YouTube’dan Para Kazanmanın Yeni Yöntemleri!

Dünyanın en çok kulllanılan video portalı olan YouTube, son yıllarda canlı yayınların yaygınlaşması ve sunduğu kanal düzeni sayesinde birçok kullanıcı için kazanç kapısı olmaya devam ediyor. Özellikle artan internet hızları ile birlikte neredeyse televizyon kanalları kadar etkin kullanılabilen YouTube kanalları, kitlesel olarak birçok kullanıcıya erişebiliyor. Birçok kulllanıcı arka planda yapılan çalışmalardan habersiz olarak yayınları izleyerek bu sektör içerisindeki yerini alıyor. Ancak diğer yandan içerik hazırlayıcılarının kullanıcılara ulaşmasını kolaylaştıracak çalışmalar da aynı hız ile devam ediyor.  Kaliforniya’da devam eden Vidcon konferansında 3 yeni iyileştirmeyi kullanıma sunan YouTube yetkilileri, bu yöntemler ile video oluşturucularının takipçilerine daha kolay ulaşabileceklerini açıkladılar.

 

YouTube’dan sağlanan kazanımları arttıracak yeni yöntemlerden bahsetmek gerekirse:

YouTube’dan Para Kazanmanın Yeni Yöntemleri!

Merch Ürünler

 Önceden yalnızca izlenme sayısı ve rating oranlarına göre kazanç elde edebilen YouTube içerik oluşturucuları, yeni dönemde kullanıcılara kendi ürünlerini satarak para kazanabilecek. Hazırlanan video içeriklerinin altında 20’den fazla ürün pazarlayabilecek video içerik hazırlayıcıları, böylelikle takipçilerine sattıkları ürünlerden gelir elde edebilecek. Konu ile ilgili ilk örnek olarak Lucas the Spider’ın peluş oyuncağının 18 gün içerisinde 60 bin adet ürün ve 1 milyon dolar satış rakamlarına ulaşması gösterilebilir.

YouTube’dan Para Kazanmanın Yeni Yöntemleri 3

Üyelikler

Video yayıncıları arasında ilk olarak Twitch ile karşımıza çıkan üyelik sistemi, geliştirilen yenilikler ile YouTube’a da geliyor.  Bu yeni üyelik sistemi ile birlikte desteklemek istediğiniz YouTube video yayıncılarına 4.99$ karşılığında destek olabileceksiniz. Ücretli YouTube kanalına sahip olabilmek için video içerik hazırlayıcısının 18 yaşını aşmış olması ve ücretli üyelik sistemine geçecek olan kanalın 100 bin üye sayısına erişmiş olması gerekiyor. Geçtiğimiz sonbaharda test edilen bu yeniliğin yaz ortalarından itibaren tamamen aktif hale gelmesi bekleniyor.

YouTube’dan Para Kazanmanın Yeni Yöntemleri 4

Prömiyerler

Canlı yayın ile gelen gelir oluşturma olanaklarından yararlanmak isteyen YouTube kanal sahipleri, sadece canlı yayın yaparak değil, içeriği zamanlayarak da gerçekleştirebilecekler. Zamanlanmış içerik sayfasında da, canlı videolarda olduğu gibi sohbet özelliği bulunacak. Bu da kanal sahiplerinin o anda yayında olmasalar bile üyelik avantajlarından yararlanabilecekleri anlamına geliyor.

 

Geliştirilen yeniliklerin etkisiyle YouTube kanal sayılarının ve YouTube içerik hazırlayıcılarının sayısının artış göstermesi bekleniyor. Artan internet hızlarının yanı sıra sanal dünyaya giriş yapan kullanıcı sayılarının da etkisiyle, sektörün kısa süre içerisinde ciddi büyüme rakamları yakalamasına kesin gözüyle bakılıyor.