En yoğun kullanılan internet tarayıcıları arasından dünya üzerinde en çok kullanılan tarayıcılar belirlendi. Yoğun bir kullanıcı skalasına sahip olan söz konusu tarayıcılar farklı özelliklere de sahiptir. Ayrıca çeşitli özelliklere sahip olmaları ile bu tarayıcılar arasından seçim yapmak oldukça güç duruma gelmektedir.

tarayici resim 1

En çok tercih edilen tarayıcılar arasından Google Chrome haricinde de birçok tarayıcı geniş kitlelere hitap etmeye başlamıştır. Üstelik dünya genelinde geniş kullanıcı topluluğuna sahip olan bu tarayıcıların da pek çok özelliği mevcuttur.

Statcounter göre en çok kullanılan internet tarayıcıları

Statcounter tarafından aktarılan rapora göre; en çok kullanılan tarayıcılar sıralamasının ilk sırasında Google Chrome yer almaktadır. Google Chrome, yüzde 67,33 kullanım oranı ile birinci sırada yer alıp geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. İkinci sırada ise Microsoft Edge bulunmaktadır.

Ayrıca Microsoft Edge, yüzde 10,91 kullanıcı oranı ile ikinci sırada yer alarak geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Listenin üçüncü sırasında ise Safari yer almaktadır. Safari de en iyi internet tarayıcılarının arasında konumlandırılmıştır.

tarayici resim 2

Chrome ilk sıralarda yer alıyor

Dördüncü sırada Firefox tarayıcısı yer almaktadır. Firefox ise yüzde 7,4 oranındaki sıralaması ile en çok kullanılan tarayıcılar arasında yer almaktadır. Ayrıca söz konusu listenin beşinci sırasında ise Opera yer almaktadır. Opera, yüzde 2,86 oranına sahip olarak en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında yer almaktadır.

Yoğun bir kullanıcı trafiğine sahip olan bu internet tarayıcılarının içinde birtakımı yükselişe geçmektedir. Bununla beraber olarak bazılarında da düşüş yaşanmaktadır. Statcounter verileri ile hazırlanan rapora göre. Düşüşler ve yükselişler olmasına rağmen listenin başında Google Chrome yer almaktadır.