Windows 11 Pro vs Home Hangisi Daha İyi
Windows 11 Pro vs Home Karşılaştırılması

Windows 11 Home ve Pro karşılaştırılması sizin için ayrıntılı olarak yaptık. Windows 10 ve Windows 11’in ortak bir yönü varsa, o da kesinlikle Windows 11 Pro ve Home gibi çoklu sürümlerdir. Her versiyon farklı bir kitleye hizmet etmek üzere tasarlanmıştır.

Çoğu insan indirebilecekleri birden fazla Windows sürümü olduğunu gördüğünde kafası karışır. Çoğu insan da nedenini bilmeden Windows Pro’yu seçiyor. Bilgisayarınızı formatlamayı veya Windows 11’in tüm yeni özelliklerini denemeyi planlıyor, ancak hangi sürümün sizin için doğru olduğunu bilmiyorsanız, bu kılavuz tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.

Windows 11 Home ve Pro Karşılaştırılması
Windows 11 Pro vs Home Hangisi Daha İyi

Ayrıca okuyun: Windows 11 Home Hyper-V Kurulumu

Windows 11 Home ve Pro Karşılaştırılması

Pro ve Home sürümlerine ek olarak, Windows 11 SE de vardır, ancak bunlar eğitim amaçlı tasarlanmıştır ve esas olarak öğrencilere yöneliktir. Windows SE ayrıca daha hafiftir ve bu nedenle üreticiler güçlü işlemcilere sahip olmayan daha ucuz modellerinde bunu sağlayabilirler. Windows 11 Home ve Pro karşılaştırılması detaylarımızda.

Windows 11 Pro ve Home arasındaki tüm farklar:

ÖZELLIK WINDOWS 11 Home WINDOWS 11 PRO
BitLocker cihaz şifrelemesi
Cihaz şifreleme
Cihazımı bul
Güvenlik Duvarı ve Ağ Koruması
İnternette Koruma
Ebeveyn Kontrolü ve Koruması
Güvenli Önyükleme
Windows Merhaba
Windows Bilgi Koruması (WIP)
Windows Güvenliği
Atanan Erişim
Dinamik Sağlama
Azure ile Kurumsal Durum Dolaşımı
Grup İlkesi
Bilgi noktası modu ayarı
İşletmeler için Microsoft Store
Mobil Cihaz Yönetimi
Active Directory desteği
Azure Active Directory desteği
Windows İş Güncelleştirmeleri
Maksimum RAM 128GB 2 TB
Maksimum işlemci sayısı 1 2
Maksimum işlemci çekirdeği sayısı 64 128

Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi, özelliklerin ve işlevlerin çoğu temel olarak güvenliği hedeflemektedir. Bunun nedeni, işletmelerin ciddi bilgisayar korsanlığı saldırılarına veya önemli dosyaların yok edilmesine karşı daha savunmasız olma eğiliminde olmalarıdır.

Windows 11 Home, özellikle Windows 10 ile karşılaştırıldığında oldukça güvenlidir ve bu, Secure Boot ile birlikte TPM 2.0 çipinin kullanılması sayesindedir.

Bununla birlikte, Windows’taki güvenliği daha da artırmak istiyorsanız, ücretsiz AntiVirüs programlarını kullanabilir veya BitDefender’ın Pro sürümünü satın almak için biraz para harcayabilirsiniz. Ancak en iyi yol NordVPN gibi bir VPN hizmeti kullanmak olacaktır.

Windows 11 Pro vs Home Hangisi Daha Avantajlı
Windows 11 Pro vs Home

Maksimum RAM ve işlemci ve çekirdek sayısı da büyük ekipmanlara sahip işletmeler için önemlidir. Ancak sıradan kullanıcı için bu rakamlar gerekli değildir ve bir evde bulabileceğiniz çoğu masaüstü bilgisayardan oldukça uzaktır.

Sizin İçin Doğru Windows 11 Sürümü Hangisi?

Güvenlik sizin için çok önemliyse veya sık seyahat ediyorsanız ve sürekli farklı WiFi ağlarına bağlıysanız, Pro sürümünü almak isteyebilirsiniz. BitLocker ve Cihazımı Bul özellikleri tüm dosyalarınızın güvende kalması için idealdir, ancak dizüstü bilgisayarınızın kaybolması veya çalınması durumunda hepsini silme olanağına da sahipsiniz.

En İyi Windows 11 Sürümü Hangisi
Sizin İçin Doğru Windows 11 Sürümü Hangisi

Ebeveyn kontrolü ve koruma gibi özellik seçenekleri de işletim sistemini çocukları için daha güvenli hale getirmek üzere isteyen ebeveynler için özellikle önemlidir.

Pro sürümü almak için fazladan para harcamaktan çekinmiyorsanız, bunu seçmemeniz için hiçbir neden yok. Ancak bu gerekli değildir ve Windows 11 Home’da NordVPN gibi VPN hizmetlerini kullanarak tam koruma sağlayabilirsiniz.

Büyük ve küçük işletmeler için Windows 11 Pro tek yönlü bir yol gibidir.

Ayrıca okuyun: Windows 10 Home Single Language Nasıl indirilir ve Yüklenir