Edge kendi VPN hizmeti sahip. Tam Edge’in daha güvenli olamayacağını düşündüğünüzde, Microsoft yeni bir fikirle karşımıza çıkıyor.

Edge tarayıcısı yakında Microsoft Edge Secure Network adlı entegre bir VPN hizmetine sahip olacak.

Bu özellik, Cloudflare tarafından desteklenmektedir ve henüz tüm Edge Channels Insider’larında mevcut değildir.

Mevcut tarayıcınızla mı uğraşıyorsunuz? Daha iyisine yükseltin: Opera

Daha iyi bir tarayıcıyı hak ediyorsun! Çeşitli yerleşik paketler, gelişmiş kaynak tüketimi ve harika tasarım ile birlikte gelen tam teşekküllü bir navigasyon deneyimi olan Opera’yı her gün 350 milyon kişi kullanıyor.

Opera’nın yapabilecekleri:

Kolay geçiş: Yer imleri, şifreler vb. gibi mevcut verileri aktarmak için Opera asistanını kullanın.

Kaynak kullanımını optimize edin: RAM belleğiniz diğer tarayıcılardan daha verimli kullanır.

Gelişmiş gizlilik: entegre ücretsiz ve sınırsız VPN

Reklam yok: yerleşik Reklam Engelleyici, sayfaların yüklenmesini hızlandırır ve veri madenciliğine karşı koruma sağlar

Oyun dostu: Opera GX, oyun oynamak için ilk ve en iyi tarayıcıdır

Aranızda çok sayıda Edge hayranı olduğunu biliyoruz. Ana tarayıcınız olarak seçtiğiniz tarayıcıyla ilgili en son güncellemeleri size getirmeyi seviyoruz.

En son Dev Channel derlemesi birçok ilginç düzeltme ve yeni özellik getirdi, ancak şu anda size göstermek üzere olduğumuz şeye benzemiyor.

Microsoft’un Edge’i yakında Microsoft Edge Secure Network adı verilen entegre bir VPN hizmetinden yararlanacak.

Diğer geleneksel VPN hizmetlerinin yaptığı gibi çalışır, ancak Edge tarayıcısının kendisine derinlemesine entegre eder.

Edge’e yeni Cloudflare destekli VPN hizmeti geliyor

Redmond merkezli teknoloji devi, Microsoft Edge’in Kanarya kanalında Microsoft Edge Secure Network için deneylere başladığını duyurdu.

Microsoft, ilk geri bildirim ve öneriler almak için bu önizlemeyi küçük bir hedef kitleye açıyor, bu nedenle hemen bulamazsanız telaşlanmayın.

Microsoft’a göre, Edge Secure ağını kullanırken, HTTP ile başlayan güvenli olmayan bir URL kullanırken bile verileriniz güvenli bir bağlantı oluşturmak için Edge’den şifreli bir tünel üzerinden yönlendirilir.

Söylemeye gerek yok, bu, bilgisayar korsanlarının paylaşılan bir ortak Wi-Fi ağındaki tarama verilerinize erişmesini çok daha zor hale getirecektir.

Yukarıda belirtilen VPN hizmeti Cloudflare tarafından destekler ve şirket, toplanan teşhis ve destek verilerini her 25 saatte bir kalıcı olarak sildiğini garanti eder.

VPN hizmeti hakkında

Sorduğunuz bu yeni Edge ile tümleşik VPN hizmetini kullanmaktan başka ne gibi faydalar elde edebilirsiniz? İşte tam olarak bunun küçük bir listesi:

Bağlantıyı şifreler:

Fakat kullanıcı verilerini bilgisayar korsanları gibi çevrimiçi tehditlerden korumaya yardımcı olmak için internet bağlantısını şifreler. Microsoft Edge Secure ağı kullanılırken, HTTP ile başlayan güvenli olmayan bir URL kullanılır. Kullanıcı verileri güvenli bir bağlantı oluşturmak için Edge’den şifreli bir tünel üzerinden gelir. Bu, bilgisayar korsanlarının paylaşılan bir genel Wi-Fi ağındaki tarama verilerine erişmesini zorlaştırır.

Çevrimiçi izlemeyi önlemeye yardımcı olur:

Microsoft, web trafiğini doğrudan Microsoft Edge’den şifreleyerek kullanır. Kullanıcıların internet servis sağlayıcısının, kullanıcıların ziyaret ettiği web siteleri hakkında ayrıntılar gibi tarama verilerini toplamasını önlemeye yardımcı olur.

Kullanıcı konumunu gizli tutar:

Çünkü çevrimiçi varlıklar, hedeflenen reklamların profilini çıkarmak. Sunmak için kullanıcı konumunu ve IP adresini kullanır. Microsoft Edge Secure Network, kullanıcıların, kullanıcıların IP’sini maskeleyen ve coğrafi konumlarını benzer bir bölgesel adresle değiştiren sanal bir IP adresiyle göz atmalarına olanak tanır, böylece çevrimiçi izleyicilerin, gezinirken kullanıcıları takip etmesini zordur.

Kullanımı ücretsizdir:

Microsoft, kullanıcılar Microsoft Hesaplarıyla Microsoft Edge’de oturum açtıklarında her ay 1 gigabayt ücretsiz veri sunar.

Bununla birlikte, Microsoft Edge Güvenli Ağ Hizmetinin henüz tüm kullanıcılara sunulmadığını da bilmelisiniz.

Çünkü bu VPN hizmeti, Edge tarayıcısının yeni bir sürümünde mevcut olmalıdır. Fakat Microsoft bunu kullanıma sunduğunda, tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan Hamburger menüsünde yeni bir menü girişi mevcut olacaktır.

Diğer bir önemli faktör, kullanıcıların söz konusu VPN hizmetini kullanmak için Microsoft hesaplarında oturum açmaları gerekmesidir. Kullanıcı Edge penceresini kapattığında özellik otomatik olarak kapanacaktır.

Ayrıca, kullanmak isterlerse, kullanıcıların bir sonraki tarama oturumu için Microsoft Edge Secure Network’ü yeniden açmaları gerekecektir. Hizmetin aktif olup olmadığını bir kalkan simgesi gösterecektir.

Çünkü Redmond merkezli teknoloji devi, VPN hizmetini 1 GB veri ile sınırlayacak. Kullanıcıların hizmeti ücretsiz veri sınırının ötesine genişletmesine izin verir herhangi bir abonelik modelinden söz edilmedi.

Son Güncelleme 20 Mayıs 2022 Yazar Pınar Güldökmez