Ana Sayfa Uygulama Wox: MacOS Tarzı Arama Kutusu (Windows)

Wox: MacOS Tarzı Arama Kutusu (Windows)

0

Çoğumuz MacOS’un tasarımının Windows’tan çok daha iyi olduğunu düşünüyor ki Apple’ın tasarım konusunda yeni bir boyut açtığını inkar edemeyiz. Mac Spotlight‘tan esinlenerek yapılmış bu arama kutusu sadece görsellik bakımından gözünüzü şenlendirmiyor, aynı zamanda programın yanında gelen “Everything” eklentisi sayesinde bilgisayarınızın en ücra köşesindeki dosyayı / klasörü bile saliseler içerisinde bulabiliyor.

Aşırı hafif bir uygulama olduğundan dolayı Windows’tan daha hızlı işlem yapabiliyor ve uygulamaları daha hızlı karşınıza getirebiliyor. Üstelik Wox, özelleştirilebilen bir uygulama olduğu için dilediğiniz temayı ve eklentiyi indirip kurabiliyor ve gözünüze daha çekici gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

Wox Nasıl Kullanılır?

Makalenin başında “bilgisayarınızın en ücra köşesindeki dosyayı bile bulur” derken şaka yapmıyorduk, işte bu da kanıtı:

Bunu nasıl yaptığını merak edebilirsiniz, Windows’un kendi arama motoru bile bazı dosyaları tam anlamıyla bulamazken üçüncü parti bir yazılım bunu nasıl yapıyor? Wox’a entegre olan Everything isimli bir programın desteği ile yapıyor. Gelin programı nasıl kuracağımızı öğrenelim.

 1. Buraya tıklayın ve Wox-Full-Installer.*.exe isimli dosyayı indirin.
 2. Programı kurarken resimdeki 3 butonun da tikli olduğuna emin olun ve kurulum işlemini yapın.
 3. Kurulum işlemi tamamlandığında programı açın, ALT ve Space tuşlarına aynı anda basın. İlk açılışta böyle özensiz bir tema sizi karşılayacak, nasıl MacOS teması kuracağınızı makalenin devamında anlatacağız.

Wox’a Tema Nasıl Kurulur?

Temaları Wox’un kendi sitesinden yükleyemiyorsunuz, bu yüzden internette araştırma yapmalısınız. Dilerseniz buraya tıklayarak kendi temanızı kendiniz tasarlayabilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Size önerebileceğimiz 3 güzel tema:

 1. Fluent Light
 2. Dracula
 3. Alfred Theme (MacOS – Karanlık – Açık – Mor)

Temaları kuracağınız lokasyona gitmek için Win + R tuşlarına aynı anda basın ve kutucuğa %appdata%\Wox\Themes yazıp Enter’a basın.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Wox’a Eklenti Nasıl Kurulur?

Wox, çeviri araçları, para birimi dönüştürme, yapılacaklar listesi, hava durumu, ekran görüntüsü ve daha fazlası dahil olmak üzere 100’den fazla eklenti ile daha da genişletilebiliyor.

Buraya tıklayarak mevcut eklentilerin listesine gidebilirsiniz. Ayrıca eğer kodlama biliyorsanız kendi eklentilerinizi de yapabilirsiniz. Size önerebileceğimiz birkaç eklenti:

 1. Process Killer — İstediğiniz programı hızlıca kapatmak istiyorsanız bu eklenti sizin ihtiyacınızı karşılıyor, eğer bir oyun oynarken siyah ekranda kaldıysanız ve kapatamıyorsanız bu eklentiyle kolayca kapatabilirsiniz. [kullanım: kill <uygulama adı>]
 2. Youtube Query — Youtube’da hızlıca video aratmanızı sağlar. [kullanım: yt <video adı>]
 3. Remove USB — Bilgisayarınızda takılı olan herhangi bir USB’yi yazılımsal olarak çıkartmanızı sağlar. [kullanım: reu <cihaz adı>]
 4. Clipboard History — En son kopyaladığınız metinleri gösterir. [kullanım: cb & cb <arama>]
 5. Google Translate — Google’ın çeviri hizmetini kullanarak hızlıca çeviri yapıp kopyalamanızı sağlar. [kullanım: tr <dil1> <dil2> <mesaj>]
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA