Windows 11, şu anda teknoloji dünyasının en çok tartışılan konularından biri. Zarif kullanıcı arayüzü ve ilham verici temaları çok sayıda ilgi gördü. Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme niyetinde olsanız da olmasanız da, deneme sürümünde görülen birçok yeni özellik var. Bunlar yalnızca tipik Microsoft güncellemeleri değil, aynı zamanda daha fazla üretkenlik, işbirliği ve güvenlik için tasarlanmış önemli yeni özellikler. Bir Windows 10 kullanıcısı olarak Windows 11’de bekleyebileceğiniz en büyük geliştirmelerden bazılarına göz atalım.

1. Daha İyi Yapılandırma

Windows 11 ile ilgili ilk dikkatinizi çeken şey, önceki Windows sürümlerinden farklı olarak ne kadar taze, güzel ve parlak hissettirdiğidir. Yazı tipleri ve simgelerle ilgili her şey klas bir dokunuş ortaya koyuyor. Görev çubuğunun ortasına hizalanmış ikonlar, daha tertipli ve düzenli hissettiriyor.windows 11 in en buyuk 5 yeni ozelligi 1

Yeni düzeni tercih etmek zorunda değilsiniz, simgeleri her zaman Windows 10 gibi sola geri taşıyabilirsiniz. Ancak itiraz edemeyeceğiniz bir özellik var, o da Windows 11’in ek pencere düzeni. Bu ek düzenin sağladığı farklı kombinasyonlar sayesinde işinize ara vermeden bir sürü işi aynı anda yapabiliyorsunuz. Bir Word belgesi yazdığınızı ve aynı anda iş arkadaşlarınızın başlattığı bir Zoom konferans çağrısına yanıt verdiğinizi hayal edin.

Evet, bunu Windows 10’da da yapabilirsiniz, ancak bütün pencereleri düzenli bir şekilde sürükleyip bırakarak bu mükemmelliği elde etmek epey bir zamanınızı alacaktır. Hele ki pencere pozisyonlarını sürekli değiştirmeniz gerekiyorsa.windows 11 in en buyuk 5 yeni ozelligi 2

2. Android Uygulama Entegresi

Uzun yıllardır kullanıcılar, Android uygulamalarının Windows üzerinde çalışmasını talep ediyor. Microsoft nihayet kullanıcılarını dinledi ve Amazon Appstore’da bulunan Android uygulamalarıyla entegrasyon sağladı. Artık doğrudan Windows bilgisayarınızdan bir TikTok videosu oluşturup yüklemek mümkün olacak. Ancak, bu özellik şu anda Windows 11 test sürümlerinde bulunmadığından bu özelliğin ne kadar iyi sonuçlanacağını yalnızca zaman söyleyebilir.

3. Arama Kutusu

Önemli bir dosyayı bulabilmek için Dosya Gezgininde bir oraya bir buraya gitmek yorucu olabilir. Windows 10’da zaten bir arama kutusu bulunurken, Windows 11, Başlat menüsüne özel bir arama kutusu ekleyerek bir adım daha ileri gidiyor. Bu, aradığınızı bulmanızı kolaylaştırıyor. Alternatif bir yol arıyorsanız, bilgisayarınızın en ücra köşesindeki bütün dosyaları ve programları Wox ile saniyeler içerisinde bulabilirsiniz.

windows 11 in en buyuk 5 yeni ozelligi 3

Ayrıca Microsoft Store’da ek arama özelleştirmesi sunulacak. Microsoft, gri kutular ve son aramaların boş kalması gibi arama sonuçlarıyla ilgili bazı sorunları gidermeye çalıştığını iddia ediyor.

4. Akrilik Menüler

Windows 11, akrilik özelliğine sahip olacak. Akrilik menüler genel görünüm ve hissi, zengin koyu renklerle daha şeffaf hale getirir. Bu her ne kadar basit bir tasarım değişikliği olsa da, uygulamaların ve tarayıcıların güzel görüntülenmesi nedeniyle büyük bir potansiyele sahiptir.windows 11 in en buyuk 5 yeni ozelligi 4

5. Widget Seçenekleri

Hepimiz widgetların hayranı değiliz. Can sıkıcı, rahatsız edici olabilirler ve biz onları istemediğimiz bir zaman rastgele ortaya çıkabilirler. Bu nedenle Microsoft, “ekranınızda bir cam levha gibi kayan” yeni bir Widget özelliği getirdiğini iddia ediyor. Böylece diğer etkinliklerinize ara vermeden işinize yarayacak widgetlara (hava durumu, yapılacaklar listesi, notlar vb.) hızlıca göz atabileceksiniz.

6. DirectX 12 Ultimate Oyun Desteği

Oyunculara müjde! Microsoft, DirectX 12 Ultimate ile yepyeni oyun deneyimi getirmeyi vaat ediyor. Bu özellik gerçek zamanlı ışın izleme (ray tracing) ve ağ gölgeleme gibi özelliklere sahip. Böylece, çok yüksek kare hızlarında nefes kesici grafiklerle oyun oynayabileceksiniz. Otomatik HDR desteği ve iyileştirilmiş sesler (her ikisi de Windows 11’de desteklenecektir) ile oyununuzu bir sonraki seviyeye taşıyın.windows 11 in en buyuk 5 yeni ozelligi 5