi?

Ortaya çıkan bu problem genellikle instagram sunucularında oluşan bakım çalışması veya çökmesinden kaynaklı bir sonuçtur. Tabii ki tek sebep bu değil değil güncelleme, veri, çerez ve internet sorunları bu gibi hatalara sebeptir. Bu sorunun çözümü olarak birkaç öneriden bahsederek sorunun çözmeye çalışacağız.

Instagram Çalışmayan Mesajlar Sorunu

Karşılaşılan instagram dm açılmıyor, instagramda mesaj gitmiyor ve instagram dm kutusu çalışmıyor sorununu çözmeye çalışacağız.

instagram mesajlar açilmiyor 1

1-) İnternet Bağlantı Kontrolü

 

İnternet bağlantınızda oluşan herhangi bir sorun bu gibi sorunlarla karşılaşmanıza sebeptir. Bunun için internet bağlantınızı kontrol ederek sorunun neyden kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Eğer Wi-Fi üzerinden bağlantıdaysanız modeminizi kapatıp açarak yaparak bağlantınızı tazeleyin. Eğer mobil veri bağlantısı kullanıyorsanız, mobil verinizi kapatıp açarak bağlantınızı yenileyin.

okumaya devam edin: Instagram Hesabım Kapatıldı

2-) Uygulamayı Güncelleme

Uygulama içerisinde bulunan herhangi bir bug, geliştiriciler tarafından ortaya çıkarılıp düzeltilmiş olabilir. Bunun için uygulamanın güncel olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. Bunun için Google Play veya App Store uygulamasına giderek Instagram uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol ediniz.

3-) Uygulamayı Yeniden Yükleyin

Aplikasyon içerisinde oluşan herhangi bir hata bu gibi sorunlarla karşılaşmamıza sebeptir. Bu yüzden Instagram uygulaması içerisinde yer alan verilerin ön belleğin temizlenmesini sağlayarak sorunu çözebiliriz.

Android Ürünlerde Instagram Uygulaması Nasıl Kaldırılır?

 • Ayarlar menüsünü giderek ‘Uygulamalar’ seçeneğini açın.
 • Açılan menüde ‘Uygulamaları Yönet’ seçeneğini tışlayın.
 • Bu işlemin ardından ‘Instagram’ uygulamasını seçin ve ‘Verileri Temizle’ butonuna basın.
 • Bu işlem önbellek ve verileri temizleyecektir.
 • İşlemin ardından ‘Kaldır’ butonuna tıklayarak uygulamayı silelim.
 • Kaldırma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından Google Play uygulamasına giderek Instagram uygulamasını yeniden yükleyelim.

Instagram uygulaması başarılı bir şekilde kurulduktan sonra uygulamayı çalıştırın ve sorunun devam edip etmediğini gözlemleyin.

IOS Cihazlar da Instagram Uygulaması Kaldırılır?

 • Ayarlar menüsüne giderek ‘Genel’ sekmesine basın.
 • Menü içerisinde yer alan ‘iPhone Saklama Alanı’ menüsüne geçin.
 • Açılan ekranda karşımıza gelen ‘Instagram’ uygulamasını işaretleyin.
 • Yukarıda bulunan  “Uygulamayı Sil” düğmesine basın ve onay verin.
 • Bu işlemin ardından alt kısımda bulunan kırmızı yazılı “Uygulamayı Sil” tuşuna basın ve onay verin.
 • Yaptığımız bu işlem verileri ve önbelleği kaldırıp, Instagram uygulamasını tamamen cihazdan silecektir.
 • Sonrasında App Store uygulamasına giderek Instagram uygulamasını yeni kuralım.

Instagram uygulaması başarılı bir şekilde kurulduktan sonra uygulamaya gidin ve sorunun devam edip etmediğini gözlemleyin.

instagram mesajar açilmiyor 2

4-) Telefonunuzu Yeniden Açın

Akıllı telefonunuz arka planda birçok önbelleği depolayarak hızlı ve optimize çalışmasını sağlıyor. Eğer arka planda yedeklenen önbellek ve veriler herhangi bir problemle yaratırsa birçok uygulama sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Bunun için cihazınızı kapatıp yeniden açarak önbellek ve verilerin temizlememiz gerekir. Cihazınızı yeniden açtıktan sonra Instagram uygulamasına giderek sorunun devam edip etmediğini gözlemleyin.

5-) Instagram Teknik Problem

Instagram platfprmu, her geçen gün kendini yenileyerek birçok özellik sunmakta. Yenilenen optimizasyon gelişmeleri her ne kadar iyileştirici olsa da arka planda çalışan kod kümeleri kullanıcı deneyiminden geçerken birçok problem yaratabiliyor. Bunlardan biride yazımızda bulunan ‘Instagram mesajlar çalışmıyor’ sorunu. Bunun için Instagram geliştiricilerinin bu sorunu çözmesi için beklememiz gerekir.