Ana Sayfa Sosyal Medya Google Analitik nedir?

Google Analitik nedir?

0

Web sitelerinin ziyaretçilerini takip etmek ve davranış analizlerini yapmak için kullanılan en popüler uygulama Google Analitik nedir?

 

Peki nedir bu Google Analitik?

Bir web sitesi için en önemli unsur müşterileri yani web sitesini ziyaret eden kullanıcılardır. Bir web sitesinin geleceği onun ziyaretçi rakamları ile doğru orantılıdır. Kimse ziyaret edilmeyen bir siteye reklam vermek istemez. Bu yüzden de müşteriler reklam verecekleri sitelerin ziyaretçi rakamlarını merak ederler. Hedef kitlelerine uygun ziyaretçi oran ve özelliklerine sahip siteler ile çalışırlar.  Bu yüzden web siteleri ziyaretçi rakamlarını takip edilebileceği bir sisteme ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı ise Google Analitik karşılıyor.

Çoğu kullanıcı Google Analitik’i sıradan bir ziyaretçi takip aracı sansa da aslında daha fazlasını sunan önemli bir araçtır. Zira Google Analitik sıradan ziyaretçi rakamlarının dışında web sitesinin kalitesini arttıracak ve kitleyi genişletecek önemli verileri elde etmek içinde kullanılmaktadır. Örneğin web sitesine giren kişilerin cinsiyetlerinden tutunda yaş aralıklarına kadar birçok detaylı veriye Google Analitik ile sahip olabilirsiniz. Önemli olan ise bu verileri derleyip topladıktan sonra doğru bir şekilde analiz ederek süreci doğru planlamaktır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bir web sitesi sahibi sitesini ziyaret eden insanların cinsiyet raporlarını incelediğini varsaydığımızda ve ortaya çıkan toplada web sitesini kadın kullanıcıların daha fazla ziyaret ettiği sonucunu tespit etti diyelim. Doğal olarak bu veriler ışığında kadın ziyaretçilerin rağbet gösterdiği içerikleri raporlamalar sayesinde tespit ederek, bu içeriklerin benzeri yeni içerikler üretebilir ve ziyaretçi rakamlarını daha yukarılara çekebilir.

En güzeli ise Google Analitik kullanmak için yazılım bilgisine yada entegrasyon kabiliyetine sahip olma zorunluluğunun olmamasıdır. Google Analitik hizmetinde alınacak basit bir kod web sitesine yerleştirildiğinizde tüm ziyaretçi etkinlikleri takip edilmeye başlamış olur. Bu aşamadan sonra tüm raporlamalar araç tarafından düzenli olarak yapılacaktır. Platformun kullanıcısına kalansa bu raporları inceleyerek kendi yol haritasını oluşturmaktır.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Google Analitik sayesinde elde edilen veriler hem web sitesinin içerik kalitesini güçlendirmek için hem de reklam verenlere daha iyi pazarlama için kullanılabilir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA