YouTube, küçük işletme pazarlaması için etkili bir video platformu olabilir. İşte onu tam potansiyeline nasıl kullanacağınız.
 • YouTube, dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapıyor ve günlük 30 milyondan fazla ziyaret çekiyor, bu da onu video içeriğiyle pazar arayan küçük işletmeler için harika bir platform haline getiriyor.
 • Video, birçok işletme türü için son derece ilgi çekici ve kullanışlıdır. İşletmeniz için bir YouTube kanalı oluşturmak, izleyicilerinizin videolarınızı görüntülemesi ve onlarla etkileşim kurması için merkezi bir platform sunar.
 • Kitlenizde yankı uyandıracak ve takipçinizi artıracak ilgi çekici video içeriği yüklemek için YouTube profilinizi tamamen doldurun ve bu ipuçlarını izleyin.
 • Bu makale, video içeriği ekleyerek ve izleyicileriyle etkileşimi artırarak pazarlama stratejilerini geliştirmek isteyen küçük işletmeler içindir.

2005’teki lansmanından bu yana YouTube, modern bir medya merkezi haline geldi. Şu anda YouTube’un dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısı ve günlük 30 milyon ziyaretçisi var.  1 milyon aboneyi aşan 2.400’den fazla kanal ile her dakika yaklaşık 500 saatlik video siteye yükleniyor.

YouTube Kucuk Isletme Pazarlamasi 1

İşte YouTube’u iş için kullanmak için bilmeniz gerekenler.

YouTube kanalı nasıl kurulur

Bu kılavuzlar, küçük işletmeniz için bir YouTube kanalı oluşturabileceğiniz süreci ayrıntılandırır. Her biri, YouTube kanalınızı oluşturmanın ve optimize etmenin önemli bir unsurunu inceler.

Bir işletme YouTube hesabına kaydolma

Çoğu sosyal medya ağı, içeriği görüntüleyebilmeniz için önce bir hesap oluşturmanızı gerektirir. YouTube’da durum böyle değil; YouTube hesabı olmadan içerik görüntüleyebilirsiniz. Ancak, şirketinizin video yüklemesi ve diğer kullanıcılarla etkileşime girmesi için bir hesap gereklidir. Yetişkinlere uygun içerik olarak işaretlenen videoları görüntülemek için üyelik de gereklidir.

İşletmenizin YouTube hesabını oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Şirketinizin Google hesabında oturum açın. Gmail’i iş e-postanız için kullanıyorsanız, YouTube hesabınız için de Gmail için kullandığınız aynı kullanıcı adını ve şifreyi kullanırsınız. Alternatif olarak, yalnızca YouTube ticari amaçlarıyla kullanacağınız yeni bir Google hesabı oluşturabilirsiniz.
 2. Oturum açtıktan sonra, YouTube’un ana sayfasını ziyaret edin. Kişisel YouTube hesabınız yerine uygun işletme hesabında oturum açtığınızı iki kez kontrol edin.
 3. Google hesabınızın avatarına tıklayın. Bunu sağ üst köşede bulacaksın.
 4. “Kanalınız” ı tıklayın. Bu seçenek, avatarınıza tıkladığınızda görüntülenen açılır menüde görünecektir.
 5. “Bir işletme veya başka bir ad kullan” ı seçin. Bir işletme YouTube hesabını kullanmaya başlamak için bu seçeneği seçmeniz gerekecek. Daha sonra şirketinizin adını girebilirsiniz.
 6. “Oluştur” u tıklayın, artık bir işletme YouTube hesabınız var.

YouTube Kucuk Isletme Pazarlamasi 2

Bu adımları uyguladıktan sonra YouTube ana sayfasına dönün. Sayfanın sol üst köşesinde, açılır menü var. Ana sayfa, trend videolar, kitaplığınız ve abonelikleriniz için bağlantılar vardır. Kitaplığınız, izlediğiniz, beğendiğiniz ve daha sonra hangi videoları kaydettiğinizi düzenlemenize olanak tanır. Aboneliklerinizin altında, abone olduğunuz tüm kanalları görebilir ve yeni içerik yüklediklerinde bildirim alabilirsiniz.

Sayfanın sağ üst köşesinde dört düğme var. Bir video kamera simgesi olan merkeze en yakın olan, sizi video yüklediğiniz sayfaya yönlendiriyor. Daha küçük dokuz kareden oluşan bir kare olan ortadaki simge, YouTube uygulamaları içindir. Bir sonraki balon simgesi sizi mesajlara götürecektir. Sonraki düğme bir zil simgesidir ve yeni bir beğeni veya yorum gibi hesap etkinliğinizi size bildirir. Profil resminizin simgesi olan sağ tarafa en yakın olan, sizi Google’dan alınan hesap bilgilerinize yönlendirecektir.

Temel çıkarım: İşletmeniz için, kitlenizin görüntüleyebileceği, beğenebileceği, yorum yapabileceği ve abone olabileceği video içeriği yüklemeye başlamak için bir YouTube kanalı oluşturabilirsiniz.

Editörün notu: Sosyal medya yönetiminde size yardımcı olacak bir araç mı arıyorsunuz? Yardımcı olabilecek satıcılarla bağlantı kurmak için aşağıdaki anketi doldurun.

YouTube profilinizi özelleştirme

YouTube’a kaydolduktan sonra, profilinizi işletmenizin bilgileriyle özelleştirmeniz gerekir. Her kullanıcıya kullanıcı adına göre bir kanal atanır ve size belirli bir URL verilir, böylece diğer insanlar doğrudan bir bağlantı aracılığıyla kanalınızı bulabilir – ancak rekabette öne çıkmak için temel şeylerden daha fazlasını yapmanız gerekir.

YouTube Kucuk Isletme Pazarlamasi 3

Kanalınızı özelleştirmek için şu adımları uygulayın:

1. Kanal resmi ekleyin.

YouTube kanal resmi, bir Facebook veya Twitter afişine benzer. Bu başlık, işletmenizin logosunu ve sloganını eklemek için harika bir yerdir.

Profil fotoğrafınız (kanal simgesi olarak da bilinir) ve kanal resminiz, markanızı yüksek kaliteli fotoğraflar aracılığıyla net bir şekilde temsil etmelidir. Bir fotoğraf veya resim yüklemezseniz, YouTube her ikisi için de genel resimler doldurur. Ancak profil fotoğrafınız doğrudan Google hesabınızdan çekilir ve YouTube üzerinden değil, Google üzerinden yüklenmelidir. Google profil fotoğrafınızı YouTube hesabınızla senkronize etmek birkaç dakika sürecektir.

YouTube kanalı resim dosyaları için ideal boyutlar şunlardır:

 • Kanal simgesi: 800 x 800 piksel (98 x 98 olarak görüntülenir)
 • Kanal şeridi: 2560 x 1440 piksel, ancak mobil ve web kullanımı için “güvenli” boyutlar  1546 x 423 pikseldir.

Bu dosyaların büyük boyutları göz önüne alındığında, kanal simgeniz ve banner’ınız için yüksek çözünürlüklü görüntüler ( ideal olarak 300 dpi ) kullanmak önemlidir.

2. İşletme bilgilerinizi girin.

İşletmeniz, hizmetleri vb. Hakkında bilgi paylaşmak önemlidir. Bunu, web sitenizi ve şirketinizin sloganını eklerken YouTube hesabınızın Hakkında bölümünde yapabilirsiniz.

Hakkında bölümünüzün kanal açıklamasıyla başlayın. Kısa ve öz tutun: En fazla üç bağlantı ve küçük bir harekete geçirici mesaj içeren kısa bir görev bildirimine ihtiyacınız var. Ardından, “iş sorguları için e-posta” kutusuna ilerleyin ve uygun e-posta adresini buraya girin.

Son olarak, Bağlantılar bölümüyle karşılaşacaksınız. Orada, istediğiniz bağlantıları ekleyebilirsiniz: iş web siteniz, diğer sosyal medya sayfalarınız ve izleyicilerinizi yönlendirmek istediğiniz diğer web sayfaları. Her biri için en çok beş bağlantı ve 30 karaktere kadar özelleştirilmiş köprü metni ekleyebilirsiniz. Ne kadar çok bağlantınız varsa, işletmenizin web sitesine trafik çekme ve YouTube izleyicilerinizle etkileşim kurma şansınız o kadar yüksek olur.

Kanal açıklamanızın ve bağlantılarınızın kopyasını yazarken, YouTube aramalarında görünürlüğünüzü artırmak için anahtar kelimeler kullanmalısınız. Bunu daha sonra daha derinlemesine tartışacağız.

3. Bir kanal fragmanı oluşturun.

İsteğe bağlı olsa da, bir kanal fragmanı izleyicilere YouTube kanalınızda bulacakları içeriği tanıtan kısa bir video YouTube izleyici katılımını artırmak için mükemmel bir özelleştirme seçeneğidir. Bu fragmanı eklediğinizde, izleyiciler ziyaret ettiklerinde hesabınızın ana sayfasında görünecek ve onları içine çekmeye ve markanızla tanışmalarına yardımcı olacak.

Temel çıkarım: YouTube kanalınızı platformda öne çıkacak şekilde tamamen doldurmalı ve özelleştirmelisiniz.

