Windows 11'de Çalışmayan Wi-Fi Nasıl Onarılır
Windows 11'de Çalışmayan Wi-Fi Nasıl Onarılır

Windows 11 bilgisayarınızda WiFi bağlantı sorunları mı yaşıyorsunuz? Güncel olmayan ağ sürücüleri, yazılım arızası, etkin tarifeli bağlantı veya DNS sorunu gibi bu soruna neden olabilecek çeşitli faktörler vardır. Windows 11’de çalışmayan Wi-Fi nasıl onarılır bunu düzeltmek için birkaç sorun giderme adımı uygulamanız gerekecektir.

Windows 11’de Çalışmayan Wi-Fi Nasıl Onarılır

Windows 11, Microsoft’un ilk kez Ekim 2021’de piyasaya sürülen en son işletim sistemidir. Gereksinimleri karşılayan herhangi bir Windows 10 cihazında ücretsiz yükseltme olarak mevcuttur. Bu en yeni işletim sisteminin en iyi özelliklerinden bazıları arasında gelişmiş güvenlik, Android uygulamalarına erişim ve yapay zeka destekli widget’lar yer alıyor.

Windows 11 güncellemesinden sonra internetim neden çalışmıyor?

Windows 11 bilgisayarınızda karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri kablosuz ağın çalışmamasıdır. Özellikle iş için çevrimiçi olmak için internet bağlantısına ihtiyacınız varsa, bu sinir bozucu bir deneyim olabilir.

Windows 11’de çalışmayan WiFi bağlantısını düzeltmek için yapmanız gerekenler aşağıda açıklanmıştır .

Windows 11'de Çalışmayan Wi-Fi Nasıl Onarılır
Windows 11’de Çalışmayan Wi-Fi Nasıl Onarılır
 1. Çözüm: İnternet bağlantısı sorun gidericisini çalıştırın

Windows 11 bilgisayarınızdaki herhangi bir WiFi bağlantı sorununu çözmenin en hızlı yolu , işletim sisteminin sorunun ne olduğunu belirlemesine ve düzeltilmesine izin vermektir. Windows 11, Wi-Fi ağına bağlanma sorunu gibi sık karşılaşılan sorunları teşhis etmesine olanak tanıyan çeşitli araçlar içerir.

İnternet bağlantısı sorun gidericisini çalıştırmayı denemelisiniz; bu, yaşadığınız WiFi sorunlarına neyin sebep olduğunu otomatik olarak kontrol edecektir.

Windows 11’de internet bağlantısı sorun gidericisini kullanma

Görev Çubuğundaki Arama simgesine sorun giderme ayarlarını yazın ve Enter tuşuna basın.

Diğer sorun gidericiler’e tıklayın.

En sık altında İnternet Bağlantıları sorun gidericisini çalıştırın.

İşlem bittikten sonra WiFi ağ sorununun devam edip etmediğini kontrol etmeye çalışın. Eğer öyleyse, ağ bağdaştırıcısı sorun gidericisini çalıştırmayı deneyin.

 • Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın.
 • Sistem sekmesinde Sorun Giderme > Diğer Sorun Gidericiler’e gidin.
 • Aşağı kaydırın ve Ağ Bağdaştırıcısı için Çalıştır düğmesine tıklayın.
 • Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın.
 • Sistem sekmesinde Sorun Giderme > Diğer Sorun Gidericiler’e gidin.
 • Aşağı kaydırın ve Ağ Bağdaştırıcısı için Çalıştır düğmesine tıklayın.

Uygun seçeneği seçin ve ekrandaki talimatları izleyin. Wi-Fi bağlantınızı geri yüklemek için önerilen düzeltmeleri uygulayın.

 1. Çözüm: Windows 11 bilgisayarınızı yeniden başlatın

Windows 11 cihazınızda karşılaşabileceğiniz herhangi bir ağ bağlantısı sorununu çözmenin en iyi yollarından biri, cihazı yeniden başlatmaktır. Bu, herhangi bir geçici aksaklıktan kurtularak Windows 11 işletim sistemini yenileyecektir. Yeniden başlatmayı yaptıktan sonra, bunun WiFi çalışmama sorununu çözüp çözmeyeceğini kontrol etmeyi deneyin.

 1. Çözüm: Ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü güncelleyin

Windows 11 cihazınız eski bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı sürücüsü kullanıyorsa büyük olasılıkla WiFi ağına bağlanamayacaktır. Windows 11 WiFi sorununuzu çözebilecek hata düzeltmelerinin yanı sıra çeşitli performans iyileştirmeleriyle birlikte geleceğinden, mevcut en yeni ağ sürücülerini edinmeniz gerekir .

Başlat düğmesine sağ tıklayın ve ardından Aygıt Yöneticisi’ni açın. Ağ bağdaştırıcılarını genişletin, Wi-Fi sürücüsüne sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle seçeneğini seçin. Windows 11 için Wi-Fi sürücüsünü güncellemek için ekrandaki talimatları izleyin.

En son güncellemeyi aldıktan sonra Windows 11 WiFi’nizin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeye çalışın.

Windows 11'de Wi-Fi Hatası Düzeltme
Windows 11’de Wi-Fi Hatası Düzeltme

4 Çözüm: WiFi sürücüsünü yeniden yükleyin

Windows 11 bilgisayarınızın WiFi sürücüsünün zaten bozulmuş olma ihtimali vardır. Bu durumda eski sürücüyü değiştirmek için yeni sürücüler yüklemeniz gerekecektir.

 • Başlat düğmesine sağ tıklayın ve ardından Aygıt Yöneticisi’ni açın.
 • Ağ bağdaştırıcılarını genişletin, Wi-Fi sürücüsüne sağ tıklayın ve Cihazı kaldır seçeneğini seçin.
 • Windows 11 bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Windows, Wi-Fi sürücülerini otomatik olarak yeniden yükleyecektir.
 • Windows 11 WiFi’nizin şu anda çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi deneyin.
 1. Çözüm: WiFi yönlendiricinizi kontrol edin

Yönlendiricinizde bir sorun varsa WiFi ağınız üzerinden internete erişemezsiniz. Bu yönlendiriciye bağlı diğer cihazlar çevrimiçi olabilir mi? Eğer yapamıyorlarsa yönlendiricinizde bir sorun olabilir. Güç kablosunu çıkarıp tekrar takmadan önce bir dakika kapalı bırakarak yönlendiricinizi yeniden başlatmayı deneyin. Yönlendirici tamamen başlatıldıktan sonra bunun Windows 11 WiFi sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol etmeyi deneyin.

6 Çözüm : İSS’den internet yok

Modeminiz veya yönlendiriciniz internet servis sağlayıcınızdan internet bağlantısı alamıyorsa büyük olasılıkla Windows 11 WiFi sorunu yaşayacaksınız. Modem veya yönlendirici üzerindeki ışıklardan biri sabit yandığında veya kırmızı renkte yanıp söndüğünde bir ISP sorunu olduğunu anlayacaksınız . Bunu düzeltmek için İSS’nizle iletişime geçmelisiniz.

 1. Çözüm: Ağ sıfırlama işlemi gerçekleştirin

Bazen yaşadığınız Windows 11 WiFi sorunu yanlış ağ ayarlarından kaynaklanıyor. Ağ ayarlarını sıfırlayarak bu sorunu çözebilirsiniz; bu, tüm ağ bağdaştırıcılarınızı kaldıracak ve onları varsayılan değerlerine sıfırlayacaktır.

 • Ayarlar uygulamasını başlatmak için Windows tuşu + I tuşlarına basın.
 • Solunuzdaki Ağ ve internet sekmesine tıklayın.
 • Gelişmiş ağ ayarlarına gidin.
 • Diğer ayarlar altında Ağ sıfırlama’ya tıklayın.
 • Ağ sıfırlamanın yanındaki Şimdi sıfırla düğmesine tıklayın.

Ağ sıfırlama seçeneğinin bitmesini bekleyin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows 11 WiFi sorununun hala devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin.

Windows 11'de Çalışmayan Wi-Fi Nasıl Onarılır
Windows 11’de Çalışmayan Wi-Fi Sürücü Nasıl Onarılır

Çözüm 8: Ölçülü bağlantıyı kapatın

Taşınabilir bir erişim noktası cihazı veya telefonunuzun mobil veri aboneliğini kullanırken olduğu gibi tarifeli bir bağlantı kullanıyorsanız, Windows PC’nizde tarifeli bağlantı seçeneğini açmış olabilirsiniz. Sınıra ulaşılırsa artık çevrimiçi olamazsınız. Bu özelliği kapatmayı deneyin ve bunun sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin.

 • Ayarlar uygulamasını başlatmak için Windows tuşu + I tuşlarına basın.
 • Ağ ve internet sekmesine gidin.
 • Wi-Fi’ye tıklayın.
 • Bağlanmaya çalıştığınız Wi-Fi ağının özelliklerini açın.
 • Ölçülü bağlantı seçeneğinin yanındaki anahtarı kapatın.
 1. Çözüm: DNS önbelleğini temizleyin

Bazen bu Wi-Fi internet bağlantısı sorunu, bilgisayarınızdaki bozuk bir DNS önbelleğinden kaynaklanabilir. Bunu düzeltmek için DNS’yi temizlemeyi deneyin.

 • Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Windows Terminali (Yönetici) öğesini seçin.
 • Aşağıdaki komutları tek tek yürütün.
 • netsh winsock sıfırlama
 • netsh int ip sıfırlama
 • ipconfig /release
 • ipconfig /yenile
 • ipconfig /flushdns

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve internet bağlantısının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Windows 11'de çalışmayan Wi-Fi nasıl onarılır
Windows 11’de çalışmayan Wi-Fi nasıl onarılır

Çözüm 10: Windows 11’i güncelleyin

Yeni Windows 11 yazılım güncellemeleri olup olmadığını kontrol etmeyi deneyin. Bu güncellemeler genellikle, yaşadığınız Wi-Fi sorunlarını çözebilecek performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri içerir.

Ayarlar uygulamasını açıp Windows güncelleme bölümüne giderek yeni güncellemeleri kontrol edebilirsiniz. Windows 11’de çalışmayan Wi-Fi nasıl onarılır makalemizi sizinle payaştık.

Diğer ilgili makaleler,