Instagram'da Fotoğraflarda ve Videolarda Filtre Kullanma

Bu yazımızda Instagram‘da fotoğraflarda ve videolarda filtre kullanma ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.Instagram’da fotoğraflarınızı paylaşmadan önce biraz değişiklik yapmak için Instagram‘ın filtrelerini ve efektlerini kullanabilirsiniz.

Instagram’daki filtreler, fotoğrafınız gri ton görünümlü olacak şekilde, fotoğraftaki renkleri ve gölgeleri değiştirir.

Instagram’da Fotoğraflarda ve Videolarda Filtre Kullanma

Efektleri ise yalnızca Instagram Hikayeler’inizde, Reels videolarınızda veya canlı yayınlarınızda kullanılabilirsiniz. Efektler ile Hikayeler’inize, Reels videolarınıza ve canlı yayınlarınıza çıkartmalar, metinler ve hatta oyunlar ekleyebilirsiniz.

Sıkı bir Instagram kullanıcısıysanız, fotoğraflarınıza her türlü filtreyi eklemenizi sağlayan filtreler özelliğini de biliyorsunuzdur. Ancak filtreler, Instagram‘ın sunduğu tek fotoğraf düzenleme araçları değildir.

İşte, Instagram paylaşımlarınıza filtre ve efekt eklemek için yapmanız gerekenler!

Instagram’da Filtreleri Nasıl Kullanabilirsiniz?

Filtreler, fotoğraflarınızın renklerini ve fotoğraflarınızdaki gölgeleri değiştiren temel katmanlardır. Bazı filtreler resmi daha parlak hale getirir; bazı filtreler ise fotoğraflardaki gölgeleri güçlendirir. Bazı filtreler de fotoğraftaki tüm renkleri tamamen kaldırarak fotoğrafınıza gri tonlu bir görünüm kazandırır.

Instagram akışınızda bir fotoğraf veya video paylaşırken veya Instagram Hikayenize eklerken, filtreleri kullanabilirsiniz.

Bir paylaşımda filtreleri kullanmak için, Instagram hesabınızın ana sayfasında veya Instagram profil sayfanızın üst kısmındaki + (artı) işareti simgesine dokunun. Ve ardından Gönder (Send) butonuna dokunun. Paylaşmak için Instagram hesabınıza yüklemek istediğiniz fotoğrafı veya videoyu seçin ve sağ üstteki İleri (Next) menüsüne dokunun.

Fotoğrafınıza her türlü hazır filtreyi ekleyebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Paylaşmak istediğiniz fotoğraf ya da videoya yerleştirmek için filtrelerden herhangi birine dokunun. Ve ardından, fitreyi paylaşımınıza ne oranda uygulayacağınızı belirlemek için filtreye tekrar dokunun. Mevcut filtrelerden herhangi birini beğenmediyseniz, kendi filtrenizi oluşturmak için sağ altta yer alan Düzenle (Edit) menüsüne dokunabilirsiniz.

Düzenlemeyi bitirdiğinizde, filtre eklediğiniz paylaşımınızı kaydetmek için sağ üstte yer alan İleri (Next) menüsüne dokunun.

Instagram'da Fotoğraflarda ve Videolarda Filtre Kullanma

Instagram Hikayenize filtre eklemek daha basittir. Ancak normal gönderide olduğu gibi, size o kadar fazla seçenek sağlamaz. Öncelikle, yeni bir fotoğraf/video çekerek veya telefonunuzun video/fotoğraf galerisinden bir şey yükleyerek bir Hikâye oluşturun. Çıkartma ve metin (yazı) eklemenizi sağlayan önizleme sayfasında, yaklaşık bir düzine filtre arasında geçiş yapmak için (ekranı) sola veya sağa kaydırın.

Instagram’da Efektleri Nasıl Kullanabilirsiniz?

Efektler, filtrelerden çok farklı bir özelliktir. Filtreler sadece renkleri değiştirirken, efektler ise çıkartmalardan animasyonlara kadar tamamen yeni özellikler ekler. TikTok kullanıyorsanız, TikTok’taki efekt işlevi ile aynı şeydir.

Ayrıca filtrelerin aksine, efektleri yalnızca bir Hikâye, Reels videosu oluştururken veya Instagram Canlı Yayın’ı kullanırken kullanabilirsiniz.

Instagram’da efektleri kullanmak için öncelikle Instagram uygulamasını açın. Ardından, kamerayı açmak için, uygulama ekranını sağa kaydırın. Ekranın alt kısmında, kayıt butonunun yanında, içinde çeşitli şekiller – tasarımlar bulunan bazı dairesel simgeler göreceksiniz. Bunların hepsi efektlerdir. Yapağınız paylaşıma eklemek için, bunlardan herhangi birine dokunabilirsiniz.

Instagram'da Fotoğraflarda ve Videolarda Filtre Kullanma

Size sunulan bu hazır efektleri beğenmediyseniz, listenin en sağına gidin ve Efektlere gözat (Browse effects) baloncuğuna dokunun. Göz atabileceğiniz veya arama yapabileceğiniz, Instagram‘daki tüm efektlerin eksiksiz bir kütüphanesi size sunulacak.

Instagram'da Fotoğraflarda ve Videolarda Filtre Kullanma

Hikayenizde, Reels videonuzda ya da Canlı Yayın’ınızda yalnızca bir efekt kullanabilirsiniz. Ve bu efektleri, filtrelerle birleştiremezsiniz.

Bu yazımızda Instagram‘da fotoğraflarda ve videolarda filtre kullanma ile ilgili detaylı bilgi verdik.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazıladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.