ZTE ZXHN H3600 Modem Kurulumu

Bu yazımızda ZTE ZXHN H3600 modem kurulumu işlemini ve kablosuz ağ ayarlarını nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Turkcell Superonline internet operatörü tarafından abonelerine sunulan ZTE ZXHN H3600 fiber alt yapı uyumlu bir modemdir. ADSL/VDSL altyapısına sahip hatlarda kullanamazsınız.

Kurulum işlemine başlamadan önce modem hakkında ön bilgi verelim.

ZTE ZXHN H3600 Modem Kurulumu

Cihazın ön yüzünde Güç, Genişbant (WAN), İnternet, 2.4G, 5G, WPS, USB, Phone 1-2, LAN 1-4 led ışıkları bulunuyor. Bu led ışıkları, ait oldukları modem fonksiyonun durumunu ve çalışıp çalışmadığını gösterir.

ZTE ZXHN H3600 Modem Kurulumu

Cihazın üst kısmında LED, WPS, Reset ve WiFi tuşları bulunuyor. Bu tuşları kullanarak, bağlı oldukları fonksiyonları çalıştırabilirsiniz (veya devre dışı bırakabilirsiniz).

ZTE ZXHN H3600 Modem Kurulumu

Cihazın arka kısmında, ev kullanıcıları ve küçük işletme sahipleri için zengin bir bağlantı noktası seti var.

Arka kısımda fiber internet için 1 adet WAN portu, yerel ağ için 4 adet LAN portu, 1 adet USB portu, 2 adet Phone (telefon) kablosu giriş portu, Güç (Power) adaptör giriş portu ve Açma / Kapama tuşu bulunuyor.

Cihaz kurulumuna başlamadan önce modem bağlantılarını doğru bir şekilde yapmamız gerekiyor. Öncelikle modemin güç adaptörünü modeme ve prize takın. Modem kutusundan çıkan RJ-45 (WAN) kablosunun bir ucunu modemin WAN portuna, diğer ucunu ise internet hattınıza bağlayın.

Modem arayüzüne erişmek ve kurulum yapmak için modeme kablolu ya da kablosuz olarak bir cihaz bağlamamız gerekir. Bir bilgisayarınız varsa, bilgisayarı modeme kablolu ya da kablosuz bağlayarak kurulum yapmanızı öneririz. Bilgisayarınız yoksa, Android ya da iPhone telefonunuzu modeme bağlayarak da kurulumu yapabilirsiniz. Modemin fabrika ayarlarındaki kablosuz ağ şifresini, modemin altındaki etikette bulabilirsiniz.

ZTE ZXHN H3600 Modem Kurulumu

  • Modeme bir cihazı bağladıktan sonra bir web tarayıcı uygulaması (Microsoft Edge, Chrome, Safari, Firefox) açın. Adres satırını temizleyin. Daha sonra adres satırına 192.168.1.1 yazıp Enter’e basın.
  • Modem arayüzüne giriş sayfası gelecektir. Bu ekranda Kullanıcı Adı (Username) kutucuğuna admin ve Şifre (Password) kutucuğuna superonline yazın. Ardından Giriş Yap (Login) butonuna tıklayın.

ZTE ZXHN H3600 Modem Kurulumu

  • Modem arayüz sayfası açılacak. Bu sayfada üst kısımda bulunan menülerden Internet menüsüne tıklayın. Ardından, açılan sayfada sol tarafta yer alan menü listesinden WAN menüsüne tıklayın.

ZTE ZXHN H3600 Modem Kurulumu

  • Açılan sayfada WAN Bağlantısı (WAN Connection) başlığı altında yer alan Kullanıcı Adı ve Şifre kutucuklarına, DSL kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. DSL bilgilerinizi girdikten sonra, sayfanın alt kısmında yer alan Kaydet ya da Tamam butonuna tıklayın.
  • DSL bilgileriniz doğru ise ve internet hattınızdan kaynaklı bir sorun yok ise, en geç 1 dakika içerisinde internet erişiminiz sağlanır.

ZTE ZXHN H3600 Kablosuz Ağ Ayarları

  • Modeminizin kablosuz ağ ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle modem anasayfasında üst kısımda bulunan menülerden Yerel Ağ (Local Network) menüsüne tıklayın.
  • Ardından, açılan sayfada sol tarafta yer alan menü listesinde WLAN seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra, açılan sayfada WLAN SSID bölüne tıklayın.
  • Gelen ekranda kablosuz ağ adınızı, kablosuz güvenlik türünü ve şifrenizi tercihinize göre güncelleyin.
  • Daha sonra, yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Uygula (Apply) butonuna tıklayın.

ZTE ZXHN H3600 Modem Kurulumu

Kablosuz ağ ayarlarınızı kaydettikten sonra, modeme kablosuz olarak bağlıydıysanız, bağlantınız kopacaktır.

Bu aşamadan sonra tüm cihazlarınızdan yeni kablosuz ağ bilgilerinizle bağlanıp internetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda ZTE ZXHN H3600 modem kurulumu işlemini ve kablosuz ağ ayarlarını nasıl yapacağınızı anlattık.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazıladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.

1 Yorum