YouTube’da başkalarıyla etkileşim kurmak

Diğer YouTube kullanıcılarıyla etkileşim kurmanın birkaç yolu vardır.

 • Yorumlar: Yorumlar en popüler veya en yeniye göre düzenlenebilir. Videolarınıza yorum yapan kullanıcılara yanıt vererek videonuzun etkileşim trafiğini artırabilirsiniz.
 • Beğeniler:  Bu, içerikle daha pasif bir etkileşim biçimidir. Ancak beğenilerinizi kanalınızda herkese açık olarak göstermeyi seçtiyseniz, bu videolar kanalınızdaki oynatma listeleri bölümünde görünecektir.
 • Abonelikler: Kullanıcılar için markanızın içeriğini takip etmenin en iyi yolu abone olmaktır. Her yeni video yüklediğinizde, aboneleriniz bir push bildirimi alır. Etkileşim trafiğinizi artırdığı ve görüntüleme sayısını artırdığı için izleyicileri sürekli olarak kanalınıza abone olmaya teşvik etmelisiniz.
 • Oynatma listeleri: Sitenin oynatma listesi özelliğini kullanarak ilgili içeriği birlikte düzenleyebilirsiniz. Oynatma listelerinizi yayınlamayı seçerseniz, bunlar yüklediğiniz içeriğin altında kanalınızın sayfasında görünecektir. Ayrıca bir oynatma listesiyle diğer kullanıcıların içeriklerini de düzenleyebilirsiniz.
 • Paylaşım:  Sitenin sosyal bileşeni, kullanıcıların videoları Twitter, Facebook, Google Plus, Blogger, Reddit, Tumblr, Pinterest ve LinkedIn gibi diğer sosyal medya ağlarında paylaşmalarına olanak tanır.

Anahtar paket servisi olan restoran: Katılım, etkileşimi başlatır, bu nedenle aktif kalın ve kendi kitlenizle etkileşimi artırmak için platformdaki diğer kişilerle etkileşim kurun.

YouTube kanalınızı doğrulama

Bir kanalın doğrulanıp doğrulanmadığını nasıl anlayacaksınız? Kanal adının yanında bir doğrulama rozetini gösteren küçük bir onay kutusu olacaktır. Doğrulama başvurusunda bulunmak için kanalınızın 100.000 abonesinin olması gerekir.

YouTube Canlı

Facebook Live’a benzer şekilde, YouTube’un kendi canlı yayın özelliği vardır. YouTube Canlı, sitenin standart video formatı kadar önemli değildir, çünkü yaygın olarak bilinmemektedir ve canlı yayın yapmak için hesabınızın doğrulanması gerekir.

Canlı yayın yapmayı seçerseniz, bunun için dört yol vardır. En hızlı olan ilki, Şimdi Yayınla seçeneğidir. İkincisi, akışınızı önceden önizleyebileceğiniz için size daha fazla kontrol sağlayan Etkinlikler sekmesidir. Üçüncü seçenek sitenin mobil uygulamasında bulunur; Bunu kullanırsanız akış daha sonra kanalınızda arşivlenecektir. Son olarak, bilgisayarınızın web kamerasından yayın yapabilirsiniz.

Trend videolar, YouTube kullanıcılarının çok yüksek oranlarda etkileşimde bulunduğu videolardır. Genellikle bu videolar son birkaç gün içinde yüklendi. Mevcut trend olan videoları, oturum açmamış veya hesabınız olmasa bile YouTube ana sayfasındaki Trendler sekmesi altında görüntüleyebilirsiniz.

Temel çıkarım: YouTube’daki trend videolar, şu anda en çok etkileşim alan videolardır. Viral olmak güzel bir hedeftir, ancak kanalınızın kitlesine ve üslubuna bağlı olarak başarının nihai göstergesi olmayabilir.

YouTuber’lar ve etkileyiciler

Birçok YouTuber’ın kurumsal sponsorlukları vardır. Bu sponsorlar, YouTube kullanıcılarına ürünlerini videolarında bahsetmeleri veya kullanmaları için gönderir. YouTuber’lar sıklıkla sponsor şirketten ve ürününün ne kadar harika olduğundan sözlü olarak bahsedeceklerdir.

İşletmenizin belirli bir YouTuber’ın nişine uyan bir hizmeti veya fiziksel ürünü varsa, oranlarının ne olduğunu ve sizi bir videoda öne çıkarmak isteyip istemediklerini görmek için ulaşmaya değer.

Temel çıkarım: İş ortaklığı anlaşmaları oluşturmak için etkileyicilerle bağlantı kurmak, YouTube’daki markanızı yükseltebilir, daha fazla izleyiciye ulaşmanıza yardımcı olabilir ve kanalınızı meşrulaştırabilir