Çevrimiçi ortamdayken en önemli şey güvende olmaktır. Bunu sağlamanıza yardımcı olacak, Microsoft Edge için en iyi gizlilik eklentileri’ ni sizler için inceledik.
Internet Explorer çoğu kullanıcının kötü olarak tanımladı bir tarayıcıydı. Bu yüzden Microsoft Edge’den kimsenin çok bi beklentisi yoktu. Buna rağmen Edge, herkesi şaşırtarak popüler tarayıcılardan biri olmayı başardı.

Microsoft Edge Gizlilik Eklentileri’ nin Faydaları

Malesef internette dolaşırken, bilgisayar korsanları, kişisel verilerinizi izleyen web siteleri gibi pek çok tehlike ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Neyse ki, Edge’in etkileyici eklentileri sayesinde bu tehditlerden korunabilirsiniz. Kullanmak isteyeceğiniz ve sizin için yararlı olan bu eklentileri sizin için derledik.

DuckDuckGo Privacy Essentials

Eklentilerin en başında DuckDuckGo Privacy Essentials geliyor. DuckDuckGo, gizliliğe dayalı bir arama motorudu. Zamanla çok fazla ilerleme kaydetti ve büyüdü. Öyle ki bir masaüstü tarayıcısı bile oluşturulabiliyor. Böylelikle, Edge için DuckDuckGo Privacy Essentials eklentisinin tamamen çevrimiçi gizliliğinize odaklıdır. Bu eklenti, verilerinize erişmek isteyebilecek kişilerden korumak için çok çeşitli yollar kullanır.
İlk olarak, DuckDuckGo Privacy Essentials, herhangi bir siteyi ziyaret ettiğinizde bulabileceği tüm gizli üçüncü taraf izleyicileri otomatik olarak engeller. Bu sayede, izleyicilerin arkasındaki şirketlerin verilerinizi toplamasını ve kullanmasını zorlaştırır.Eklenti ayrıca DuckDuckGo arama motoru için yerleşik bir arama çubuğuyla birlikte gelir. Böylece nerede olursanız olun hızlı ve kolay bir şekilde güvenli bir şekilde kullanım sağlar.
İnternette gezinirken tedirgin oluyorsanız, DuckDuckGo Privacy Essentials eklentisi ayrıca ziyaret ettiğiniz her sayfaya bir not verir. Bu sayede ne kadar güvenli gezindiğinizi gösterir. Bu dereceler bir A-F ölçeğinde derecelendirilir. Hangi web sitelerinin nasıl olduğunu ve kullanmanın sizin için güvenli olup olmadığını anlamanızı sağlar.

Eklenti; Küresel Gizlilik Kontrolü’nü etkinleştirmek ve ayrıca göz attığınız her yerde zorunlu şifreleme gibi bir çok özelliğe de sahiptir.

11858 teknik destek

Norton Safe Web

İkinci sırada Norton Safe Web geliyor. Norton Security Suite tarafından sağlanan Norton Safe Web, siz gezinirken interneti sizin için güvenliğinizi sağlayan bir eklentidir. Bunu sağlarken çeşitli yöntemler kullanır. Ancak en belirgin olanı, göz atmakta olduğunuz web sitesinin güvenli olup olmadığını her zaman bilmenize sağlamasıdır.

Ekranınızın üst kısmında Norton Safe Web’in görünümü gezdiğiniz sayfaya göre anlık değişir. Bilinmeyen web siteleri için gri renkli bir soru işareti gösterir, ancak bilindik web siteleri için simgesi değişir. Mesela, güvenli web siteleri için Norton Safe Web’in yeşil bir onay işareti gösterir. Daha az güvenli web siteleri için, tehlikeye karşı uyarmak için değişecektir.

microsoft edge icin en iyi gizlilik eklentileri 3

Bu, göz atarken tehlikeli sitelerden, kimlik hırsızlığından ve çevrimiçi dolandırıcılıktan kaçınmanıza olanak tanır. En iyi yanı, basit ve müdahaleci değildir.

HTTPS Everywhere

Tarayıcınızın gönderip aldığı bilgileri gerçekten değiştiren bir yol mu arıyorsunuz? O zaman HTTPS Everywhere sizin en uygun seçim olacaktır.
Aslında, eklentinin yaptığı aslında çok basittir. Gezindiğiniz tüm web sitelerini güvenli olmayan HTTP biçiminden güvenli HTTPS biçimine geçmesi için zorlar.
HTTPS, gezinirken kullanmak için harika bir özelliktir. Ayrıca bu eklentiyi, çok basit bir kurulumla sürekli olarak kullanırsınız. Eklenti için mevcut ayarların sınırlı olması, karmaşık olmalarını gerektirmez. HTTPS Everywhere’in en iyi yanı, onu yükleyip orada olduğunu tamamen unutabilmenizdir. Aktif olduğu süre boyunca sizi tehditlerden korur.

uBlock Origin

Listede yer alanlandan bir diğeri de uBlock Origin’ dir. Eklenti, genellikle reklam engelleme için kullanılsa da, farklı özellikleri de vardır. uBlock Origin, reklamları önlemek için uyguladığı kurallar sayesinde bilgisayarınızı tehditlerden korur. uBlock Origin’i yükleyeyip, yanlışlıkla ıkladığınız kötü amaçlı reklamlardan korunup, saldırı karşı güvende olun.

UBlock Origin’in hangi web sitelerinde aktif olacağını belirleyip, istediğiniz sitelere izin verebilirsiniz. Mesela web sitesinin güvenli olduğunu biliyorsanız ve reklam geliri yoluyla onu desteklemeye devam etmek isterseniz, bu yollu kullanın.

microsoft edge icin en iyi gizlilik eklentileri 2

Edge yenilikleri kullanım önceliğini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Microsoft Edge için en iyi gizlilik eklentileri’ ni denemenizde fayda var. Bu eklentiler sayesinde Edge sizin de en gözde tarayıcınız olacak.