Windows 11'de Klasik Ses Mikserini Geri Alma

Windows 11’de klasik ses mikserini geri alma; Windows 11, iyi karşılanan yenilenmiş bir kullanıcı arayüzüne sahip ancak bazı kullanıcıların hoşuna gitmeyen bazı değişiklikler var. Bunlardan biri, birleşik bir ses menüsü lehine kaldırılan ses düzeyi karıştırıcısıdır. Bu kılavuz, klasik ses düzeyi karıştırıcısını Windows 11’de nasıl geri alacağınızı gösterir.

Neden Ses Mikserine İhtiyacınız Var?

Volume Mixer’ın birincil yararı, kullanıcıların farklı uygulamaların sesini mikro düzeyde yönetmesine olanak sağlamasıdır. Müzik uygulamasını tam ses seviyesinde açarken tarayıcı uygulamanızdaki sesi azaltabilirsiniz .

Klasik Ses Mikserini Geri Alma

Ona ulaşmak ise  kolaydır. ses düzeyi karıştırıcısı, her zaman mevcut olduğu sistem tepsisinden uçar; yalnızca bir tıklama uzağınızdadır.

Klasik Ses Mikserini Geri Alma;

1.9 1
windows 11’de klasik ses mikserini geri alma

Volume Mixer’ın artık yeni bir yuvası var ve hem farklı görünüyor hem de farklı bir his veriyor. Görev Çubuğundaki ses seviyesi düğmesine sol tıklandığında artık evrensel olan ve cihaz genelinde çalışan tek bir ses seviyesi çubuğu görüntüleniyor. Wi-Fi ve Bluetooth gibi diğer seçenekler de görülüyor.

Ses düzeyi kaydırıcısının sağındaki ok simgesine tıklamak, ses çıkışını seçmenizi sağlar. Ancak sistem tepsisindeki ses simgesine sağ tıklarsanız, yeni ses düzeyi karıştırıcısına kısayol içeren gizli bir menü göreceksiniz.

Ayarlar’da ilgili sayfayı açmak için “Ses karıştırıcısını aç”a tıklayın.

Ses menüleri iki bölüme ayrılmıştır: Sistem ve Uygulamalar. Bu işlevsel olmasına ve aynı şekilde çalışmasına rağmen ideal değildir ve ulaşmak için birden fazla tıklama gerektirir.

Neyse ki, üçüncü taraf bir uygulama yüklemeye gerek kalmadan klasik ses mikserini geri almanın bir yolu var.

Eski Birim Karıştırıcısını Görev Çubuğuna Ekleme

 • Çalıştır istemini açmak için Win+R tuşuna basın ve sndvol.exe komutunu girin. ilerlemek için Enter tuşuna basın.
 • Bu, aşina olduğunuz ve Windows 10 ve önceki sürümlerde kullandığınız klasik Ses Düzeyi Karıştırıcısını açacaktır.
 • Görev çubuğunda, ses düzeyi karıştırıcı simgesine sağ tıklayın ve “Görev çubuğuna sabitle” seçeneğini seçin.
 • Listenin sağ ucuna doğru Görev çubuğunuza klasik ses mikseri kısayolu eklenmelidir. Artık Windows 11’de tek tıklamayla Volume Mixer’a doğrudan erişebilirsiniz.

Windows 11’de Sistem Tepsisine Birim Ekleme

Görev Çubuğu kısayolu iyi olsa da iki sorunu var: Orijinal yeri olan Sistem Tepsisi’nde hala mevcut değil ve bu yöntem şu anda çalışıyor olsa da gelecekte çalışmayabilir.

Neyse ki, Windows topluluğundan biri bunun geldiğini gördü ve buna uygun bir şekilde Classic Volume Mixer adını vererek bir alternatif geliştirdi. Açık kaynaktır ve GitHub’dan ücretsiz olarak indirilebilir.

 • ClassicVolumeMixer.exe dosyasını çıkartın ve çalışması için Başlangıç ​​klasörüne yerleştirin. Bunu yapmak için Win+R tuşuna basarak çalıştır istemini tekrar açın ve shell:startup
  komutunu girin.
 • ClassicVolumeMixer.exe dosyasını açılan klasöre yerleştirin.
 • Bilgisayarını yeniden başlat. Sistem Tepsisinde yeni ama tanıdık bir simge bulunmalıdır.
1.11
windows klasik ses mikserini geri alma

Windows 11, Windows işletim sistemi ailesinin bir üyesidir ve birçok özelliğiyle Windows 10’dan farklılık gösterir. Ancak, Windows 11’de klasik ses mikseri’ni geri getirmek için özel bir seçenek bulunmamaktadır. Ancak, ses ayarlarını daha fazla kontrol etmek için başka yöntemler kullanabilirsiniz.

 1. Ses Ayarları:
 • Sağ alt köşedeki ses simgesine sağ tıklayın ve “Ses ayarları” seçeneğini seçin.
 • Açılan pencerede “Diğer ses ayarları” bağlantısına tıklayın.
 • Buradan, mikrofon, hoparlör ve uygulama ses seviyelerini kontrol edebilirsiniz.
 1. Ses Aygıtı Yöneticisi:
 • Başlat menüsüne sağ tıklayın ve “Aygıt Yöneticisi”ni açın.
 • “Ses, video ve oyun denetleyicileri” bölümünü genişletin.
 • Ses kartınıza sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin. Buradan sürücü ve ayarları yönetebilirsiniz.
 1. Ses Kontrol Paneli:
 • Başlat menüsüne sağ tıklayın ve “Denetim Masası”nı açın.
 • “Donanım ve Ses” bölümünden “Ses”e gidin.
 • Buradan çeşitli ses ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

Windows 11’de klasik ses mikseri’ni özleyen birçok kullanıcı olduğundan, Microsoft’un gelecekteki güncellemelerde bu özelliği geri getirme olasılığı vardır. Güncellemeleri takip ederek veya Microsoft’un resmi web sitesini kontrol ederek bu konuda bilgi alabilirsiniz.

1.10
klasik ses mikserini geri alma

Yeni ve eski Hacim Mikserleri arasındaki farklar nelerdir.

İkisi de aynı işlevselliği sunuyor. Tek fark, Windows ayarlarının derinliklerinde gizli olan yeni ses düzeyi karıştırıcısının konumudur.

Classic Volume Mixer’ı Sistem Tepsimden nasıl çıkarırım diye düşünecek olursak;

Bilgisayarınızda hiçbir şey yüklü değil. Kısayolu sistem tepsisine geri eklemek için system32 klasörüne dokunmanız yeterlidir. Classic Volume Mixer’ı kaldırmak için ClassicVolumeMixer.exe dosyasını Başlangıç ​​klasöründen silin ve yeniden başlatın.