1.YOUTUBE NASIL PARA KAZANILIR?

Günümüzün en popüler video, film, dizi izleme platformudur. Youtube gerek arayüzü ve kullanıcılara sunduğu içerik bakımından insanların beğenisini kazanmıştır. Para kazanmanın en ilk yolu bir kanal oluşturmaktır. Oluşturduğumuz kanala videolar yükleyerek izlenme, izlenmelerden de belli bir ücret kazanabiliriz.

1.2 YOUTUBE KANAL NASIL AÇILIR?

Youtube de kanal açmak için öncelikle youtube Google epostası ile girmeniz gerekiyor. Sonraki işlem ise kanal oluşturma bölümüne gidip kanal oluşturmanızdır.

2.KURULAN KANALI YÖNETME

Kanalınıza sürekli yani günlük veya haftalık düzenli video yüklemeniz gerekiyor. İzleyici kitlenizi elinizde tutmak en önemli konu. Videolarınızın kalitesi para kazanma yolunda en önemli etkenlerden birisi insanları videonuzda tutmak ve onlara özgün içeriklerinizi sunmaktır. Kanalınız ne kadar özgün içeriklerle dolu olursa büyüme hızınızda o yönde artacaktır. Youtube kanalların ne kadar özgün olma durumuna göre öne çıkan videolarda göstermekte.

2.1 KURULAN KANALDA PARA KAZANMA AKTİFLEŞTİRME

Kurduğumuz kanaldan hemen para kazanamıyoruz. Kurduğumuz kanalın 1000 abone ve 4000 saat izlenme süresine ulaşması gerek. Bunun sebebi kanalınızın yeterince büyümüş ve artık insanlara reklam izletme düzeyine ulaşmış oluyorsunuz. Bu aşamaya nasıl ulaşacaksınız. Yazının devamında mevcut. Kanalınızın para kazanması için gereken bir diğer şart ise topluluk kuralları ihlali eğer +18 içerik. Veya şiddet meyilli içerikler paylaşırsanız. Youtube devreye girerek videonuzun kaldırılması. Veya kanalınızın ihtar yemesine sebep olabilir.

2.3 KANAL İHTAR YERSE NE OLUR?

Youtube kanalınız eğer ihtar yerse 90 gün içinde ihtar kalkacaktır. Fakat bu süre zarfında farklı bir ihtar yerseniz. Bu süre uzar veya 3 ihtar hakkınız dolarsa kanalınız kapatılır.

2.4 KANAL TELİF YERSE NE OLUR,TELİF NEDİR?

Telif farklı insanların içeriklerinin kullanılması demektir. Eğer siz farklı bir kişiye ait videoyu veya şarkı kullanırsanız kanalınız telif yer. Ve para kazanma o video için kapatılır. Kanalın ihtar yemesiyle benzerlik gösteren bu neden size para kazanma yönünde büyük bir engel aynı zamanda içeriklerinizin özgün olması anlamında bir fırsattır.

3. VİDEOLAR NASIL DAHA ÇOK İZLENİR?

Videolarınızın izlenmesi youtube önerilenlere çıkması ile bağdaşıktır. Eğer videonuz youtube önerilenlerinde çıkarsa abone ve izlenme olarak önemli bir artış göreceksiniz.

3.1 YOUTUBE ÖNERİLENLERİNDE ÇIKMA, KEŞFET’E DÜŞME

Youtube keşfet düşmek için videolarınıza sade bir başlık ve etiketlerle videonuzu keşfet düşürebilirsiniz. Bu sayede videonuz daha fazla izlenerek size para kazandıracaktır. Video açıklamalarında kullanılacak doğru etiketler videolarınızın izlenme olarak çok büyük artışlar sağlayacaktır. Etiket için kelimeler bulmanın en kolay yolu sitelerden otomatik kopyalamaktır. Bunun için sitelerden biri de araçlar kısmında mevcuttur.

3.2 YOUTUBE SHORT NEDİR?

Short kısaca kısaltılmış video demektir. Tiktok videolarına benzer bir sisteme sahiptir ve youtube içerik üreticileri tarafından kanal büyütme ve para kazanma için çok önemli bir özelliktir. Videolar 60 saniye ile sınırlıdır eğer izleyiciyi ekranda tutabilirseniz kanalınız hızla büyür ve para kazanmanız artar. short kısmında kalite ve içerik önemlidir. Short aslında kanalınızın reklamıdır.

4. KANALINIZI BÜYÜTMEK İÇİN ARAÇLAR

Eğer bir video içerik üreticisiyseniz panzoid sitesini kullanabilirsiz. Ücretsiz bir kullanım olan ve videolarınızı intro indirebileceğiniz veya kendi intronuzu oluşturabilirsiniz siteye ulaşmak için linke tıklayın.

Bir diğer site videolarınızın izlenme sayısını arttıran etiketleri en iyi şekilde bulma sitesidir. Sitede internet’te en çok hangi kelimeler aratılmış bunu görebiliyorsunuz.

Siteye ulaşmak için linke tıklanmanız yeterli.

5.NEDEN YOUTUBE?

Para kazanma yollarından biri olan youtube günümüzün en popüler platformlarından bir tanesine bu sebeple para kazanmanın en kolay yollarından biri. Youtube dan para kazanmanın en önemli şartı sabırlı olma ve sürekli emek vererek, çabalamaktan geçmektedir. Siz de youtube dan para kazanmak istiyorsanız. Süreklilik ilkesini yerine getirmeniz gerekiyor.